تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

محوطه باستانی "توی" شهر اسفراین استان خراسان شمالی

در فاصله حدود 30 کیلومتری شمال غرب شهر اسفراین و در فاصله 500 متری جنوب روستای توی دو محوطه بزرگ باستانی در نزدیکی هم واقع شده که بقایای استقرار بشری در دشت اسفراین از قدیمی‌ترین ادوار پیش از تاریخ را در بردارند. در هر دو محوطه بقایای قلعه‌های نظامی بزرگ دوره تاریخی وجود دارد که در امتداد شاخه‌ای از راه ابریشم قرار داشته و احتمالا نقش مهمی در کنترل شریان‌های تجاری ایفا می‌کرده‌اند. محوطه بزرگتر بر روی استقراری از دوره مس و سنگ شکل گرفته و از دوره پیش از تاریخ تا پایان دوره اشکانی به طور مداوم در آن استقرار وجود داشته است.
در پایان دوره اشکانی و اوایل ساسانی به دلایل نامعلوم محوطه مورد نظر متروک شده و حدود 400 متر به سمت شمال قلعه دیگری ساخته شده که تا سده های 8 - 7 هجری مسکونی بوده است. محوطه تاریخی توی که شامل دو محوطه توی یک و دو است یکی از وسیع‌ترین و کهن‌ترین محوطه‌های باستانی خراسان شمالی است که توالی فرهنگی از دوره پیش از تاریخ تا اواسط دوره تاریخی را در خود جای داده است. قدیمی‌ترین آثار به دست آمده در این محوطه‌ها به گمان باستان‌شناسان به اواخر دوره کلکولیتیک تعلق دارند و از سفال‌های به دست آمده در سطح تپه سفال‌های خاکستری- سیاه داغدار عصر مفرغ و سفال‌های دوره تاریخی هخامنشی و اشکانی را به یاد می‌آورند.

استان: خراسان شمالی

شهر: اسفراین

طبیعت: محوطه تاریخی

آوازه (شهرت): ملی