تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور آنتالیا ویژه نوروز 97/ 10 شب از 4،790،000 تومان

پست ویژه تور مالدیو ویژه نوروز 97/ 5 شب از 9،050،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

شهر یئری در 65 کیلومتری اردبیل و 31 کیلومتری شرق مشگین شهر در کنار رود قره سو قرار دارد. این منطقه وسعتی 400 هکتاری دارد و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل شده است. قدمت قلعه و معبد به 1450 سال قبل از میلاد و قوشا تپه به 7000 سال قبل از میلاد مسیح می رسد. اولین کاوشگر این منطقه چارلز برنی باستان شناس آلمانی بود که 10 سال قبل از انقلاب اسلامی کار خود بر روی این منطقه را آغاز کرد. در کاوش های اولیه قبر های عصر آهن و سفالهایی مربوط به دوره کالکولتیک کشف شد که قدمت این منطقه را حدود 3500 سال پیش از عصر آهن برآورد کرد. سفالها شبیه سفالهای مناطق باستانی دالما و حاجی فیروز هستند به این ترتیب برای اولین بار قدمت سکونت بشر در استان اردبیل به دوره مس-سنگ رسید.
برخی از سفالها منقوش و برخی با طرح سبدی بودند البته تعدادی از سفال های دو لایه نیز در حفاری کشف شده که حدس می زنند که لایه دوم برای ترمیم قسمت های آسیب دیده و شکسته لایه اول به کار رفته اند. در این منطقه تعداد زیادی سنگ شیشه برنده (ابسیدین) کشف شده که می تواند ارتباط این منطقه با قفقاز و آناتولی را تایید کند چرا که در این سنگ در این مناطق استخراج می شده و این سنگ برای برش سنگ های سخت در دوره کالکولتیک استفاده می شده. در منطقه شهر یری چند دوره تاریخی از مس-سنگ، عصر آهن 1 و عصر آهن 2 مشخص شده و بقایایی از قلعه متعلق به دوره آهن نیز کشف شده. در فصول بعدی حفاری بقایایی از سفال، مفرغ و نقوش انسانی دیده شده که باستان شناسان آنها را متعلق به معبد دانسته اند. یکی از این دو معبد در زیر دیوار دفاعی قلعه قرار داشت.
باستان شناسان به این نتیجه رسیده بودند که در دوره اوراتویی که ساکنان شهر بر روی معبد خود قلعه ساخته بودند از دین خود روی گردان شده بودند و خدای اوراتویی (خالدی) را پذیرفته بودند. البته این امر شاید از روی اجبار بوده. در این فصل حفاری یک لایه نیز در زیر محوطه داخلی کشف شد که به شهری متروک و قدیمی تر تعلق داشت. برخی سفالهای قهوه ای مایل به بنفش و سفالهای داغدار و سیاه نیز در این محل کشف شدند که به پیش از عصر آهن تعلق دارند. در فصل سوم حفاری مشخص شد که در دوره اورارتوبیان قلعه به آتش کشیده شده و متروک شده است. وجود خاکستر در لایه های خاک قلعه نشان دهنده آتش سوزی در قلعه می باشد. به این ترتیب دوره های متوالی زندگی بشر از 7000 سال پیش تا دوره اوراتوبیان در شهر یئری به صورت متوالی مشخص شد. در این فصل تعداد زیادی ظروف سفالی، اشیای زرین مانند آویز، دکمه های زینتی و پلاک های طلایی و مفرغی کشف گردیده است.محل عبادت اصلی شهر یری، از زیر خاک بیرون آمدکه شامل بیش از 300 سنگ افراشت با ارتفاع های مختلف از 35 تا 250 سانتیمتر با شکل های انسانی هستند که حاوی صورت آدمی که دهان ندارد، دست و شمشیر هستند. چارلز برنی دوره آنها را همزمان با هخامنشیان دانسته ولی گفته که خارج از دولت آنها بوده است. اینگراهام و سامرز قدمت آنها را به پیش از هزاره اول دانسته اند. با توجه به نبود سفال در کنار سنگ افراشت نمی توان نظر دقیقی در مورد زمان سنگ افراشت داشت ولی آنها میانه هزاره دوم تا میانه هزاره اول را بهترین دوره برای این سنگ افراشت ها دانسته اند. معباری قبر های مربوط به عصر آهن 2 می باشد. در غرب محل تجمع سنگ ها غاری موجود است که ساکنان محل آن را قاراکوهیل می نامند که در رو به روی آن چند تخته سنگ بر روی هم گذاشته شده اند.این منطقه از با اهمیت ترین مناطق پیش از تاریخ شمال غرب ایران است که به ثبت آثار ملی رسیده است.


در فروردین سال 1390 گردباد باعث ویرانی بخشی از این محوطه شده است.