تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

عکس مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروجرد استان لرستان
مسجد جامع بروجرد از جاذبه های گردشگری استان لرستان می باشد. این مسجد یکی از بناهای کهن شهر بروجرد به شمار میرود که در قرن سوم هجری بنا نهاده شده است. ظاهرا این مسجد یکی از دو مسجدی است که حمد الله مستوفی در نزهت القلوب به آنها اشاره کرده است. اهالی معتقدند که بنای اصلی این مسجد آتشکده بوده است .مسجد از یک قسمت وسط به ابعاد 10 در 10 و دو قسمت طرفین به ابعاد 10 در 20 متر تشکیل شده است .گنبد آن روی بنای وسطی زده شده است. ارتفاع گنبد تا کف مسجد نزدیک به 20 متر است. در قسمت پایین مشرف به کف ساختمان پنجره های مشبکی با کاشی سبز که از آنها به عنوان هواکش استفاده میشده است.
ایتن مسجد قبلا کلدسته نداشته و در سال 1209 به دستور تقی خان گلدسته هایی بر آن ساخته شده است. درب ورودی مسجد از چوب کنده کاری شده تزئین شده است و در بالای آن کتیبه فرمان شاه عباس کنده دشه است. مسجد جامع بروجرد یکی از نخستین مسجدهای ساخته شده در ایران است که در قرن دوم تا سوم هجری در شهر بروجرد بنا نهاده شده است. این مسجد در دل یکی از محله‌های تاریخی شهر به نام «دو دانگه» واقع شده و به لحاظ معماری و قدمت، از بناهای خاص استان لرستان و شهر بروجرد است. معماری مسجد جامع بروجرد یکی از شاهکارهای تاریخ معماری ایران می‌باشد که هم ویژگی های معماری اسلامی و هم معماری باستانی ایران (ساسانیان) را در خود جای داده است. در چند سال اخیر بدلیل عدم رسیدگی، بازسازی، نشت نم و باران از بام بنا، رویش گیاهان هرز بر روی گنبد و بنا و همچنین صدمات و فرسودگی ستون های اصلی مسجد و ریزش آجر ها این بنای تاریخی دچار مشکلاتی شده است. شبستان شمالی مسجد نیز اندکی دیرتر و در قرن چهارم ساخته شد.
با توجه به تاریخ طولانی (دوازده قرن) این مسجد، آسیب‌های متعددی بر آن وارد شده و بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. شواهد و کتیبه‌های گوناگون، از بازسازی مسجد در دوره‌های سلجوقی، صفوی و قاجار خبر می‌دهند. محوطه سازی مسجد در قرون چهار و پنج هجری و نیز الحاقات و تعمیرات آن بر طبق کتیبه‌های موجود، در سال‌های 1022، 1069، 1092 ، 1209 قمری صورت گرفته است معماری مسجد جامع بروجرد بسیار منحصر بفرد و یکی از شاهکارهای تاریخی معماری ایران می‌باشد که هم ویژگی‌های معماری اسلامی و هم معماری باستانی ایران (ساسانیان) را در خود جای داده است. بخش قدیمی‌تر بنا، گنبدخانه آن است که در ضلع جنوبی قرار گرفته است و به اعتقاد مردم محلی و نیز بر اساس شواهد معماری، پیش از تبدیل این بنا به مسجد، آتشکده‌ای بزرگ بوده است. معماری این بخش، مشابه چارطاق‌های دوران ساسانی است .