تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

شهر آران و بیدگل استان اصفهان

** آران و بیدگل ** شهری است در استان اصفهان که مرکز شهرستان آران و بیدگل می‌باشد. این شهر از دو بخش مجزا و همجوار _ آران _ و _ بیدگل _ با فاصله کوچه‌ای تنگ تشکیل شده بود که در اسفند ۱۳۴۴ دیوارها فرو ریخت و هر دو بخش یکی شدند و شهر آران و بیدگل بوجود آمد. در مردادماه سال ۱۳۷۵ بر اساس مصوبه هیات وزیران، بخش آران و بیدگل از شهرستان کاشان جدا و به عنوان شهرستان آران و بیدگل شامل دو بخش مرکزی و کویرات در تقسیمات کشوری شناخته شد. از طریق دو جاده اصلی به کاشان و شبکه راه‌های اصلی کشور مرتبط می‌شود. آب و هوای این منطقه گرم و خشک با تابستانهای گرم و سوزان و زمستانهای سرد و خشک بوده و حداکثر دمای هوا در تابستان به ۴۸ درجه سانتیگراد و حداقل برودت هوا در زمستان به ۷- درجه سانتیگراد می‌رسد.
به لحاظ کویری بودن منطقه، ۱۹۰۰ کیلومتر مربع (۳۱ درصد مساحت شهرستان) در تپه‌های شنی قرار گرفته که در اصطلاح محلی به آن بند ریگ می‌گویند. در اعماق و سطح زمینهای نواحی شمال شهرستان معادن غنی و فراوانی وجود دارد که مهم‌ترین آنها حوزه‌های وسیع نفت و دریاچه نمک با وسعت ۲۰۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد. پس از ویرانی شهر باستانی تپه سیلک کاشان دراثر حوادث گوناگون، آبادیهای کوچک و بزرگی به صورت قلعه و حصار پدید آمد و منطقه وسیعی به نام چهل حصاران کاشان شهرت یافت، سپس هر یک از قلعه‌ها به مناسبتی نامگذاری شد. از کوه‌های شهرستان آران و بیدگل می‌توان به کوه یخ‌آب و بند ریگ اشاره کرد. زبان اهالی آران و بیدگل، فارسی رایج به همراه لهجه‌های متفاوت است.
زبان محلی این منطقه که در اصطلاح به آن ** زبان باستانی آران بیدگل ** می‌گویند از زبانهای پهلوی قدیم است که تا این زمان در سرتاسر شهرها و بخشهای حاشیه کویر (نطنز، بادرود، زواره و ...) با اندک تفاوت در لهجه رایج است و با زبانهای دیگر ایرانی لری، کردی و مازندرانی وجوه مشابهی دارد. به طور کلی گویشهای پهنه کاشان، خواه روستاهای درون کوهساران و خواه آبادیهای گسترده در کویر و دشت آن، هم از لحاظ واژگان و هم از لحاظ دستوری و آوایی اهمیت خاصی دارد. در سالهای اخیر تحقیقات پراکنده‌ای دربارهٔ گویش آران و بیدگل صورت گرفته که مفصل‌ترین آن در زمینه دستور زبان و فرهنگ واژگان محلی، کتاب «زبان کویر» نوشته حسین علیجانزاده است. در ضمن لهجه آرانی در این شهرستان در بین آرانیها و لهجه بیدگلی در بین بیدگلی‌ها رایج می‌باشد از نکات قابل توجه اینکه نوع محلات نیز دارای تفاوتی در نوع لهجه هستند که صرفاً بومیان آن متوجه می‌شوند.
* زیارتگاه‌ها و مساجد * امامزاده محمد هلال بن علی، واقع در کوی محمد هلال * امامزاده قاسم بن علی نقی، واقع در کوی قاسم‌آباد بیدگل * امامزاده هادی، واقع در خیابان امامزاده هادی * قبرستان و بقعه امامزاده حسین، واقع در محله درب ریگ. مقبره سلیمان صباحی بیدگلی شاعر دوره زندیه در این قبرستان واقع است. * امامزاده هاشم، واقع در محله درب ریگ * امامزاده یحیی، واقع در محله درب مختص آباد * مسجد نقشینه، واقع در محله درب مختص آباد * اماکن قدیمی * مجموعه تاریخی قاضی مشتمل بر: مسجد جامع، حسینیه، مهدیه، آرامگاه پنج امامزاده از فرزندان محمد بن علی (باقر) (پنجمین پیشوای شیعیان)، آب انبار، بازارچه شرقی، بازارچه غربی، مسجد ملا علی آرانی، خانه خاندان عاملی آرانی * منطقه باستانی ویگل، شامل دو قلعه شرقی (متعلق به پارتها) و قلعه غربی (مربوط به دوره ساسانیان)، مسجد نقشینه بیدگل، * حمام‌ها * حمام شرف (حاج عبدالصمد) بیدگل * حمام بازار (توی ده) بیدگل * حمام رئیسه (ویرانه) بیدگل * حمام عنایتی (وشاد) اران * حمام فخارخانه بیدگل * حمام حاج محمد (درب ریگ) بیدگل، دارای قدمت صفوی-قاجاری * آب انبارها * جاذبه‌های طبیعی * کاروانسرای تاریخی مرنجاب * دریاچه نمک * شهر زیرزمینی نوش آباد (اویی) * قلعه کهن دژ * دشت کویر و بند ریگ * چاله‌های سمبک * آثار ملی فهرست اماکن و ابنیه تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی در حوزه آران و بیدگل * محله‌های آران * محله‌های بیدگل

استان: اصفهان

طبیعت: مجموعه شهری، دشت، کویر، قلعه، دریاچه، تپه، بازار، مسجد، آرامگاه، حمام