تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

عکس مسجد جامع قم

مسجد جامع قم
این مسجد تاریخی از جاذبه های گردشگری شهر قم می باشد. یکی از بزرگترین مساجد شهر قم میباشد که به قولی درقرن8 توسط سلطان جانی خان پادشاه ترکمنستان ساخته شده است .تاریخ نگارش یکی از کتیبه ها سال 529 ه.ق است و لیکن تاریخ دقیق احداث مسجد مشخص نیست .این مسجد دارای مقصوره و گنبدهای باستانی و ایرانی قدیمی آب دو گوشواره و سه شبستان فتحعلی شاهی و زیرزمین ناصر الدین شاهی بضمیمه ایوان وصحن و سرداب ورودی می باشد.مقرنس پوشش گچی ایوان، کاشیکاری های جذاب به همراه معماری قابل تحسین، مجموعه ای پدید اورده که مظهر جمال و اعتدال و شاهکار پدید اورندگان آثار با ارزش تاریخی است.
مسجد جامع عتیق و تاریخی قم مجموعه ای از بناهای چند عصر و دوره بوده و دارای مقصوره و گنبدی باستانی و ایوانی قدیمی با دو گوشواره و سه شبستان و زیرزمین و ایوان و صحن و سردر ورودی است. این مسجد به بیان مرحوم صنیع الدوله در کتاب مرات البلدان در نیمه دوم قرن سوم ساخته شده است. مسجد جامع قم از بناهای قدیمی شهراست که بانی آن معلوم نیست اما در کتاب گنجینه آثار قم آمده است که بانی این مسجد و مدرسه روبه روی آن که جانی خان نام دارد سلطان جانی خان پادشاه تا تار ترکستان است و تاریخ بنای آن هم سال 755 بوده است.  این مسجد نمادی از باستان است، شاید پس از مسجد امام حسن عسکری (ع) که از جمله مساجد قدیمی و میراث ماندگار قم به شمار می‌رود مسجدی با این وسعت ندیده باشی.
ایوانی زیبا و بزرگ به دهانه 14، عرض 7 و ارتفاع  18 متر در مقابلت قرار دارد و تو را برای تماشای این هنر اسلامی فرا می‌خواند و تو را مجذوب این تناسب و زیبایی می‌کند که این همه زیبایی در یک مکان ممتاز و بی‌نظیر است. مقرنس گچی پوشش ایوان و نیز نقشه کاشی کاری دیوار آن که در میانه قاب‌هایی از آجر کلوکی ( آجر کوچک ) و تراش، توأم با نمای کتیبه‌های متعدد موضعی و کمربندی توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند و ناخودآگاه بر هنر معماری ایرانی درود می‌فرستی. ایوان مسجد جامع، مظهر جمال، اعتدال و توازن است؛ زیرا تمام اجزای آن در جای خود قرار گرفته و متناسب است. مقرنس پوشش آن با نقشه بسیار جالبی طراحی شده که در برگیرنده دو کوه مطبّق (طبقه طبقه شده) و معلق در دو طرف آن است و مانند دو گنبد پنج طبقه به نظر می‌رسد که هر طبقه آن دارای پنج قطار با پنج حوضچه بزرگ و کوچک است. در میان دو گنبد آویزان، سه حوض بزرگ وارونه با سطح قوس آراسته و مزین به ترنج‌هایی از کاشی معرق وجود دارد که در میان قابی از کاشی‌های سفالی با جدار هشت‌تایی صفحه‌دار نمایان است.