تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

کتیبه اورارتویی سقندل آذربایجان شرقی

سقندل دهکده ای در 38 کیلومتری اهر و 5 کیلومتری شرق ورزقان است.در شمال دهکده در کمرکش کوه زاغی بر سنگی مخروطی شکل کتیبه اورارتویی سقندل یا سکندل قرار دارد.کتیبه 115 سانتیمتر در 50 سانتیمتر و در ده سطر است. در پای کوه تعداد زیادی قبور باستانی و. بالای کوه نیز قلعه ای باستانی به چشم میخورد. مردم محل بر عکس اهالی نشت بان که کتیبه را مقدس میشمردند آنجا را محل زندگی اشباح میدانند و شب هنگام از آنجا عبور نمی کنند . متن قسمتی از کتیبه که توسط آقای ملیلکیشویلی اهل شوروی سابق ترجمه شده به این شرح است عرابه ای جنگی خدای خالدی به راه افتاد آن به کادیانی پادشاه کشور پولو آدی حمله کرد پولوآدی ناحیه ای کوهستانی است.
بیاری خالدی توانا در عرابه ای جنگی نیرومند خالدی این کشگرکشی توسط سردوری پسر آرگیشتی صورت گرفت سردوری گوید: من بیست و یک قلعه را گرفتم من در یک روز چهل و پنج شهر را تصرف کردم. لیب لی اونی شهر پادشاه و شهر مستحکم را در جنگ گرفتم سردوری شاه مقتدر شاه شاهان محوطه ماقبل اورارتویی آن لیبلیونی نام داشته است و قلعه بزرگی بوده که توسط ساردوی دوم در قرن هشتم پیش از میلاد تسخیر شده است این کتیبه در کوهى به نام زاغى یا قیه در دو کیلومترى شرق ورزقان از توابع اهر قرار دارد. طول آن ۱۱۵ و عرض آن ۴۷ سانتى‌متر و مشتمل بر ۱۰ سطر است. این کتیبه را محمد جواد مشکور کشف کرد و در سال ۱۳۳۰ شمسى آن را به جهانیان شناساند. همین کتیبه را بعدها دانشمند اورارتوشناس گرجى به نام ملیکشویلى از روى عکس آن خواند و نتیجهٔ پژوهش خود را در این باره در سال ۱۹۶۰ انتشار داد. این کتیبه به ساردوى دوم (۳۳-۷۵۰ ق.م) پسر آرگیشتى اول تعلق دارد و در آن از حمله به ناحیهٔ کوهستانى پولو آدرى و گشودن ۲۱ دژ و تصرف ۴۵ یا ۴۴ شهر در یک روز، سخن مى‌رود. ملیکشویلى حدس زده است که پولو آدرى محل زندگى یک طایفهٔ کوه‌نشین در شمال آذربایجان ایران بوده و کتیبه به حوادث سال‌هاى ۴۵-۷۴۷ قبل از میلاد مربوط مى‌شود.

استان: آذربایجان شرقی

شهر: ورزگان

طبیعت: محوطه تاریخی، کتیبه

آوازه (شهرت): بین‌المللی

هتل های نزدیک به این مکان گردشگری:

نام درجه کیفی تعداد اتاق‌ها

مهمانپذیر امید به خدا

3 5