تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

پست ویژه تور آنتالیا ویژه نوروز 97/ 10 شب از 4،790،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

شهر فشم تهران

** فَشَم ** یا شهر اوشان-فشم-میگون یا همان شهر قصران (معرب کوهسران) از شهرهای استان تهران در ایران است. تمام املاک ان منطقه مطعلق به خاندان جلالی میباشد این شهر در بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات قرار دارد و در گفتار عامیانه بیشتر با نام اوشون-فشم مشهور است. شهرستان شمیران که مشتمل از چهار شهر تجریش، لواسان، شمشک و ** فشم ** است در حال حاضر منطقه یک شهر تهران را تشکیل می‌دهند. اوشان-فشم-میگون (قصران) باغ شهری در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی شهر تهران با مرکزیت فشم و در مسیر جاده لشگرک قرار گرفته. اوشان، ** فشم ** و میگون دارای باغ‌های میوه بسیار هستند و هوای آن در بهار و تابستان معتدل است.
عموماً شهر کوهپایه‌ای و سردسیری است؛ لذا در اطراف آن سه پیست اسکی قرار دارد. روستاهای ایگل، آهار و شکراب در مسیر اوشان و همچنین روستاهای امامه در مسیر ** فشم ** و پس از آن در مسیر راست از دوراهی ** فشم ** روستاهای روته، زایگان (زاگون)، لالان (لالون)، آبنیک (اونک)، گرمابدر، جانستون و در مسیر چپ از دوراهی ** فشم ** روستاهای میگون، دربندسر (نگین زیبای قصران)، شمشک از مناطق تفریحی‌اند. روستاهای ایگل، باغگل آهار و شکرآب در مسیر بعد از اوشان و همچنین روستاهای امامه در مسیر دو راهی امامه (نرسیده به فشم) ودر مسیر سمت راست میدان فشم روستای روته و بعد به روستای زایگان (زاگون) می‌رسیم جانستون، لازم است ذکر شود در دوراهی زایگان سمت چپ به سمت روستا لالان (لالون) و مستقیم روستا آبنیک (اونک)، گرمابدر و دشت لار و در مسیر چپ از دوراهی ** فشم ** شهر میگون و روستاهای جیررود، دورود، دربندسر، شمشک از مناطق تفریحی‌اند.
* ** مراسم عروسی ** : معمولاً در تالارها و با سرو شیرینی و شام صورت می‌پذیرد. یک یا دوشب پیش از مراسم عروسی مراسم حنا بندان برگزار می‌گردد که معمولاً با ساز و آواز همراه بوده و شرکت در آن برای عموم آزاد است و همراه با رقص و پایکو بی است. در این مراسم از میهمانان با سبزی پلو یا لوبیا پلو پذیرایی می‌گردد. یکی از رسوم حسنه در رود بار قصران این است که میهمانانی که از طرف خانوادهٔ داماد دعوت می‌شوند قبل از خوردن شام مبلغی پول تحت عنوان هدیه به پدر داماد تقدیم نمایند که به آن در اصطلاح سؤالی می‌گویند. این مبالغ اهدایی از طرف پدر داماد در دفتری ثبت می‌شود تا در مراسم عروسی دیگران معادل به روز آن تقدیم خانوادهٔ داماد گردد. در برخی مناطق هم مرسوم است که مبلغ پرداختی هر خانواده با صدای بلند اعلام می‌گردد. فایده این کار این است که بیشتر مخارج شب عروسی و تالار توسط میهمانان پرداخت شده و به این ترتیب با کمک به یک دیگر می‌کوشند امر ازدواج را آسان نمایند.
* ** عزاداری امام حسین ** : در رودبار قصران و فشم عزاداری سید و سالار شهیدان بسیار پرشور برگزار می‌گردد. هر قریه دارای تکیه مخصوص به خود است که همه ساکنین در آن گرد هم آمده و با خواندن اشعار مذهبی شروع به عزاداری و سینه زنی می‌نمایند و دسته‌های زنجیر زنی به راه می‌اندازند. مراسم در شب و روز عاشورا و تاسو عا به اوج خود می‌رسد. همچنین مرسوم است که در تکایا برای امام حسین (ع) خرج بدهند. در برخی قرا نهار، در برخی شام و در برخی دیگر هم هردو با هم. چون بافت ساکنین طایفه‌ای می‌باشد هر طایفه در روز مخصوص به خود و برابر نوبت بندی اقدام به خرج دادن می‌نماید. در برخی قرا نیز مراسم تعزیه خانی برگزار می‌گردد. در شهر میگون تعزیه توسط اهالی اجرا می‌شود.
در گذشته در شهر فشم نیز این چنین بود اما در سال‌های اخیر تعزیه خوان‌هایی از نقاط دیگر کشور برای اجرای آن دعوت می‌گردند. در شب‌های آخر عزاداری مرسوم است هدایا و نذورات غیر نقدی مردم که طی عزاداری به تکایا اهدا شده‌اند در مراسم حراجی به فروش برسد و وجوه حاصله در باز سازی و بهسازی تکایا مصرف می‌گردد. این نذورات معمولاً شامل جواهرات و طلا جات، پارچه و روسری جات، گوسفند، مرغ و خروس و کبوتر و ... می‌باشند. * ** شب نشینی ** : در گذشته و حال مرسوم است فامیل و آشنایان گرد هم جمع شوند و خوش و بشی داشته باشند و به گپ و گفت بپردازند و شادی کنند و خستگی از تن بزدایند. این شب نشینی‌ها در شب‌های خاص سال پر رنگ تر بوده و معمولاً در این شب‌ها در خانه بزرگان فامیل گرد هم می‌آیند. در گذشته در شب‌های زمستان گرد کرسی‌ها می‌نشستند و از انواع شب چره‌ها بهره‌مند می‌شدند.
از جمله گندم برشته، برگه زرد آلو و لواشک، نخودچی کشمش. گاه گاه میوهٔ به را بر روی بخاری یا آتش ذغال کرسی قرار می‌دادند تا پخته شود و میل می‌کردند. مادر بزرگ‌ها هم که بساط سماور نفتی خود را در اتاق پذیرایی براه می‌نمودند با چایی از میهمانان پذیرایی می‌نمودند. * ** دریافت سری ** : مرسوم است جهت هزینه‌های مربوط به اداره شهر و روستاها نظیر هزینه‌های مساجد و تکایا، حمام‌ها و دیگر مکانهای عمومی مبالغی محاسبه و به صورت سرانه از مردم اخذ گردد. با عنایت به بافت طایفه‌ای ساکنین مرسوم است بزرگ هر طایفه‌ای شخصی را مسئول جمع‌آوری سری می‌نماید. همچنین هر خانواده موظف است به تعداد افراد ذکور خانواده مبلغ سری را بپردازد. مسئول پرداخت سری در هر خانواده سرپرست خانواده است و به محظ اینکه فرزندان ذکور خانواده ازدواج نمایند از نظر پرداخت سری مستقل خواهند بود.

استان: تهران

طبیعت: مجموعه شهری، دشت، تکیه، پیست اسکی، باغ