تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور آنتالیا ویژه نوروز 97/ 10 شب از 4،790،000 تومان

پست ویژه تور مالدیو ویژه نوروز 97/ 5 شب از 9،050،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

گردشگری قم - حرم حضرت معصومه

مرقد مطهر حضرت معصومه قم
از جاذبه های گردشگری مذهبی قم میتوان به مرقد مطهر حضرت معصومه اشاره کرد. در باب امام زادگان در ایران باید گفت بعد از مرقد مطهر امام رضا (ع) در  شهر مشهد مرقد حضرت معصومه در شهر قم خواهر و حضرت شاه چراغ در شهر شیراز، برادر بزرگوارش از زائرین و اراتمندان زیادی برخوردار ند. حضرت معصومه دختر گرامی امام موسی بن جعفر (ع) در سال 201 هجری قمری و درست پس از یک سال از هجرت برادر بزرگوارشان به مرو ، برای دیدن ایشان و ادای احترام به امام هشتم به ایران  سفر میکند که بین راه و  در شهر ساوه به نیروهای حکومت بر میخورند که با گستاخی تمام به جنگ با این بزگواران وارد شده و بیشتر آنها را به شهادت میرسانند حضرت معصومه  نیز که از بازماندگان زن این کاروان بوده اند سپس راه را به شهر قم کج نموده و در این شهر سکنی و پس از مدتی (که بنا به روایتی مسموم شدند) قبل از دیدار برادر  وفات می نماید.
مرقد مطهر  حضرت معصومه در شهر قم بیشترین گلدسته کوچک و بزرگ را دارد ،دارای 3 صحن و 4 رواق بوده واز کاشیکاری و نمادهای معماری بسیار زیبایی برخوردار  هستند. مرقد این بزرگوار در سنوات مختلف و در  چندین مرحله  بازسازی به شکل کنونی آن در آمده است. اولین مرقد را  حضرت زینب(س)دختر امام جواد در سال 256 ه – ق بر قبر عمه درست نمود ،به دستور امیر مظفر در سال   605 هجری قمری کاشیکاریهای صحن و به سال 965 به دستور شاه طهماسب ضریح و زیبا سازی های اطراف حرم و فتحلی شاه نیز در سال 1230 نقره اندود کردن ضریح مطهر حضرت معصومه (س) را متقبل شد.درسنوات اخیر هم شاهد شکوفایی ساخت و ساز در اطراف حرم هستیم،خریداری و تخریب ساختمانهای  فرسوده اطراف حرم حضرت معصومه،بهینه سازی پارکینک رودخانه ای کنار گذر حرم و مترویی که قرار است با ساختار جدید این منطقه از آن بگذرد و دیگر طرحهای عمرانی ،به حق خدمات شایسته و بهتری از زائرین و علاقمندان به حضرتش  خواهد داشت.
مشخصات: حرم‌ مطهر و سه‌ صحن‌ آن‌ همراه‌ با مسجد بالاسر مساحتى بالغ‌ بر 13527 متر مربع‌ به‌ خوداختصاص‌ داده‌ است‌ . حدود 1914 متر مربع‌ مساحت‌ زیر بناى حرم‌ مطهر است‌، و مابقى آن‌ عبارت‌ است‌ از دو صحن‌جدید و قدیم‌. مرقد مستطیلى شکل‌ است‌ که‌ گنبد آن‌ با صفحات‌ طلا پوشیده‌ شده‌ است‌. حرم‌ هم‌چنین‌ داراى چهار مناره‌ است‌ هر کدام‌ داراى حوض‌ و یک‌ تاج‌ مقرنس‌ مى‌باشد . که‌ دو مناره از منارهاى چهارگانه بزرگ‌ و دوتاى دیگر کوچک‌ است‌. ضریح‌: زیر گنبد ضریحى از نقره‌ قرار دارد که‌ در قسمت‌ بالاى آن‌ و در تمام‌ جهات‌ بمقدار یک‌ متر با طلاآراسته‌ شده‌ است‌، هم‌ چنان‌ که‌ با کتیبه‌ ها و نقش‌ و نگارهاى زیبا مزیّن‌ شده‌ است‌ . ارتفاع‌ آن‌ 4 متر و طول‌ آن‌ 25/5 و عرضش‌ 73/4 متر مى‌باشد.
مسیر دسترسی: این‌ مرقد از طرف‌ شمال‌ شهر به‌ میدان‌ آستانه‌ ، از شرق‌ به‌ خیابان‌ آیت‌ الله مرعشى نجفى و از جنوب‌ به‌ مسجد اعظم‌ و خیابان‌ موزه ‌و از طرف‌ غرب‌ به‌ مدرسه‌ فیضیّه‌ منتهى مى‌شود.