تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

کتیبه اورارتویی نشتبان آذربایجان شرقی

کتیبه میخی اورارتوئی نشتبان مربوط به سدهٔ ۸ ه. ق. است و در شهرستان سراب، بخش مرکزی، روستای نشتبان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۴۷ با شمارهٔ ثبت ۷۹۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این سنگ نبشته به خط میخى و زبان اورارتویى بر روى صخره‌اى به طول ۴/۵ متر و عرض ۲/۱۰ متر و ارتفاع ۲/۶ متر و به وزن ۲۰ تن نقر شده است. محل کتیبه روستاى قیرخ قزلار در شمال شرقى سراب است و تحت شماره ۷۲۹ به ثبت تاریخى رسیده است. کتیبه بر قسمتى از سطوح جنوبى سنگ به طور مسطح و صیقلى شده نقر گردیده است. طول آن ۱۰۶ سانتى‌متر و عرض آن ۷۵ سانتى‌متر است. در ۱۳ سطر منقور است و حدفاصل سطور با خطوط ممتد افقى مشخص شده است.
قسمت اعظم سطر آخر و سه چهارم سطر دوازدهم و نصف سطور هشتم تا یازدهم و یک سوم سطر هفتم از بین رفته است. در وسط سطور نیز سوراخى به شکل C لاتین دیده مى‌شود. این سوراخ و فرسایش حوالى آن نتیجهٔ تماس دست مردم است که اعتقاد به تقدس آن دارند و با کشیدن دست بر روى آن زیارت مى‌کنند. این سنگ‌نبشته به خاطر موارد زیر از اهمیت ویژه‌اى برخوردار است: \- وجود معبد کلان سنگى (سنگ افراشت‌ها) \- قایل شدن به قدرت ماوراءالطبیعه به کتیبهٔ ‌دشمن که سنّتى تاریخى بوده است. \- یکى از بیست و یک قلعه‌اى که شاه اورارتویى فتح کرد و به آتش کشید. در شمال این سنگ نبشته و در کنار معبد یا گورستان آن کلان سنگى قرار دارد که مورد بررسى و تدقیق قرار نگرفته است.

استان: آذربایجان شرقی

شهر: سراب

طبیعت: محوطه تاریخی، کتیبه

آوازه (شهرت): بین‌المللی

هتل های نزدیک به این مکان گردشگری:

نام درجه کیفی تعداد اتاق‌ها

مهمانپذیر اسب فروشان سراب

3 6

مهمانپذیر پارس سراب

3 31

مهمانپذیر فردوس نو

3 5

مهمانپذیر متین سراب

3 9

هتل مهمانسرای سراب

1 20