"گردش - تور لحظه آخری"

تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش، تور لحظه آخری گرجستان، تور لحظه آخری ارمنستان، تور اروپا

"گردش - تور لحظه آخری"

تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش، تور لحظه آخری گرجستان، تور لحظه آخری ارمنستان، تور اروپا

پست ویژه تور لحظه آخری صربستان 2 آذر 96/ 4 شب از۲٫۲۹۵٫۰۰۰ تومان

پست ویژه تور 24 روزه اروپا نوروز 97/ (فرانسه، آلمان، اتریش، ایتالیا، یونان، ترکیه)

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا بلیط هواپیما بلیط هواپیما قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

آداب و رسوم مردم استان هرمزگان

آداب و رسوم مردم استان

مردم استان هرمزگان آداب و رسوم و سنن خاصی دارند که با اندک تفاوتی تقریباً درتمامی نقاط استان مشابه هستند.همجواری بااستان های دیگر، مهاجرپذیری استان، روابط تجاری گسترده با کشورهای همسایه که خود ازعوامل انتقال فرهنگ هستند تأثیراتی دو جانبه داشته است. با وجود این، تغییرات بیشتری در پوسته فرهنگ روی داده است که این نشانهٔ اصالت و غنای فرهنگی استان عزیزمان می باشد. غیرت جوانان هرمزگانی ازهرقشری و در هر شرایطی مثال زدنی است؛ چه در دفاع از مرزهای نیلگون خلیج کهن فارس، که نسبت به هرمنطقهٔ مرزی و موقعیت خاص جغرافیایی آن کمتر چپاولگری اندیشهٔ اهانت به استقلال منطقه را به مغز خود راه داده است؛ زیرا هر وقت چنین اتفاق نامیمونی روی داده مردمان سلحشور قوم پارس از سرزمین آریائیان به دفاع برخاسته و دست متجاوز از آستین بیرون نیامده کوتاه کرده اند. خونگرمی، مهمان نوازی و بی پیرایه بودن مردان و زنان هرمزگانی همیشه زبانزد عام و خاص بوده است. آنان نجیب زادگانی هستند که مانند دریا سخاوتمند وگشاده دست اند.
زبان وانواع گویش های محلی
زبان رسمی مردم استان، فارسی و با گویش ویژهٔ بندری تکلم می کنند. گویش های محلی رایج بین اهالی استان از شهری به شهر دیگر و با روستاهای دورتر آن با هم تفاوت دارند. لهجهٔ محلی ای که در سطح استان هرمزگان متداول است ترکیبی از کلمات پارسی(فارسی)، عربی و هندی و حتی کلمات زبان انگلیسی است که به علت تردد بازرگانان خارجی و اقامت آنان در این ناحیه وارد زبان محلی استان شده است.

دین و مذهب
دین مردم هرمزگان اسلام است و آن ها پیرو دو مذهب شیعه و سنی اند. پیروان این دو مذهب از دیر باز با خوشی و همدلی در کنار هم زندگی می کنند و معنای وحدت و همدلی میان آنان را می توان به طور مشهود احساس کرد. اسلام برای اولین بار در قرن دوم از طریق جزیره قشم به نواحی ساحلی جنوبی وارد گردید. قدیمى ترین بنای اسلامی در این جزیره، مسجد شیخ برخ در روستای کوشه است. این مسجد یک بار بر اثر زلزله ویران شد، اما در اواخر قرن سوم بازسازی شد. به طورکلی، مساجد این استان بسیار با شکوه بنا شده اند که توجه هر تازه واردی را به خود جلب می کنند و این نشان از اعتقادات قلبی و باورهای دینی عمیق مردم مسلمان هرمزگان دارد.

ساختاراجتماعی
نظام اجتماعی  فرهنگی استان ریشه در روابط خویشاوندی و قومی دارد. اگرچه مهاجرپذیر بودن استان باعث برهم خوردن تعادل جمعیتی و ترکیب فرهنگی منطقه شده است، اما باز هم باورهای مذهبی، وفای به عهد،تعاون و همکاری، ریش سفیدی و معتمد محل،جایگاهی عمیق در میان مردم داشته که هنوز بسیاری از معضلات به همین شیوه حل و فصل می شود. با تقویت شوراهای محلی با همین انگیزه می توان همچنان این سنت اجتماعی را زنده نگه داشت. بدیهی است با این مهم ازنظر جامعه شناختی می توان جلوی بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی راگرفته و پایه های خانواده را تقویت و رشتهٔ الفت را در میان خانواده ها مستحکم کرد.

پوشش مردم هرمزگان

پوشش مردم هرمزگان
محیط جغرافیایی درشکل دهی ظاهر و جنس لباس ها تأثیر زیادی دارد. زیرا لباس براساس نیازهای اقلیمی، وضعیت اقتصادی و باورهای دینی آداب و رسوم اقوام به وجود آمده و آیینه تمام نمایی از تاریخ زندگی بشر است. علاوه بر این نقش مراسم سنتی و فرهنگی نظیر مناسک مذهبی، جشن ها و سوگواری ها در انتخاب نوع و شکل و حتی رنگ پوشاک را نباید نادیده گرفت.همچنین طبقات اجتماعی و مشاغل و وظایف مربوط به آن ها نیز در شکل دهی پوشاک مؤثر است،آنچه امروزه های موجود در انواع « راز و رمز » در بین اندیشمندان مردم شناس و جامعه شناس از اهمیت برخوردار است توجه به پیام ها و پوشاک در ادوار مختلف و در میان ملل گوناگون می باشد که این پیام از باورها آداب، سنن وخاستگاه قومی این ملت ها برخاسته است. از مهمترین پوشاک زنان و مردان هرمزگانی می توان به شلوار ودویی، گلابتونی، بادله ای، پیراهن کندوره، جلبیل، ارنی، برقع، لُنگ، دشداشه، عرق چین و… اشاره کرد. 

صنعت پوشاک وتزئینات آن
تزئینات پوشاک در نزد مردم هنرمند هرمزگانی ریشه و قدمتی دیرینه دارد که عبارتند از: سوزن دوزی، بادله دوزی، خوس دوزی،گلابتون دوزی، شک بافی. که از تنوع و زیبایی خاصی برخوردار است و می توان برای لباس، روتختی و رومیزی از آن ها استفاده کرد. چنانچه این صنعت مورد تشویق، ترویج و حمایت و هدایت صحیح واقع شود، نه تنها در ایران بلکه در صنایع تزیینی بازارهای برون مرزی نیز می تواند جایگاهی در خور داشته باشد.

مراسم عروسی
مراسم عروسی در هرمزگان یکی از پرشورترین و زیباترین رویدادهای زندگی است که ترکیبی از سنن و ارزش های مذهبی به خود گرفته است. امروزه گسترش ارتباطات، مهاجرپذیر بودن استان و میل مردمان به تحول باعث شده که تغییرات هر چه کند و بطئی نه تنها در این مراسم بلکه در سایر ابعاد فرهنگی و اجتماعی ایجاد شود. مراسم عروسی در هرمزگان چندین مرحله دارد که عبارتند از: انتخاب همسر و خواستگاری،عقد کنان،حنابندان،ساخت بران وعروسی که هریک با آداب و شیوه های خاصی برگزار می شوند.

اعیاد ومراسم مذهبی
مردم استان هرمزگان اعیاد مذهبی را بسیار باشکوه برگزار می کنند.شیرینی و آجیل و از همه مهم تر لباس عید کودکان را خریداری می کنند و تا مدت ۳ روز به دید و بازدید می روند. آن ها عید قربان را عید « گپ » بزرگ می نامند.

آیا می دانید قبلۀ دعا چیست؟
به هنگام خشکسالی و نباریدن باران، ریش سفیدان و بزرگان، با شور و مشورت با یکدیگر و با صلاحدید روحانی محلی یک روز جمعه را به اتفاق مردان و کودکان در یک نقطه ای معین، نماز باران را به جا می آورند.

نوروز صیادان
نوروز صیادان، جشن کهن میان ساحل نشینان جنوب است که هر ساله در روستای سلخ جزیرهٔ قشم بر گزار می شود و بسیاری از ساکنان ایران را به آنجا می کشاند. نوروز صیادان اول مرداد ماه است.در این روز هیچ کدام از اهالی روستای سلخ، ماهی و هر نوع آبزی دریایی را صید نمی کنند و نمی خورند و معتقدند که ستارهٔ سهیل در آسمان دریای فارس می دمد و فصل صیادی آن ها از اول تیر ماه آغاز می شود.

مراسم چهاردهمی: موقعی که ماه بدر کامل می شود …
در چهاردهم ماه صفر که قرص ماه کامل است زنان و دختران در خانهٔ یکی از خویشاوندان یا همسایگان دور هم جمع شده و در قابلمه ای مسین، مقداری آب و مواد خوش بو کننده می ریزند و هر یک از افراد حاضر، با آرزویی نیت کرده انگشتری خود را در قابلمه می اندازند. کوچک ترین عضو حاضر، انگشتر ها را یکی یکی از آن بیرون می آورد. به همراه هر انگشتری یک دو بیتی توسط یکی از حاضرین خوانده می شود صاحب انگشتری تعبیر دو بیتی را با آرزوی خود مطابقت می کند. این مراسم در حقیقت نوعی شب نشینی دوره ای همراه با مشاعره است.

نوروز درهرمزگان

وقتی که صدای پای بهار می آید … مردم زیبا دوست هرمزگان مثل همه ایرانیان آیین این عید باستانی را که شامل خانه تکانی و تدارک عید، تهیه میوه، شیرینی و آجیل ولباس نو برای کودکان است با شکوه تمام برگزار می کنند. تهیهٔ دنکو که نوعی آجیل مخصوص عید است که توسط زنان طی مراحل خاصی از گندم،برنج،کنجد و نخود و شاهدانه بوداده شده تهیه می شود.

محرم درهرمزگان

سرزمینی آرمیده در کناره های خلیج فارس و دریای عمان به نام هرمزگان در تاریخ حضوری دیرینه دارد مردمی در دل خود پرورانده که همواره سنت های با ارزش خویش را پاس می دارند. مراسم ویژه ماه محرم یکی از سنت های ارزنده است که از دیرباز همواره مورد توجه مردم هرمزگان بوده، هرسال با شکوه فراوان برگزار می شود.

بازی های محلی

عموماً بازی ها در استان دارای هدف و متناسب با موقعیت های جغرافیایی هر منطقه هستند. بازی های محلی متنوعی در استان وجود دارد؛ مانند: رَمازا، هفت سنگا، سنگ چِِلکا و … که با هدف تقویت قدرت جسمانی، تمرکز، کنترل و هماهنگی فکر و اعضای بدن انجام می شوند. 

صنایع دستی استان هرمزگان

صنایع دستی استان

صنعت سفالگری: از جمله قدیمی ترین آثار تاریخی به جا مانده از گذشتگان ظروف سفالی است. در شرق استان هرمزگان دستان توانای هنرمندان این خطه ظروف سفالی زیبا و کار آمد را از خاک می سازند که در زندگی روزمره مورد استفاده بوده است.

انواع صنایع سفالگری

یکی از صنایع سفالگری کوزه است، که در گویش محلی جهله می گویند و جالب تر اینکه با استفاده از آن نوعی ساز را با هنرمندی هر چه تمام تر می نوازند که این خود نشان از هنرمندی و خلاقیت مردمان این مرز و بوم دارد. در گذشته که مخازن فایبر گلاس و فلزی نبود، آب را در منازل در خمره نگهداری می کردند.

حصیربافی

صنایع حصیری و سبد با کارایی متنوع که از برگ درخت نخل (پیش) تهیه می شود. ذهن خلاق هنرمندان این دیار با رنگ کردن پیش آن هم رنگ های گیاهی (پوست انار، رناس، …) نقش و نگارهای زیبایی را بر روی وسایل ساخته شده می اندازند که چشم هر هنر دوستی را می نوازد. این صنعت در حاجی آباد و میناب، بشاگرد و رودان و بستک به علت نخلستان های زیاد رونق فراوانی دارد. برخی از صنایع حصیری عبارتند از: بادبزن، سپ (سینی بزرگ) و جارو از دیگر صنایع حصیری. چنانچه این صنایع با نیازهای روز بازار جهانی انطباق یابند می توانند جایگاه خود را پیدا کنند، که این مهم به دست توانا و نیروی عقل جوانان هرمزگانی امکان پذیر است؛ زیرا آنان همچون پدران خویش در کار تولید وتجارت سابقه ای دیرینه دارند.سابقه تجاری در این استان و تأثیر امروزی استان در توسعهٔ بازرگانی کشور به حدی است که به جرأت می توان شهر بندرعباس را پایتخت تجاری ایران نام نهاد وچنانچه تمهیداتی مبنی بر انتقال وزارتخانه ها از تهران اتخاذ گردد.استان هرمزگان یکی از قوی ترین گزینه ها برای استقرار وزارت بازرگانی خواهد بود.
یکی دیگر از صنایع حصیری پروند است. پروند طناب بسیار محکم وکلفت از برگ نخل خرماست که معمولاً باغبان در نخلستان ها برای بالا رفتن از درخت خرما از آن استفاده می کند. پروند از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است که می توان آن را به صورت کاملاً حساب شده، تهیه و برای بستن شناورهای کوچک به اسکله استفاده کرد. از جمله محاسن آن، این است که در برابر آب و آفتاب مقاوم می باشد.

ادبیات شفاهی

« فولکلور » در لغت به معنای دانش عوام به کار می رود. این اصطلاح در زبان فارسی به فرهنگ عامه یا ادبیات عامیانه معنا شده و کلیه مصداق ها و مفاهیم زندگی حقیقی تودهٔ مردم را شامل می شود که به صورت شفاهی و سینه به سینه از فردی به فردی و از نسلی به نسلی دیگر انتقال یافته است. گردآوری فرهنگ عامه، یک ملت و منطقه را صاحب پیشینه و شناسنامه می کند.

نمونه ای از ضرب المثل های رایج در هرمزگان

« حرفت اول بجو بعد بگه » یعنی: حرفت را اول بسنج بعد بگو. کنایه از: سنجیده سخن گفتن است.

« هو نه جوغن ناکتن » یعنی: آب را در هاون نمی کوبند. کنایه از:کار بیهوده کردن است.

« جواب سوزن منتولن » یعنی: جواب نیش سوزن با دیلم است. همانند: کلوخ انداز را پاداش سنگ است.

نمونه ای از (لالایی ) در هرمزگان
لالالالاچوک شیرین زبونم           لالالالا بگم تا روز بگردت
گل زیبای مو پیروز بگردت           خوشن باد سهیلی از روی هو
خوشن فصل بهار و گندم و جو    خوشن لالات بگم با موج دری
عزیزم گپ ببی با چشم بینا      خوشن لالات بگم همراه باد
رفتی هرجا بکن از شهر خویاد    لا لا لا لا آروم جونم
لا لا لا لا چوک شیرین زبونم