"گردش - تور لحظه آخری"

تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش، تور لحظه آخری گرجستان، تور لحظه آخری ارمنستان، تور اروپا

"گردش - تور لحظه آخری"

تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش، تور لحظه آخری گرجستان، تور لحظه آخری ارمنستان، تور اروپا

پست ویژه تور لحظه آخری صربستان 2 آذر 96/ 4 شب از۲٫۲۹۵٫۰۰۰ تومان

پست ویژه تور 24 روزه اروپا نوروز 97/ (فرانسه، آلمان، اتریش، ایتالیا، یونان، ترکیه)

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا بلیط هواپیما بلیط هواپیما قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

گردشگری اصفهان - تپه های شنی ورزنه اصفهان

تپه های شنی ورزنه/ شهر ورزنه اصفهان
اصفهان یکی از شهر های نیمه کویری ایران است که می توان در آن جاذبه های گردشگری کویری و شنی را مشاهده نمود که یکی از آن ها تپه های شنی شهر ورزنه اصفهان می باشد.اگر از قسمت شرق اصفهان همگام و همراه با زاینده رود حرکت کنیم به آخرین نقطه شهری و نگینی سرسبز در حاشیه کویر مرکزی ایران یعنی شهر ورزنه می رسیم . در این نقطه به لحاظ پایاب بودن و زمان پرآبی زاینده رود از رونق بسیار بالایی از لحاظ کشاورزی برخوردار بوده به همین جهت در این شهر از کبوتر خانه های زیبا، باقیمانده آسیابهای آبی و از همه زیباتر تپه های ماسه ای و یا شنهای روان که در 15 کیلومتری شهر ورزنه به طرف شیراز واقع شده میتوانیم دیدار داشته باشیم. مساحت این تپه ها 40  کیلومتر مربع  و ارتفاع بعضی از آنها به حدود 50 متر میرسد که در نوع خود در ایران کم نظیر میباشد.
این منطقه که یکی از مناطق نمونه گردشگری استان به شمار میرود یکی از جاذبه های گردشگری پر طرفدار محسوب میشود چرا که در حاشیه سرسبز زاینده رود و در استان سرسبز و پهناور اصفهان واقع شده است.در زمستان و به خصوص ایم نوروز برنامه های خاصی برای میهمانان تدارک دیده میشود نظیر کایت سواری، شتر سواری،قایق سواری در انتهایی ترین نقطه زاینده رود، موتور سواری در کویر که بسیار برای بازدیدکنندگان جذاب است. تالاب گاوخونی نیز از نقاط مورد بازدید در این منطقه بود که در زمان پر آبی علاقمندان به این نقطه سیر میکردند لیکن اکنون به منطقه ای بسیار گرم و عاری از آب و هرگونه موجودات زنده تبدیل گشته است. در سالهای اخیر شرکتی خصوصی در تدارک تمهیدات لازم برای گردشگران داخلی و خارجی به این منطقه است.
تپه هاش شنی در کتاب الاصفهان: ابو نعیم اصفهانی نویسنده معروف احوال صوفیان و محدثان در نیمه دوم قرن چهارم هجری نیز ضمن توصیف رویدشت بیان می‌کند که در رستاق رویدشت است دزیه نام (ورزنه). شن‌های انباشته چون کوه دارد و اگر روزها بر آن تندباد وزد، هیچ جابه‌جا نشود و چیزی از آن به کشت‌زار نرود. مولف کتاب الاصفهان در این باره می‌نویسد: «گاو در پارسی بزرگ است و خانی چاه (گاوخانی= چاه بزرگ) جلگه‌ای است ناهموار قریب پنج فرسخ طول و عرض دارد. از طرف جنوب و مشرق محدود می‌شود به تپه‌های ماسه و شنی که ارتفاع آنها متجاوز از دویست متر است. بالای تپه‌ها ابتدا جرقویه علیا و بعد دشت وسیعی است، چندین فرسخ از ماسه و شن به سمت ابرقو. گاهی از اثر باد که ماسه جابجا می‌شود،‌ در زیر ماسه آثار دیوار و طاق عمارت دیده می‌شود. سکنه آن حدود را عقیده بر این است که در آنجا شهری بوده است، اسمش سبا و از غضب الهی ماسه آن را فراگرفته است. تپه‌های مرتفع ماسه و شنی اطراف گاوخانی به سبب منافذ و لوله‌های شعریه‌ای (مویین و باریک) آب گاوخانی را جذب می‌کنند، مانند قند که از فنجان چایی را بالا می‌کشد».
وسعت تپه‌های شنی مجاور تالاب بالغ بر 17395 هکتار است که از نزدیکی شهر ورزنه آغاز شده و تا چند کیلومتری جنوب شرقی روستای خارا به طول 84 کیلومتر امتداد دارد. ارتفاع تپه‌های مذکور در نقاط مختلف آن فرق می‌کند و حداکثر آن در محلی به نام شهر سرای یا سبا به 62 متر می‌رسد. عرض این تپه‌ها در بخش‌های شمالی آن قابل توجه بوده تا 15 کیلومتر می‌رسد، در حالی که در نواحی جنوبی عرض آن به بیش از یک کیلومتر نمی‌رسد. حضور تالاب گاوخونی در مجاورت تپه‌های شنی و تاثیرات مثبت آن از مهم‌ترین عوامل طبیعی تثبیت‌کننده آنها به شمار می‌آید. اگرچه طبق شواهد موجود این تپه‌ها در طی سالیان دراز متوالی حرکت چندانی نداشته و فاصله خود را شهر و روستاهای مجاور تا حدودی حفظ کرده است،‌ اما بخش اعظم این موهبت مرهون حیات گاوخونی است و چنانچه روند کاهش آب وروی تالاب و خشک شدن آن به همین ترتیب ادامه یابد، با مرگ تدریجی تالاب، حرکت شن‌های روان آغاز و به مقدار قابل ملاحظه‌ای تسریع می‌شود. در این صورت است که حکایت مدفون شدن شهرها یا روستاهایی همانند شهر سبا تکرار خواهد شد. این پدیده نه تنها مناطق مجاور تالاب، بلکه حتی مزارع و مناطق شرقی و جنوب شرقی استان اصفهان را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.
مسیر دسترسی: اصفهان - کیلومتر 110 جاده زیار به طرف ورزنه- تپه های ماسه ای

آثار باستانی اصفهان

آثارتایخی اصفهان

استان اصفهان

اصفهان

اطلاعات تپه های شنی ورزنه اصفهان

اطلاعات سفر

اطلاعات مفید گردشگری

اطلاعات گردشگری

بانک اطلاعات گردشگری

تپه های شنی ورزنه

تپه های شنی ورزنه اصفهان

تپه‌های شنی ورزنه

تپه‌های ماسه ای ورزنه

تپه‌های ورزنه

جاذبه های

جاذبه های توریستی استان اصفهان

جاذبه های توریستی اصفهان

جاذبه های گردشگری

جاذبه های گردشگری اصفهان

جاذبه های گردشگری ایران

جاذبه های گردشگری جهان

جاذبه های گردشگری خارجی

جاهای دیدنی استان اصفهان

جاهای دیدنی اصفهان

درباره اصفهان

درباره ایران

درباره تپه های شنی ورزنه اصفهان

دیدنی های اصفهان

دیدنی های ایران

راهنمای سفر

راهنمای گردشگری

رزرو هتل های ایران

سایت گردشگری استان اصفهان

سفر به اصفهان

شهر اصفهان

صنایع دستی اصفهان

لیست اماکن تاریخی اصفهان

لیست جاذبه های گردشگری استان اصفهان

مشخصات تپه های شنی ورزنه اصفهان

معرفی تپه های شنی ورزنه اصفهان

معرفی جاذبه های گردشگری

معرفی جاذبه گردشگری ایران

هتل های تهران

کویر گردی در اصفهان

گردش در اصفهان

گردشگری

گردشگری اصفهان

گردشگری تپه های شنی ورزنه اصفهان

گردشگری در اصفهان