تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

پست ویژه تور آنتالیا ویژه نوروز 97/ 10 شب از 4،790،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

Crafts Museum Gorgan (4)

معرفی موزه صنایع دستی گرگان

موزه صنایع دستی گرگان که در واقع خانه امیر لطیفی می باشد به مساحت ۹۵۶ متر مربع دربافت قدیم گرگان، خیابان امام خمینی جنب مسجدجامع و بازارچه سنتی نعلبندان واقع شده است . موزه صنایع دستی گرگان در اواخر دوره قاجار توسط مرحوم مهدی خان ملک به عنوان منزل مسکونی ساخته شد اما اکنون به عنوان اولین موزه صنایع دستی استان گلستان که بنایی دو طبقه با دوبخش هسته اصلی بنا و بخشهای خدماتی است مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد و یکی از جاذبه های گردشگری استان گلستان محسوب می گردد . موزه صنایع دستی گرگان علاوه بر نمایش صنایع دستی منطقه به بازدید کننده گان ، خود به عنوان بنایی تاریخی با ویژگیهای معماری نظیر رعایت تناسبات، اصل قرینگی، استفاده از مصالح همگون با اقلیم آب و هوایی مورد توجه قرار می گیرد . همانطور که گفته شد بنای موزه صنایع دستی گرگان شامل هسته اصلی بنا و بخشهای خدماتی می باشد که ارزش بنا بیشتر متوجه هسته اصلی بنای موزه صنایع دستی گرگان می باشد که هر طبقه دارای یک اطاق سه دربی و دو راه پله در مجاورت آن و سپس یک اطاق دیگر در هر سو می باشد.
در طبقه زیرین نیز همین معماری به کار گرفته شده است با این تفاوت که فضای راه پله ها به اطاق ها افزوده شده و اطاق های سه دری به ۵ دری تبدیل شده اند . بخش زیبای نمای ساختمان موزه صنایع دستی گرگان مرتبط است با درب های چوبی دو لنگه که در طبقه اول دارای کتیبه و در طبقه دوم دارای هلال می باشند . از دیگر ویژگی های بنای امیر لطیفی یا همان موزه صنایع دستی گرگان فرم موزون رعایت تقارن، ارتفاع مناسب با ابعاد بنا، سرشیرهای پیش آمده و مطابق با کف قلوه چین و آجر فرش گچبری اتاق ها، تفکیک فضاهای خدماتی همچون آشپزخانه و انباری و بخش خدمه از هسته اصلی می باشد . در مسیر آب شهری که از جنوب وارد ساختمان موزه صنایع دستی گرگان می شود نیز حوضخانه ساخته شده که علاوه بر زیبایی هوا را در تابستان متعادل می سازد . موزه صنایع دستی گرگان در سال ۱۳۷۸ با شماره ۲۳۹۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردید و می توانید در کنار بازدید این بنای تاریخی بی نظیر از دیگر اماکن دیدنی نزدیک به خانه امیر لطیفی نظیر مسجد جامع گرگان، بازار قدیمی گرگان و خانه باقری دیدن نمائید .
گالری تصاویر:

Crafts Museum Gorgan (9)Crafts Museum Gorgan (1)

جاذبه های گردشگری تاریخی گرگان


Crafts Museum Gorgan (2)


Crafts Museum Gorgan (8)Crafts Museum Gorgan (3)Crafts Museum Gorgan (5)Crafts Museum Gorgan (6)Crafts Museum Gorgan (7)