تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

میدان سرخ مسکو


در اکثر شهرهای بزرگ و تاریخی دنیا مکان‌ هایی وجود دارد که بار تاریخی و احساسی آن شهر و چه بسا آن کشور را به دوش می‌ کشد. مکان هایی که بودن و حضور در آن ها باعث قوت قلب شهروندان و مسافران می شود و آنها را به خواندن و شنیدن تاریخ پر رمز و راز خود فرا می خواند. امروز همراه با شما در کارناوال به یکی از این مکان های به غایت زیبا و دیدنی خواهیم رفت و برایتان قصه پر فراز و نشیب و خواندنی میدان سرخ مسکو را بازگو خواهیم کرد.

قرار گرفته در شمال رودخانه مسکوا و کنار دیوار کاخ بزرگ کرملین، این میدان تاریخی، قلب و روح مسکو و روسیه است و این نه فقط به دلیل تاریخچه اش بلکه به دلیل موقعیت جغرافیایی آن نیز می باشد. این میدان در مرکز شهر تاریخی مسکو قرار گرفته و اکثر مسیرها و راه ها به آن منتهی و از آن دوباره آغاز می گردد. میدان سرخ برای مردم روسیه یادآور همزیستی، همدلی، جشن ها و شادی ها، تاجگذاری ها، و در عین حال جنگ ها، رژه ها، تظاهرات، اعدام ها و خشونت هاست. آن چه که در ادامه و در مطلب پیش رو خواهید خواند، نمایانگر غنای تاریخی میدان سرخ مسکو و روسیه می باشد.میدان سرخ مسکو

چرا میدان سرخ مسکو؟ 


- مهمترین و پربازدیدترین مکان تاریخی در روسیه است.

- این میدان دربرگیرنده برخی از مهمترین نمادها و مکانهای تاریخی روسیه مانند کلیسای سنت باسیل، کاخ کرمیلن و ... است.

- میدان سرخ مسکو میزبان کنسرتها و فستیوالهای فرهنگی و هنری زیادی است و این موضوع یکی از دلایل عمده بازدید مردم از این میدان شگفت انگیز است. 

میدان سرخ مسکو
تصویر هوایی از میدان سرخ مسکو

معرفی میدان سرخ مسکو | Red Square

میدان سرخ مسکو (به زبان روسی Krasnaya ploshchad) شاهد قصه ها و داستان های تلخ و شیرین تاریخ مسکو و روسیه، اولین بار بعد از ساخت قلعه کرملین در قرن ۱۲ میلادی خود را به مردم روسیه شناساند. آن زمان بعد از ساخت قلعه کرملین و ایجاد شهر مسکو، زمین شرقی ساختمان مثلثی شکل کرملین تبدیل به مکانی برای افراد فقیر، خلافکاران و مست ها و بینوایان شده بود. آن روزها میدان سرخ به عنوان حومه شهر شناخته می شد و با آلونک های چوبی در اطرافش، چهره رقت‌انگیز مسکو را در کنار عظمت کرملین به نمایش می گذاشت. هیچکدام از مردم حومه نشینِ آن روزهایِ مسکو و میدان سرخ هرگز پیش بینی عظمت و مرارت های این میدان را که اکنون به نماد روسیه تبدیل شده است و نشانی از غنای تاریخ روسیه است را نمی کردند. 

میدان مربعی شکل سرخ با وسعت ۷۳ هزار مترمربع و با یادگارهایی از دوران مختلف روسیه اکنون به یکی از جذابترین و مشهورترین مکانهای گردشگری این کشور تبدیل شده است. با حضور کلیسای سنت باسیل (Saint Basil's Cathederal) در جنوب این میدان که با معماری منحصر به فرد خود هر بیننده ای را مسحور سلیقه و خوش ذوقی معمارش می کند، با استواری کاخ کرملین در غرب آن که نماد سیاست و حکومت در روسیه است، با بنای موزه تاریخی دولت (State Historical Museum) و کلیسای زیبای کازان (Kazan Cathederal) در شمال آن که بازگوکننده قرنها تلاش انسانهاست و با فریبندگی بازار باشکوه گام (Gum) در شرق میدان وسیع سرخ؛ این ها تمام آن چیزی است که هر گردشگر برای سفر به شهری با عظمت مسکو تصور می کند. 

مجموعه میدان سرخ و ارگ کرملین مسکو در سال ۱۹۹۰ بنا بر شواهد و مدارک تاریخی موجود به مجموعه میراث جهانی یونسکو اضافه شد تا مردم دنیا در کنار مردم روسیه نگاهدار و مراقب این میراث تاریخی شکوهمند باشد. 

میدان سرخ مسکو

ویدیویی زیبا از میدان سرخ را به تماشا بنشینید

 

تاریخچه میدان سرخ مسکو

 برای آشنایی بیشتر با میدان سرخ می خواهیم به رازها و زمزمه های آن گوش فرا دهیم و بدانیم چه باعث شد که اکنون به مهمترین میدان روسیه تبدیل شده است. برای این منظور می خواهیم به تاریخچه و سرگذشت آن بپردازیم که باعث هویت بخشی به این میدان زیبا شده است. سعی می کنیم در این مطلب به ترتیب تاریخ، وجهه های میدان سرخ را بیان کنیم تا تصویری مناسب و جامع از آن به شما بدهیم. 

سرگذشت نظامی میدان در طی قرون مختلف

در طول تاریخ یکی از عناصری که به مکان ها و افراد هویت و نام می بخشید جنگ ها و درگیری ها بوده است. میدان سرخ نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این بخش می خواهیم سرگذشت نظامی و جنگی میدان سرخ را بازگو کرده و بدانیم چگونه جنگ ها زندگی، معماری، تجارت و فرهنگ مردم را تغییر می دهد. 

- قبل از قرن نوزدهم

همان گونه که بالاتر و در قسمت معرفی به آن اشاره کردیم میدان سرخ در ابتدا مکانی برای افراد طبقه پایین جامعه و خلافکاران بود. اما با حاکم شدن ایوان سوم (Ivan III) در اواسط قرن پانزدهم میلادی که به ایوان بزرگ نیز شهره بود بساط آلونک ها برچیده شد. بعد از حمله ی تاتارها و مغولها به شهر چوبی مسکو و به آتش کشیده شدن قلعه چوبی کرملین در قرن سیزدهم، ایوان سوم دیواره های سنگیِ بزرگی را در اطراف کرملین برپا کرد که بلندترین آنها در سمت میدان سرخ بود. او سپس به توصیه معماری ایتالیایی و به دلیل اینکه ضلع شرقی قلعه کرملین از نظر جنگی و استراتژیک آسیب پذیر بود آن را به میدان مشق (جایی برای حضور توپ های جنگی و سربازها) تبدیل کرد. برای انجام این کار دستور به پاکسازی میدان تا ۲۳۴ متری میدان دادند. جالب است بدانید که در روسیه واژه ی کرملین، همان معنای دژ یا قلعه را می دهد و این بدان معناست که در جای جای این کشور کرملین های دیگری نیز خواهید دید. اما در این میان، کاخ بزرگ کرملین از شهرت بیشتری برخوردار است.

 تا سالها و قرنها بعد میدان سرخ همواره در معرض هجوم تزارها و مغولها قرار داشت و جولانگاه جنگهای خونین بسیاری بود که گاهی منجر به آتش کشیده شدن مسکو و مغازه های موجود در میدان می شد و به این خاطر "میدان آتش" نیز نام داشت. 

در قرن شانزدهم با کمک و طراحی معمار ایتالیایی با نام آلویسو، در کنار دیوار شرقی کرملین، خندقی به طول ۵۴۱، عرض ۳۶ و عمق ۹.۵ تا ۱۳ متر برای محافظت از کرملین ایجاد شد که دو رود مسکوا (The river Moskova) و لجلینایا (Neglinnaya River) را به یکدیگر متصل کرده و بر روی آن ورودی هایی ایجاد شد. در سمت میدان سرخ سه دروازه وجود داشت، مهمترین ورودی که تا قرن ها از آن استفاده می شد و در نزدیکی ورودی کرملین قرار داشت و از آن برای عبور و مرور درباریان استفاده می شد، دروازه اسپاسکی (Spasky) نام داشت. در کنار این ورودی مغازه هایی برای فروش کتاب و همچنین سکوهایی سنگی برای تفنگ ها وجود داشت. علاوه بر اینها توپخانه تزار در کنار سکوی لوبنویی مستو (Lobnoye mesto) به محافظت از این میدان و دروازه های خندق می پرداخت. (نکته: در مورد این سکو در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد)

پس از به تصرف در آمدن قلعه تاتاری کازان که در سال ۱۵۵۲ که فتحی بزرگ برای ایوان پنجم (Ivan IV) در جنگ با مغولها بود "کلیسای جامع سنت باسیل" برای پاسداشت این پیروزی برافراشته شد. در اوایل قرن هفدهم بنای زیبای دیگری نیز به مجموعه میدان سرخ اضافه شد. کازان، این کلیسای باشکوه برای گرامیداشت پیروزی شاهزاده پوژارسکی بر متجاوزان لهستانی در سال ۱۶۱۲ ایجاد شد تا بار دیگر بر نقش جنگها در تغییر چهره و معماری دنیای اطرافمان تاکید کند. 

- قرن نوزدهم و بیستم 

 یکی از بزرگترین آتش سوزی ها و جنگهایی که در میدان سرخ اتفاق افتاد در دوران تجاوز ناپلئون بناپارت در سال ۱۸۱۲ بود که او در این نبرد پیروز شد و شهر مسکو را به آتش کشید. بعد از این آتش سوزی چهره میدان سرخ تغییر کرد، خندق ها پر شدند و بر جای آنها ردیفهای از درختان کاشته شد. در سال ۱۸۱۸ مجمسمه مینین و شاهزاده پوژارسکی که سمبل وطن پرستی است در این میدان نصب شد. 

در دوران اتحاد جماهیر شوروی میدان سرخ اهمیتی بیش از پیش پیدا کرد.

میدان سرخ مسکو
میدان سرخ مسکو

- دوران شوروی و دوران مدرن 

 مهمترین بخش هویت نظامی میدان سرخ به دوران حکومت اتحاد جماهیر شوروی بر می گردد. رژه ها، سخنرانی ها و تظاهرات مختلف نظامیان و مردم کمونیست چهره سرخ این میدان را خاکستری کرده و بیش از پیش وجه نظامی آن را به رخ دنیا کشیدند. این تا به جایی پیش رفت که میدان سرخ به عنوان مکان رسمی رژه ها و تظاهرات شوروی انتخاب شد تا قدرت نظامی و سرکوبگری آنها را به ویژه در طول جنگهای جهانی به مردم دنیا نشان دهند. علاقه‌مندی سران شوروی به این میدان باعث شد تا بنای آرامگاه بنیانگذار و رهبر شوروی، لنین را در این میدان و پای دیوار کرملین بسازند تا هر روز با آن چشم در چشم باشند و آرمانهای خود را از یاد نبرند؛ آرمانهایی که باعث شد برای گسترش آن بر تاریخ و چهره این میدانِ با ابهت زخم بزنند و ساختمانهای دروازه رستاخیز و کلیسای کازان را تخریب کنند شاید که بزرگتر و باعظمت تر به نظر برسند.  (نکته: در مورد این دو بنا در ادامه توضیح خواهیم داد.)

در این میدان رژه های زیادی به وسیله ارتش جماهیر شوروی برپا شد اما از دو مورد از این رژه‌ها در تاریخ بیشتر سخن به میان آمده است؛ نخست رژه هفتم نوامبر سال ۱۹۴۱ که ستونهایی از دانشجویان نظامی با خطوطی به طول ۵۰ کیلومتر با نظم در این میدان جدیت خود را برای مقابله با جنگ جهانی دوم به نمایش گذاشتند و دومی در بیست و چهارم ژوئن ۱۹۴۵ بعد از پیروزی در جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. جایی که هزاران هزار بیرق ارتش نازی در پای آرامگاه لنین بر زمین افتاد. همچنین رژه بزرگداشت پنجاهمین سال پیروزی در جنگ جهانی دوم جلوه دیگری از هویت نظامی این مکان بود. 

در بیست و هشتم ماه می ۱۹۸۷ اتفاق جالبی در میدان سرخ رخ داد که بر وجهه دفاعی و نظامی شوروی خدشه وارد کرد. در این روز خلبانی آلمانی به نام متیاس راست (Mathias Rust) با ۱۹ سال سن یک هواپیمای سبک را در این میدان بر زمین نشاند و به دنیا نشان داد لزوما جمع کردن سربازان بیشتر و برپایی رژه های طولانی کشور شما را به امنیت و قدرت نمی رساند. 

 در ماه می سال ۲۰۰۸، روسیه اولین رژه خود به مناسبت پیروزی در جنگ جهانی دوم بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ را در میدان سرخ برپا کرد. این رژه بعد از اعلام توقف برگزاری رژه ادوات جنگی در میدان سرخ در سال ۲۰۰۸ انجام شد. اما حادثه جالبتری دو سال بعد از این رژه اتفاق افتاد. به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم، نیروهای متفقین (که شامل آمریکا، روسیه، انگلستان، فرانسه و چین می شدند و در برابر آلمان نازی و متحدین آن ایتالیا و ژاپن به برتری رسیدند) بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اتفاقی نادر در میدان سرخ رژه رفتند. این رژه در سال ۲۰۱۰ به نمایش وحدتی از جهان امروز در برابر نژادپرستی و جنگ ستیزی تبدیل شد اما متاسفانه با شروع جنگ سوریه به سرعت از یادها رفت. 

امروزه مردم و دولت روسیه سعی بر این دارند تا بیشتر بر جنبه شاد، رنگارنگ و مردمی این میدان تاکید کنند و با برپایی کنسرتها، جشنهای سال نو و فستیوالهای فرهنگی و هنری بر وجه دوستانه روسیه بیافزایند و یاد خاطره های خاکستری دوران شوروی را از ذهن مردم دنیا پاک کنند. 

رژه معروف پیروزی جنگ جهانی دوم سال ۱۹۴۵

سخنرانی لنین در میدان سرخ در جریان انقلاب اکتبر ۱۹۱۷

میدان سرخ مسکو
میدان سرخ مسکو

شصت و پنجمین رژه پیروزی با حضور نیروهای متفقین در میدان سرخ 

میدان سرخ مسکو
میدان سرخ مسکو

*سرگذشت تجاری میدان سرخ

اما جنگ ها و نبردها تنها قسمتی از تاریخ هستند. برای بودن در نبرد نیاز به منابع است و منابع از طریق تجارت و بازار به دست می آید. میدان سرخ نیز بخش بزرگی از اهمیت خود را این طریق به دست آورده است. بعد از تمام نبردها و جنگ ها، این بازارها بودند که به میدان سرخ کمک کردند تا به حیات خود ادامه داده و آن را سرپا نگه دارند. 

- قبل از قرن نوزدهم

تا قبل از قرن شانزدهم افراد از طبقات مختلف به این مکان می آمدند و به تجارت و معاشرات می پرداختند اما در این قرن بود که تجارت وجه جدی تری در این مکان پیدا کرد. در ابتدای این قرن بنا به نظر و دستور ایوان بزرگ تجارت فقط به صورت فرد به فرد انجام می شد اما به مرور زمان این قانون منعطف شد و آلونک های چوبی این بار به منظور خرید و فروش کالاها، چهره ای تجاری از مسکو را به نمایش گذاشتند. بعد از آتش سوزی سال ۱۵۴۷، ایوان مخوف دستور به جابه جایی این آلونک های چوبی داد و آنها را به قسمت شرقی میدان انتقال داد. در انتهای این قرن، آلونک های چوبی تبدیل به مغازه هایی سنگی شدند و وجه جدی تر و بهتری از تجارت را در میدان سرخ به جای گذاشتند. در قرن های شانزدهم و هفدهم همسایه ی میدان سرخ، محله ی قدیمی کیتای گوراد (Kitai_Gorod) بر وزن و اعتبار تجاری آن افزود. کیتای گوراد نشسته در شرق میدان سرخ، دروازه ای برای ورود بازرگانان و تُجاری شد که برای فروش کالای خود به مسکو آمده و فرصت دیدار و فروش اجناس خود در میدان سرخ را از دست نمی دادند. این محله قدیمی با دیوارهای بلند و نازک اطراف خود از سمت بازارهای شرقی میدان سرخ درهای تازه ای را به سوی مغازه داران این میدان گشود.

در سال ۱۷۸۶ کاترین کبیر دستور به بازسازی و سرو سامان دادن بازارها داد و سطح بالایی خطوط بازار را سنگی کرد و شکل رسمی تری به بازارها بخشید. 

- قرن نوزدهم و بیستم

در ابتدای قرن نوزدهم بنا به درخواست تاجران تمام سطح میدان سنگفرش شد. بعد از به آتش کشیده شدن مسکو و میدان سرخ توسط ناپلئون، خندقی که در اطراف قلعه کرملین برای محافظت از آن ایجاد شده بود پر شد و به جای آن درخت کاشته شد. بازارهایی که دراطراف خندق ایجاد شده بودند بعد از این آتش سوزی از بین رفتند. این بازارها به قسمت شرقی میدان منتقل شدند و در سه ردیف به حیات خود ادامه دادند. این سه ردیف به نامهای بازارهای پایینی، میانی و بالایی مشهور بودند. در مکان بازار بالایی فروشگاهی بسیار زیبا و دلباز با سبک احیا روسی به نام گام (Gum) ایجاد شد که تا به امروز مهمترین و گرانترین فروشگاه تجاری روسیه است و هر روز گردشگران زیادی را برای دلفریبی و خرید به سمت خود می کشاند. 

- بازار تجاری گام، دروازه ای رو به سوی تجارت مدرن 

 بازار تجاری گام در سال ۱۸۹۳ در مکان خیابان بالایی بازارها که توسط آتش خشم ناپلئون از میان رفته بود بنا شد. همکاری الکساندر پامرانتسف (Aleksander Pomerantsev) معمار و ولادمیر شوکوف (Vladimir Shukov) مهندس، چهارچوبی فلزی و سقف شیشه ای، با برترین تکنولوژی دوران، به گام اعتباری از برترین بازارهای اروپا بخشید. 

در زمان حکومت استالین، رهبر اتحاد جماهیر شوروی و در سال ۱۹۲۸ گام بسته شد و از مغازه های آن به عنوان دفتر کار برای مدیران رده بالای حکومت استفاده شد. این وضعیت تا ۱۹۵۳ ادامه یافت و در این زمان صف های بلند و افسانه ای حکومت شوروی این فروشگاه باشکوه را به تسخیر خود درآورد. اما قصه دلگیرکننده فروشگاه گام در دوران حکومت چکش و داس (شوروی) در نهایت در دهه ۹۰ میلادی با خصوصی سازی های انجام شده به پایان خوش خود رسید و دوباره سرزندگی و آوازه بلند خود را بدست آورد. 

فروشگاه گام
فروشگاه گام
میدان سرخ مسکو

هویت معماری، شکوه همجواری با زیباترین بناهای تاریخی روسیه

بخش عمده ای از هویت میدان سرخ در تار و پود بناهای تاریخی اطراف و همجوار آن قرار دارد. در دوره های مختلف تاریخی، فرمانرواها و تزارها با ساخت این بناها بر عظمت و اهمیت این میدان زیبا و شگرف افزودند. اکنون می خواهیم به معرفی مختصری از این بناها بپردازیم اما به زودی در کارناوال معرفی کاملی از هرکدام از این بناها خواهیم داشت.  

- بنای سنت باسیل 

 در دوران فرمانروایی ایوان پنجم (Ivan IV) در قرن شانزدهم که به ایوان مخوف معروف بود، نخستین بنایی که به میدان سرخ هویت بخشید و آن را پراهمیت تر می ساخت، بنا شد. کلیسای جامع سنت باسیل با معماری شگفت انگیز و منحصربه فردش که امروزه مهمترین نماد روسیه است در پی فرمان ایوان پنجم به افتخار پیروزی اش بر مغولها و فتح کازان در سال ۱۵۵۵ در جنوب شرقی میدان سرخ ساخته شد. این بنا که ساخت آن شش سال به طول انجامید به نام قدیس معروف روسیه "سنت باسیل مقدس" نامگذاری شد. معماری کلیسای جامع با آن گنبدهای رنگارنگ و پیازی شکلش چشم هر بیننده ای را خیره می کند و او را به تحسین و تامل وا می دارد. وجود این افسانه که ایوان پنجم دو معمار این بنا پوستنیک (Postnik) و بارما (Barma) را نابینا ساخت تا آنها نتوانند هرگز ساختمانی مانند آن بسازند بر جذابیت آن می افزاید. 

کلیسای سنت باسیل مسکو

- ارگ بزرگ کرملین

 ارگ کرملین که یادآور فرمانروایی های حاکمان قدیم، تزارها، سران حاکم جماهیر شوروی و روسای جمهور روسیه است، با بنای عظیم و برج ها و باروها، کاخ ها و کلیساهای خود از کرانه شرقی خود میدان سرخ زندگی روزمره مردم را نظاره می کند. این مجتمع که اکنون محل زندگی رییس جمهور روسیه و مکان ملاقاتهای سیاستمداران و تصمیم گیری های آنان است از چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار و برج هایی تشکیل یافته است. برج ساعت که مهمترین بلندی دیوار کرملین است با نواخت ناقوسش در هر ربع زمان به رهگذاران گذر عمر را یادآوری می کند.

مجموعه کرملین

- کلیسای جامع کازان 

 در سمت شمال شرقی میدان سرخ، گردشگران با ساختمان کوچک و زیبایی مواجه می شوند که در یادبود ورود شاهزاده پوژارسکی (Dmitry Pozharski)، قهرمانی که از روسیه در برابر هجوم لهستان جانانه دفاع کرد بنا شد. این کلیسای جامع به افتخار "نماد کازان، مادر خدا" به این اسم نامگذاری شد اما بعدتر مورد بی مهری کمونیست ها قرار گرفت و بخشی از آن برای گسترش میدان سرخ به منظور برپایی رژه های نظامی تخریب شد. خوشبختانه این بنا در دوران مدرن با بازسازی دوباره به شکوه قدیم خود بازگشت. 

کلیسای جامع کازان

 - موزه تاریخی دولت

 سرخترین ساختمان میدان سرخ بنای با ابهت موزه تاریخی دولت است که در اوایل قرن نوزدهم در یادبود تاجگذاری الکساندر سوم ساخته شد. این ساختمان زیبا که وظیفه نگهداری و پاسداشت میراث روسیه را از دوران قبل از تاریخ دارد، خود مجموعه ای کوچک از تاریخچه معماری روسیه با مناره های کوچک، سقفهای شیروانی و برجهاست. موزه تاریخی دولت با نمایش آثاری از دوره پارینه سنگی تا کنون بخشی از بزرگی روسیه را به رخ دنیا می کشد. 

موزه تاریخی دولت
موزه تاریخی دولت

- بنای یادبود لنین

درپای دیوار کاخ کرملین، آرامگاه لنین، از نامدارترین مردان تاریخ روسیه قرار دارد. ولادمیر لنین (Veladimir Lenin) تئوری پرداز و یکی از بنیانگذاران حزب کمونیست، با رهبری انقلاب مردم روسیه در سال ۱۹۱۷، کشور اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیست را برپا نهاد و کشور شوروی را به سلامت از جنگ های داخلی و جنگ جهانی اول عبور داد. بعد از مرگ او در سال ۱۹۴۲ جسد او را مومیایی کرده و آرامگاهی با عظمت برای نگهداری از آن بنا نهادند. بازدید از آرامگاه زیگورات شکل لنین که هرگونه عکسبرداری از درون آن ممنوع است، تلنگر خوبی برای انسانهاست تا بدانند تا همیشه برقرار نیستند و حتی فردی به بزرگی و قدرتمندی او نیز از بین خواهد رفت و این برترین درس تاریخ است اگر بیاموزند. 

برای آشنایی بیشتر در مورد لنین و مومیایی آن می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:

 مومیایی ولادیمیر لنین | رهبر قدرتمند و کمونیستی روسیه

بنای یادبود لنین
بنای یادبود لنین

- دروازه رستاخیز 

 دروازه رستاخیز یا ایبرین و کلیسای کوچک آن (The Ressurection gate and The Iberian Chapel)، تنها بازمانده دیوار و محله قدیمی کیتای گوراد، خوشامدگوی مسافران و گردشگران از قسمت شمال غربی است و با زیبایی و وقار، وظیفه اصلی خود را از دوران قدیم که وصل کردن بازرگانان از نقاط مختلف به یکدیگر بود همچنان به جا می آورد و افراد را به دیدن زیبایی های میدان سرخ دعوت می کند. هر چند این دروازه و کلیسای مقدس مورد غضب کمونیست ها قرار گرفت و برای نمایش مخالفت خود با مکانهای مقدس، نماد ایبرین که از مقدس ترین و محترم ترین نمادها برای روسها بود و این مکان برای محافظت از آن ساخته شده بود را از این کلیسا خارج کرد و نماد کارگر را جایگزین آن ساخت. بعد از فروپاشی شوروی این نماد به مکان اصلی خود بازگشت و دوباره مورد احترام قرار گرفت. 

دروازه رستاخیز مسکو

بناهایی که بودند و دیگر نیستند

در بازخوانی مکانهای تاریخی آنها که هویت و نماد مردم و کشوری هستند گاه بناهایی که دیگر از آنها اثری نیست مورد بی مهری قرار می گیرند از چشم خوانندگان تاریخ می افتند. ساختمانهایی که روزگاری نفس می کشیدند، مامن و ماوای مردمان بودند و هدف و اثری داشتند. اکنون می خواهیم برای شما از این بناها که روزگاری در میدان سرخ زندگی می کردند و بنا به جبر روزگار یا از روی دشمنی از بین رفتند بنویسیم تا که تصویری دقیق تر از تاریخ داشته باشیم. 

- کلیسای ترینیتی یا سه گانه 

در روزگاری که هنوز نه ساختمان کلیسای سنت باسیل وجود داشت و نه کلیسای کازان برای یادبود دلاوری مردان جنگی بنا نشده بود، کلیسای سه گانه یا تروتسکایا (Trotskaya) پناه مردم بود و افراد برای دعا و صحبت با خدای خود به آنجا می رفتند. این کلیسا آنقدر اهمیت داشت که حتی مردم میدان سرخ را به نام آن می شناختند و صدا می زدند. اما از بی رحمی های هجوم تارتارها در امان نماند و در سال ۱۵۷۱ در آتش سوزی بزرگ از بین رفت و تنها نامی از خود برجای گذاشت. 

- ساختمان شهرداری و امنیت

در سالهای ۱۶۹۷ و ۱۶۹۹، دروازه های دو طرف پل وسکرسنسکی (Voskresensky) که بر روی خندق اطراف کرملین ایجاد شده بود، برای ساخت بنای سنگی عظیمی بازسازی شد: پریکاز زمسکی و مینت (The Mint and Zemsky prikaz)؛ ساختمان مسئول شهرداری و امنیت. این بنا که در مکان فعلی موزه تاریخی دولت ایجاد شده بود، به عنوان داروخانه اصلی به فرمان پیتر بزرگ شناخته می شد. در ۱۷۵۵ نخستین دانشگاه روسیه نیز در این مکان برپاشد اما بعدتر به ساختمانی دیگر در میدان مانژ (Manege square) منتقل گردید. اما در سال ۱۸۷۴ این بنای تاریخی برای ساخت موزه تاریخی دولت تخریب شد و خود به بخشی از تاریخ تبدیل گشت. 

- نخستین تئاتر عمومی روسیه 

در سال ۱۷۰۲ نخستین تئاتر عمومی روسیه در نزدیکی دروازه نیکولسکی که در اطراف میدان سرخ قرار داشت، ساخته شد. این بنا تا سال ۱۷۳۷ پابرجا بود و وجه هنری را نیز بر جلوه های دیگر میدان سرخ اضافه کرد. اما آتش که جزو جدانشدنی تاریخ میدان سرخ است به این بنای عمومی نیز رحم نکرد و آن را نیز در هجوم شعله های خود از بین برد. 

پریکاز زمسکی و مینت، ساختمان مسئول شهرداری و امنیت

تاریخچه میدان سرخ مسکو

نقش مردم در هویت بخشی به میدان سرخ 

 همانگونه که گفته شد میدان سرخ مکانی برای باهم بودن بوده و هست. چه آن زمان که مردم به تلخی در کنار یکدیگر جمع می شدند تا مراسم اعدام را تماشا کنند، چه زمانی که تزارها و حاکمان مردم را در کنار هم جمع می کردند تا برای آنها سخنرانی کنند یا مراسم الاغ سواری اجرا کنند، چه هنگامی که مردم به شادی برای برپایی جشنی همدیگر را ملاقات می کردند و غرق سرور و زیبایی می شدند، چه اکنون که گردشگران زیادی را برای بازگویی قصه ها و خاطرات خود از تمام دنیا پیش هم قرار می دهد و محفل عروس و دامادهایی می شود که برای زیباتر ساختن روز خود به دامن آن می آیند. حتی امروز شاهدیم که مسابقات ورزشی و فستیوال های هم در این میدان برگزار می شود. آری این وجهه عمومی و مردمی است که میدان سرخ را سالهای سال با تمام فراز و نشیبهایش و تلخی ها و شیرینی هایش تاکنون برقرار ساخته است. 

میدان سرخ مسکو

 چرا به آن میدان سرخ می گویند؟ 

یکی از جذابترین حقایق در مورد میدان سرخ مربوط به نام آن است. اغلب مردم فکر می کنند نام میدان سرخ به دلیل سرخی ساختمانهایش یا به خاطر پرچم سرخ داس و چکش اتحاد جماهیر شوروی است، اما در حقیقت اینگونه نیست. نام میدان سرخ از ابتدا این نبوده است. قدیمی ترین نامی که از میدان سرخ می دانیم ولیکی تورگ (Velikey Torg) یا تورگ (Torg) به معنای بازار بزرگ بوده است که اشاره به نقش تجاری و بازارهای آن دارد. سپس این نام از روی کلیسای کوچک سه گانه که در حمله تاتارها در قرن شانزدهم از بین رفت به تروتسکایا (Troitskaya) تغییر یافت. بعد از آن نام این میدان به پوژار (Pozhar) به معنای سوخته شده تبدیل شد. در اواخر قرن هفدهم این میدان به نام امروزی خود میدان سرخ تغییر نام داد که برگرفته از معنی کلمه ای است که بر آن گذاشته اند، کراسنایا (krasnaya). کراسنایا در زبان روسی در قدیم به معنای زیبا و اکنون سرخ است و در حقیقت برازنده ترین نام برای این میدان چشم نواز است. 

میدان سرخ
میدان سرخ مسکو

گردش در میدان سرخ بدون این دیدنی ها کامل نمی شود...

در مورد تاریخ و جذابیت های میدان سرخ مسکو می توان ساعتها و روزها صحبت کرد و مطلب نوشت اما اگر به این سه نکته اشاره نکنیم از زیبایی و دانستنی های دانشمان از این میدان برجسته کم می کند. 

- نقطه یا کیلومتر صفر

در شمالی ترین نقطه میدان سرخ روبروی دروازه رستاخیز نقطه ای قرار دارد که به آن نقطه صفر می گویند. شهر مسکو بر مدار نقطه یا کیلومتر صفر توسعه یافته است و تمام راهها و مسافتهای روسیه از آن نقطه اندازه گیری می شود. افسانه ی جالبی که در مورد نقطه صفر وجود دارد اینست که اگر رو به دروازه رستاخیز بایستی و سکه ای را به هوا پرتاب کنی، اگر این سکه در محیط دایره مربوط به آن بیافتد آرزوی تو برآورده می شود. 

نقطه صفر میدان سرخ مسکو

- مجسمه مینین و پورژانسکی 

 مجسمه مشهور مینین-قصاب و شاهزاده پورژانسکی در یادبود این دو که رهبران نظامی دفاع از روسیه در حمله لهستان در سال ۱۶۱۲ بودند و در بدترین شرایط خطر متجاوزان را دفع کردند ساخته شد. غیر ممکن است گردشگری به میدان سرخ برود و با این مجسمه باشکوه عکس یادگاری نگیرد شاید که بتواند در افتخار پیروزی با آنها شریک شود. 

مجسمه مینین و پورژانسکی
مجسمه مینین و پورژانسکی

- لوبنویی مستو، مکانی برای شادی و غم

مشتق شده از دو کلمه روسی لوب به معنای پیشانی و مستو به معنای مکان، این جایگاه سنگی در مقابل کلیسای سنت باسیل برای مردم مسکو مکانی برای خواندن اعلامیه ها، اجرای دستورات اعدام، تماشای جشن ها توسط تزارها بود. تاریخ ساخت آن به قرن شانزدهم بازمی گردد، جایی که تزار ایوان پنجم ملقب به ایوان مخوف فرمان های خود را از بلندای آن برای مردم قرائت می کرد. این سکو بعد از آن به محلی برای گردآوری مردم توسط تزارها و فرماندهان و حاکمان آنها در میدان سرخ تبدیل شد. هرچند عمده ی شهرت لوبنویی مستو نشات گرفته از اعدام ها و مجازات هایی است که بر روی آن انجام می گرفت اما این تمام کارکرد این سکوی مهم نبود. این مکان علاوه بر اعلام فرامین و اعدام محلی برای جمع شدن مردم و برپایی جشن ها و مراسم بود. یکی از مهم ترین این مراسم ها برگزاری مراسم "رژه الاغ" در هفته مقدس رد دوران حکومت تزارها بود. این راهپیمایی در روز پالم ساندی یک هفته قبل از عید پاک انجام می شد و سمبلی از ورود عیسی مسیح به اورشلیم بود. در این راهپیمایی تزار با پای پیاده برای نشان دادن فروتنی پیشاپیش پدرسالار مسکو (که عنوان رسمی پیشوای کلیسای ارتدکس می باشد) ،که سوار بر الاغ بود، از کلیسای سنت باسیل حرکت کرده و به میدان سرخ و سکوی لوبنویی مستو وارد می شدند. 

این چنین این سکوی سنگی به نمادی برای شادی و غم برای مردم مسکو تبدیل شد. اکنون مردم برای بازخوانی و درک حس و حال گذشته از این سکو بازدید می کنند و برای مردگان آن سکه به محل اعدام پرتاب می کنند. این شاید یکی از معدود نقاطی باشد که مردم می توانند از مکانی که حاکمان به مردم می نگریستند به تاریخ نگاه کنند. 

سکوی لوبنویی مستو
سکوی لوبنویی مستو

ظهور و سقوط یک انقلاب | گورستان آرزوها

در پای دیوار کرملین، پشت آرامگاه لنین گورستانی با نامهایی بزرگ و تاریخ ساز قرار دارد. جایی که با مرور اسامی آرام گرفته در آن می توان تاریخ اتحاد جماهیر شوروی و روسیه را بازخوانی کرد و از آن یاد گرفت. از ژوزف استالین (Joseph Stalin) رهبری که آرمانهای حکومت کمونیستی لنین را به انحطاط کشید و زندگی خاکستری را برای مردم شوروی به ارمغان آورد و سیاه ترین دوران معاصر روسیه را به تصویر کشید تا تمام رهبران، وزیران و مارشالهای اتحاد جماهیر شوروی که حکومت خود را با انقلاب مردمی ۱۹۱۷ آغاز کردند اما با خاطرات تلخ دوران جنگ سرد و فروپاشی کشور پهناور شوروی به پایان بردند. با بازدید از این گورستان به واقع می توان داستان اتحاد جماهیر شوروی را خواند. اما این تمام نامهایی نیست که در بازدید از این آرامگاه می توان دید. افتخار آفرینانی همچون یوری گاگارین (Yuri Gagarin)، اولین فضانورد تاریخ، ماگسیم گورکی (Maxim Gorky)، نویسنده مشهور روسی، نیز در این آرامگاه قرار گرفته اند تا تنها خاطره مردم از شوروی سیاستمداران 
آن نباشد. بازدید از این مکان برای مردم عادی امکان پذیر است اما امکان عکس برداری از آن وجود ندارد، شاید اینگونه می خواهند تلخی های یاد شوروی را در اذهان مردم دنیا کمرنگ کنند.  

میدان سرخ مسکو

راه دسترسی 

 رسیدن به میدان سرخ شاید ساده ترین مسیر در مسکو باشد. چه این میدان شگفت انگیز شهرتی جهانی داشته و درست در وسط شهر مسکو قرار دارد. به هر حال برای رسیدن به این میدان می توانید از نقشه زیر نیز استفاده کنید. البته سیستم متروی شهری مسکو زبانزد جهانیان است و با وجود ایستگاههای منتهی به میدان سرخ با مترو به راحتی امکان پذیر است.

اگر در بازدید از میدان سرخ، می خواهید که از کاخ کرملین هم بازدید کنید باید این نکته را در نظر بگیرید که مجموعه کرملین در روزهای پنج شنبه تعطیل است و چنانچه قصد بازدید از کل مجموعه را دارید بهتر است در روز دیگری به دیدن آن بروید.

 موقعیت جغرافیایی میدان سرخ مسکو بر روی نقشه

جاذبه های اطراف میدان سرخ 

هرچند عظمت و بزرگی میدان سرخ مسکو زمان زیادی از زمان گردش و سفر به روسیه را می گیرد ولی سخت است که این همه مسیر به مسکو آمده باشی اما از مجموعه های دیدنی دیگر بازدید نکنید.

کلیسای جامع سنت باسیل

مجموعه کرملین 

باغ تاینیتسکی 

 موزه جنگ 

موزه جنگ 

موزه جنگ مسکو

باغ تاینیتسکی 

باغ تاینیتسکی  مسکو

مجموعه کرملین 

ارگ بزرگ کرملین

پیشنهاد کارناوالی 

رفتن به یک سفر به ویژه کشور دیگر همیشه آمادگی و الزامات خاص خود را می طلبد. از دانش در زمینه فرهنگ و آداب و رسوم و هنجارهای آنها تا نیاز به راهنما و متخصص کاربلد چنانچه برای اولین بار به آن کشور سفر می کنید. در سفر سعی کنید به عقاید و قوانین مردم آنجا احترام بگذارید تا دچار مشکل نشوید. سعی کنید تا حد امکان از سفر خود لذت برده و از فرهنگ های مردمان دیگر بیاموزید. همچنین در نظر داشته باشید که سفر به مسکو در ماههای سرد سال ممکن است برای افرادی که به سرما عادت ندارند مشکل ساز باشد. پس قبل از سفر به روسیه در این ماههای سال توانایی خود را ارزیابی کرده و بعد برنامه بریزید. هر چند دیدن این میدان زیبا پوشیده در برف موقعیتی است که ممکن است نصیب هر گردشگری نشود.

 نکته مهم دیگر چک کردن تاریخ برگزاری مراسم های مختلف در میدان سرخ است. در هنگام برنامه ریزی برای مسافرت به مسکو از زمان برنامه هایی که در این میدان قرار است برگزار شود اطلاع پیدا کنید تا برای بازدید از مجموعه های اطراف آن به مشکل برنخورید. هرچند این می تواند دلیل جذابی برای بازدید از میدان سرخ و لذت بردن از حضور در جشن یا مراسم خاصی باشد. و نکته آخر اینکه سفر به روسیه برای ایرانیان به ویزا نیاز ندارد. 

کلیسای جامع سنت باسیل