تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور آنتالیا ویژه نوروز 97/ 10 شب از 4،790،000 تومان

پست ویژه تور مالدیو ویژه نوروز 97/ 5 شب از 9،050،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام
تصویر پانوراما از ییلاق جواهرده

انسان امروز، درگیر روزمرگی ها و گذارن زندگی خود، هر از گاهی برای برگرداندن رنگ و ذوق و انرژی به زندگی اش نیازمند تجدید قوا و فعالیت هایی خارج از قاعده ی هر روز زندگی است. یکی از بهترین فعالیت ها سفر کردن است. سفر به شناخته ها و ناشناخته ها می تواند آرامش و لطافت را به زندگی بازگرداند و آن را غرق در شادی و شادابی کند.

سفرهای طبیعت گردی و بازدید از روستاهای زیبا و پر رونق، هم سادگی زندگی روستایی را به ما یادآوری می کند و هم دریچه ای زیبا از زندگی را به روی ما می گشاید. گردش در روستا فرصتی تازه است تا شکل جدیدی از زندگی را ببینیم، از پیچیدگی های زندگی شهریچرا سفر به روستای جواهرده؟


- روستای جواهرده با طبیعتی دلفریب و آب و هوایی خنک و دلپذیر می تواند محلی برای بازیابی آرامش و زندگی به دور از هیاهوها برای مدتی کوتاه باشد. 

- با بازدید از روستای جواهرده فرصت همزیستی با مردمان باصفای روستایی را پیدا کرده و تجربیاتی جدید و لذتبخش به دست خواهید آورد. 

- سفر به جواهرده همزمان با گردش و گشت و گذار در شهر زیبای رامسر و بهره مندی از امکانات آن فرصتی برای گذارن تعطیلات با هزینه ای بسیار کم می باشد. 

ییلاق جواهرده در رامسر
photo by manochehr khan
دریایی از ابر در روستای جواهرده
photo by manochehr khan

درمسیر جواهرده | پبچش هایی دلبرانه جاده

 سفر به روستای جواهرده تنها بازدید و لذت بردن از خود روستا نیست بلکه مسیر افسونگر رامسر تا جواهرده نیز می تواند تا ساعت‌ها شما را به خود مشغول کرده و با زیبایی‌هایش هوش از سر شما بپراند. این دالان بهشتی که به همت مهندسان آلمانی و با دستور رضاخان برای دسترسی راحت تر به جواهرده در سال ۱۳۵۰ کشیده شد، با پیچشهای دلبرانه خود احساسات شما را به بازی می گیرد و شما را تا پایان راه فرا می خواند. این مسیر در غرب رامسر در امتداد دره و رودخانه باصفای صفارود، با شیبی تند لذتی هیجانی به سفرتان می دهد و شما را به مقصد مشتاق‌تر می‌کند. در کنار طبیعت زیبای این جاده، دیدنی های بسیاری در این مسیر و قبل از رسیدن به جواهرده، انتظار شما را می کشند که در بخش دیدنی ها به آن ها بیشتر خواهیم پرداخت.

مسیر رامسر به جواهرده

آشنایی با روستای جواهرده | نگین طبیعت رامسر

۲۹.۵ کیلومتر که از رامسر، عروس شهرهای شمال ایران به سمت جنوب غربی و رو به کوه های سر به فلک کشیده البرز حرکت کنی و از پیچ و خم جاده‌ی سرسبز و نشاط آور جنگلی گذر کنی، به نقطه ای می رسی که بر فراز ابرها قرار می گیری. اینجا روستای جواهرده رامسر است، مکانی که ابرها شما را در آغوش می گیرند و با شما به حرکت در می آیند. اگر در زمان مناسبی در روستا باشید، می توانید پرواز ابرها را زیر پاهای خود به تماشا بنشینید؛ ابرهایی که بامدادان و عصرگاهان به کوچه ها، مغازه ها و خانه های مردمان این روستا سرک می کشند و از حال و احوالشان، این دوستان قدیمی و آشنا می پرسند و خوشامدگوی تازه واردان و گردشگران می شوند. 

قرار گرفته درسطح ۲۰۰۰ متری از دریا، گسترده شده در دامنه کوه بلند سماموس، در میان مراتع و چمنزارها، روستای جواهرده مشتاقان طبیعت و روستا را به خود فرا می خواند. قله های سرخ قله، واژک سه برار رژه (رجه) و سماموس این ییلاق زیبا را در پناه خود گرفته اند تا آن را به مکانی شگفت انگیز برای زندگی و گردشگری تبدیل کنند. روستای جواهرده که از توابع دهستان سخت‌سر است، در گذشته برای مردم رامسر، ییلاقی خوش آب و هوا بوده که از گرمای شرجی رامسر به آن پناه می آوردند و در زمستان های سرد و برفی به رامسر باز می گشتند.

در ادامه همراه کارناوال باشید تا به تمام دیدنی ها و جاذبه های جواهرده سر بزنیم.

جواهرده
photo by Mehdi Rafat
بر فراز ابرهای جواهرده
photo by manochehr khan

دیدنی های روستای جواهرده

 سفر به روستای جواهرده سفری پر از لحظه‌های غافلگیرکننده و مناظر خیره‌کننده است. با ما در این سیر و سفر همراه باشید تا از جاذبه‌های کشور عزیزمان بیشتر ببینیم و بدانیم. 

۱- آبشارها و چشمه های روستای جواهرده 

 آب، این حیات‌بخش زندگی، هر کجا که باشد مردمان را به دور خود گرد می‌آورد و زندگی می‌بخشد؛ آبشارها، رودها و چشمه‌سارهای روستای جواهرده نیز چنین هستند و به زندگی مردم در جهات مختلف رونق می بخشند. چشمه‌های سلیمان، برشی و کوه کنین، آب آشامیدنی روستا را تامین می کنند و طراوت و شادابی را در رگ‌های روستا جاری می‌سازند. آب این چشمه ها در قدیم به همت افراد خیرخواه به داخل روستا هدایت شد. آبشارهای روستای جواهرده نیز بسیار مشهور است و مردم برای دمی استراحت، شنیدن نوای آب و عکاسی از آنها دیدن می کند. یکی از این آبشارها در انتهای روستا و در کنار تخته سنگ بزرگی قرار دارد.

آبشارهای جواهرده
photo by Pourya Ali
آبشارهای زیبای جواهرده

۲- جنگل، مراتع و قله های روستای جواهرده

با گذشتن از مسیر جنگلی و سحرانگیز جاده جواهرده هنگامی که به این روستای شگفت انگیز نزدیک می شویم، کم کم از پوشش گیاهی جنگلی کاسته شده و بر مراتع و چمنزارهای آن افزوده می شود. اما این به بدان معنی نیست که نمی توان از درختان سر به فلک کشیده و لذت سایه سار آنان بهره برد. قله های سرخ تله (بخش شرقی قله سماموس)، ورژک سه براره رژه (رجه) و قله سماموس، بلندترین قله رامسر با گردن‌هایی افراشته، از دیدنی‌های جواهرده هستند. 

به صدای طبیعت جواهرده گوش که فرادهید، می توانید صدای دشتها و مراتع آن را بشنوید که شما را به سمت خود می کشانند و آواز زیبایی ها را برایتان می خوانند. پس هر زمان که آنجا بودید به صدای آنها گوش فرادهید، کمر همت ببندید و به ارتفاعات زیبا و دشت پر از گل های وحشی لپاسر، سرخس و دشت گل گاو زبان قله‌های اطراف آن بروید و آرامش را به خود هدیه دهید. اما اگر خواستید به جنگل و درختان سرسبز آن پناه ببرید، جنگل هیرکانی با درختان دلفریب و استوار راش، ممرز، شاه بلوط، اقاقیا، شمشاد و آزاد، گنجینه گرانبها و قدیمی خود را پیشکش‌تان می کند. 

اما این تمام هدایای طبیعت به مردم نیست؛ درختان فندق، سیب، گلابی، گردو، پرتقال و نارنگی از دیگر زیبایی های جواهرده هستند که خوردن میوه های آن ها در فصول مناسب، از واجبات سفر به شمال است. 

ارتفاعات لپاسر جواهرده
photo by ُSajad hassanzadeh
زیبایی های ارتفاعات جواهرده
photo by manochehr khan
جنگلهای جواهرده
photo by ُSaeid r۱۹۸۶

۳- مسجد آدینه 

امروز اکثر مردم، روستای جواهرده را به دلیل آب و هوا و طبیعت تماشایی آن می شناسند اما تا چند دهه قبل مسجد آدینه با قدمتی ۷۰۰ ساله، خود یکی از جاذبه های اصلی این روستا به شمار می آمد و مردم از دور و نزدیک رنج راه را بر خود هموار می کردند تا به دیدن آن بیایند و در مراسم های مربوط به آن شرکت کنند. این مسجد قدیمی چندین بار توسط بلایای طبیعی آسیب دید اما اصلی ترین آسیب در سالهای اخیر به دلیل برخورد صاعقه با درخت گنجشکِ کنار آن و آتش سوزی کل مسجد به آن وارد شد. ساختمان فعلی مسجد آدینه بعد از این آتش سوزی دوباره احداث شد و در ورودی روستای جواهرده پذیرای مسافران و مردم گردید. 

در نوشته ها و منابع اینطور آمده است که مسجد آدینه در ابتدا معبد و آتشکده ای زرتشتی بود. برخی نیز آن را به آیین میترایی نسبت می دهند و می گویند که محل پرستش میترا، الهه آب بوده است. این قداست باعث شد تا بنای مسجد در همان مکان با معماری از گل و چوب بدون شمع و ستون، که در گویش محلی رامسر به اینگونه دیوارها دارواجن گفته می شود، به شیوه ی معماری قدیم مردم شمال در این مکان برپا شود و میعادگاه و عبادتگاه مسلمانان شود. این مسجد ۷۰۰ سال پیش به همت "شل شریف" از بزرگان جواهرده برپا شد و نام او را در میان مردم روستا جاودانه کرد. 

اما این تمام شهرت مسجد آدینه نبود. جشن مذهبی و سنتی گِلکاری دیوارهای مسجد آدینه با نام قدیمی "دزگا مزگتی" رسمی بود که مردم را از گوشه و کنار مازندران، گیلان و الموت در جواهرده کنار هم گرد می آورد و از احوال یکدیگر باخبر می ساخت. در ادامه برایتان بیشتر از این رسم دلنشین و امیدبخش خواهیم گفت. 

علاوه بر مسجد آدینه، مقبره شاه یحیی در چکاد قله سماموس از مکانهایی است که مردم برای برآورده شدن نذر و نیاز خود به آن مراجعه و آرامش، روزی و حل مشکلاتشان را از خدای خود می خواستند. 

مسجد آدینه

۴- گورهای تاریخی گبری

به هنگام سفر به روستای جواهرده شاید یکی از آخرین دیدنی هایی که به ذهن انسان می رسد بازدید از گورهای تاریخی گبری دو تا سه هزار ساله است که بیانگر قدمت کهن این روستاست. پیشینه گورهای گبری که در سرتاسر روستای جواهرده و روستاهای اطراف آن دیده می شوند به هخامنشان و زرتشتیان بازمی گردند.

 گبر، نامی بود که مردم عهد کهن به مردم غیر مسلمان پیش از خود می گفتند اما بعدتر به اشتباه به کافران اطلاق شد و این میراث چند هزار ساله به انحراف کشیده شد. این گورهای تاریخی یا به شکل سرداب یا به شکل خمره ای با گنجینه هایی از زندگی روزمره یا اشیاء گرانقیمت مردم آن زمان، نشان دهنده اعتقاد آنها به رستاخیز، رازها و رمزهای دوران خود را در دل داشتند.متاسفانه حرص و مال اندوزی بهانه ی حمله های شبانه و گسترده به این گورهای تاریخی شده تا جایی که بخش بزرگی از این گنجینه ها به یغما رفته و امروز چیز زیادی از آن ها باقی نیست.

متاسفانه تصویری از این گورها در دسترس نیست.

جواهرده
photo by Mohammad Ali Jafari

دیدنی هایی در مسیر روستای جواهرده 

همانطور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، مسیری که شما را از رامسر به جواهرده می رساند، دنیایی پر از زیبایی در خود دارد. این زیبایی ها در تمام طول مسیر وجود دارند و شما را تا رسیدن به روستا مشایعت می کنند. شاید رانندگی در این مسیر، خود یک تفریح به حساب آید اما اگر به این راضی نیستید، در طول مسیر می توانید از زیبایی های زیر لذت ببرید، این نکته را هم فراموش نکنید که این جاذبه ها به تنهایی می توانند در سفر شما به رامسر، جاذبه ای دیدنی باشند و به همین دلیل کارناوال، در مطالبی جداگانه به طور مفصل به آن ها خوهد پرداخت:

۱- آبشارهای فصلی و دائمی 

در جاده که حرکت می کنی حضور آبشارهای زیبای دائمی و فصلی شما را مجذوب خود می کند و وادارتان می کند دمی بایستید و از مناظر ناب آن لذت ببرید. یکی از این آبشارهای زیبا، آبشار صفارود است که در ۱۵ کیلومتری جاده قرار دارد و مردم محلی با سوغاتی ها و صنایع‌دستی شمال و آلاچیقی برای استراحت به مهمان نوازی شما می‌آیند. 

آبشار فصلی جواهرده
photo by Esmaeel Karabi

۲- بوستان جنگلی صفارود و آب معدن

در ۹ کیلومتری جاده جواهرده، خوب که گوش فرادهید صدای پای آب روانی را خواهید شنید که نوید حضور رودخانه حیات بخش صفارود را می دهد، جایی که زیبایی از نهایت می گذرد و غیرقابل توصیف می شود. شما با پارک جنگلی صفارود روبرو هستید که خود به تنهایی مقصد بسیاری از مسافران و مردمان محلی برای گذران یک روز تعطیل است. پس از پارک اتومبیل خود در محلی که به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شده، باید از پله ها پایین بروید تا وارد دنیای صفارود شوید. رودخانه صفارود که در این پارک جنگلی در جریان است، از سرچشمه های شرقی کوه سماموس مسیر خود را آغاز می کند و با عبور از روستای جواهرده، تنگ دره و صیقل محله، و بعد از حیات بخشیدن به زندگی و زمین های کشاورزی مردم، در آخر در دریاچه آبی خزر آرام می گیرد. در بخشی از این پارک جنگلی، چشمه ای وجود دارد که مردم محلی از آب آن برای نوشیدن استفاده می کنند. شما نیز اگر بخواهید طعم واقعی خلوص آب را بچشید، می توانید ظرفی برای پرکردن با خود همراه داشته باشید. به دلیل حضور همین چشمه است که مردم محلی به آن، آب معدن می گویند.

در این پارک جنگلی امکاناتی از جمله آلاچیق هایی برای پیک نیک، استراحت و باربکیو هایی برای تهیه غذا و کافه های کوچک برای خرید خوراکی  و سرویسهای بهداشتی در پایین پلکانها برای گردشگران مهیا شده است. 

رودخانه صفارود در پارک جنگلی صفارود
پله های سنگی پارک جنگلی صفارود

۳- دریاچه قو | محصور در زیبایی

در انتهای مسیر در نزدیکی مقصد، ماجراجویی دیگری در انتظار شماست. اگر زمان کافی داشته باشید می توانید دل به جاده ای خاکی بزنید، از بالا و پایین سنگ و شن های مسیر گذر کنید و به جلوه ای با شکوه از همکاری انسان و طبیعت در دریاچه قو برسید. آلاچیق هایی در کنار دریاچه، قایق های پدالی، عطر و بوی غذاهای شمالی، بوی خاک و سبزه و نسیم دریاچه، خاطر شما را از تجربه ای آرامش‌بخش آرام می کند. مجتمع اقامتی موجود در کنار دریاچه نیز امکانات حضور در کنار دریاچه را کامل می کند. فقط در نظر داشته باشید که برای ورود به این دریاچه نیاز است ورودی بپردازید تا کمکی در زنده و پاک نگاه داشتن آن داشته باشید. 

در اطراف این دریاچه، اقامتگاه هایی هم وجود دارد، می توانید از آن ها برای اقامت استفاده کنید.

دسترسی:

از مسیر اصلی جواهرده-رامسر، چیزی در حدود ۲.۵ کیلومتر مسیر پر پیچ و خم و خاکی اما مناسب در پیش دارید تا به دریاچه برسید.

دریاچه قو رامسر
دریاچه قو رامسر
photo by Amin Khan

خوشگذرانی در روستای جواهرده

در کنار بازدید از جاذبه های روستای جواهرده، تفریحات و فعالیتهای دیگری نیز هستند که می توانند لذت این سفر را چند برابر کنند و یادآوری تجربه آن را شیرین سازند. 

۱- عکاسی

ابر و مه و خورشید و فلک، دشت و جنگل و چشمه و آبشار، مردم و خانه و سنت و هنر، در کنار هم، آرزوی هر عاشق عکاسی است تا بتواند هنر خود را به بهترین نحو به نمایش بگذارد و کجا بهتر از جواهرده می تواند تمام اینها و بیشتر از آن را با هم داشته باشد. پس فرصت این عاشقی را از خود نگیرید و با عکسهای خود یادآور لذتهای سفر در زمانهای دلتنگی باشید. 

۲- پیک نیک 

از هر مکانی که به جواهرده آمده باشید و این مسیر طولانی را پشت سر گذاشته باشید، حیف است لذت نفس کشیدن و گشت و گذار در طبیعت بی نظیر آن را از خود دریغ کنید. سعی کنید برای یکبار هم که شده از چوب و سنگ و گل خانه های قدیمی یا ویلایی دست بکشید، غذایی هر چند سبک درست کنید، بی اعتنا به ماشین خود با بارو بندیلی سبک، پیاده، راه سرسبزی های اطراف را بگیرید و آرامش و نشاط را زندگی کنید. 

۳- کوهنوردی

قله های سربه فلک کشیده روستای جواهرده با چشم اندازهای دلپذیرشان سختی بالا رفتن از کوه را بر مشتاقان کوهنوردی هموار می کند و آنها را به مبارزه برای فتح خود می طلبد. پس کمی سرسختی پیشه کنید تا پاداش خود را در بلندای کوههای زیبای جواهرده بگیرید. اما توجه داشته باشید که کوهنوردی به تنهایی به ویژه اگر با مسیرها آشنا نیستید کار اشتباهی است بنابراین حتما از محلی ها و بلدهای این کار کمک بگیرید.

کوهنوردی در جواهرده

اقامت در روستای جواهرده

همانطور که گفته شد از امکانات خوب روستای جواهرده شرایط اقامتی آن است، هتل ها و ویلاهای دربست و اتاقهای اجاره ای خیال شما را برای ماندن در جواهرده راحت می کند. اما برای اقامت در روستای جواهرده هرگز به کمپینگ و اقامت در چادر فکر نکیند مگر اینکه از امکانات گرمایشی و پتوی کافی و لباس گرم برخوردار باشید و با شرایط بیرون ماندن در هوای سرد نیز آشنا باشید. زیرا شبهای جواهرده حتی در تابستان نیز بسیار سرد است و برای اغلب مردم تحمل آن به دور از گرمایِ آتشِ بخاری هیزمی، غیر ممکن می شود.  

اقامت در جواهرده

امکانات روستا

 برخلاف خیلی دیگر از روستاهای ایران به دلیل استقبال زیاد گردشگران جواهرده از امکانات نسبتا خوبی برخوردار است. از مکانهای اقامتی فراوان مانند هتلها، خانه های محلی و ویلاها در روستا گرفته تا آژانسها و کارگزارانی که محل اقامت را قبل از ورود برای شما رزرو می کنند. از دیگر امکانات خوب روستا وجود رستورانهای متعدد است که با غذاهای محلی، خیال شما از غذاهای شمالی را به واقعیتی خوش آب و رنگ و خوش طعم تبدیل می کنند. مسجدهای متعدد و امامزاده روستا، مغازه های فراوان، کافه ها و آلاچیق های زیبا و دلپذیر همگی به راحتیِ ماندن در این روستا کمک می کند و زمان اقامت را برای لذت بردن بیشتر می کند. علاوه بر این‌ها روشنایی و برق، آب لوله کشی، امواج شبکه های مخابرات، امواج شبکه های تلویزیونی، شبکه بهداشت، درمانگاه نیز در دسترس مردم هستند و سفری آسوده تر و کم دغدغه تری را پیش پای مسافران می گذارد. 

کوچه های جواهرده
photo by Javid Gholipoor
آبعلی جواهرده

راه دسترسی

 برای رسیدن به روستای جواهرده تنها یک مسیر وجود دارد. باید به رامسر بروید از آنجا بعد از گذر از بازار، سه راهی فلسطین را به سمت جنوب رامسر رفته و به حرکت ادامه دهید، شما اکنون در جاده جواهرده قرار دارید. 

هزینه بازدید

باوجود تعداد زیاد گردشگران و نیاز به مراقبت و تهیه امکانات و همچنین پاکسازی روستا از زباله، مسئولان شهری رامسر امکانی را در نظر گرفتند تا ورود به روستا با پرداخت ورودی در زمانهای پیک گردشگری انجام شود. این هزینه بسته به سال سفر شما ممکن است تغییر کند. 

آب و هوای روستای جواهرده

روستای جواهرده در ۲۰۰۰ متری سطح دریا در اواخر بهار و تابستان ها هوایی معتدل و خشک و در بقیه سال، هوایی سرد و خشک دارد. میانگین دما در آن بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد متغیر است و این یکی از دلایل اقبال به این روستاست. این روستا در سال های نه چندان دور تنها ۴ ماه از سال، ماه آخر بهار و تابستان، برای حضور مسافران و مردم عادی و محلی قابل سکونت بود اما امروزه به دلیل وجود امکانات بیشتر این مدت زمان افزایش پیدا کرده است و می توان زمان بیشتری از این موهبت خدادادی لذت برد. 

بهترین زمان سفر

 برای سفر به جواهرده بهترین زمان آخر خرداد و سه ماه تابستان است. در این زمان برفها آب شده اند، سرسبزی به اوج خود رسیده است و مسیر و راه هموار است. 

 بهار: اوایل بهار به ویژه فروردین ماه به دلیل بارشهای برف و بارانهای سیل آسای بهاری و مسدود شدن جاده سفر به جواهرده ممکن تا حدی مشکل باشد. اما ماه خرداد با فراهم شدن شرایط، زمان آغاز گردشی جانانه در روستا مهیا می گردد. 

 تابستان: حالا که گرما در همه جا به اوج خود رسیده است، رفتن به جواهرده از لذت بخش ترین ایده هاست. حتما سرسبزی و فراوانی تابستان را در جواهرده تجربه کنید. 

پاییز: با افزایش دما و آمدن موسم بارش های پاییزی مسیر جواهرده نسبتا خطرناک می شود و امکان ریزش کوه وجود دارد. آب و هوای روستا نیز رو به سردی و تیرگی می رود. 

زمستان: جواهرده در زمستان پوشیده از برف است، بر ضخامت یخچاله های طبیعی سماموس افزوده می شود و ذخیره آب رودها در بالادست جواهرده یخ می بندد. 

جاده جواهرده
photo by Manoochehr Khanramaki

مردم روستا | مالکان جواهر رامسر

جلوه بخش زندگی روستاها، مردم باصفا و ساده ی آن هستند. انسانهایی با سبک زندگی متفاوت و تلاش و کوششی پایان ناپذیر، زندگی را آنقدر دلپذیر می کنند که مردم خسته از روزمرگی ها، به روستاها پناه می آورند تا سهمی از سرزندگی و نشاط آنها داشته باشند. شغل و پیشه اهالی جواهرده باغداری، کشاورزی، دامداری است و بیشتر آنها از راه گردشگری، اجاره خانه و فروش محصولاتشان درآمد کسب می کنند. لباس های محلی زیبای زنان و مردان روستا در جشن ها و مناسبتهای مختلف جلوه زیبایی به مراسم ها و آیین ها می دهد. هرچند امروزه از این نوع لباس ها کمتر استفاده می شود. کشتی گیله مردی هنوز بین برخی از مردم طرفدار دارد و هر از گاهی این مراسم جالب به ویژه میان کشتی گیران مازندرانی و گیلانی برگزار می شود. بازار محلی نیز بخش دیگر سرزندگی و رونق در جواهرده است. مردمی که با لهجه شیرین گیلکی در بازارهای محلی روباز خود سعی می کنند حاصل تلاش و دسترنج خود را به فروش برسانند و زندگی خود را به پیش ببرند. ۹۸۰۰ نفر مردم ساکن جواهرده (۲۷۰۰ خانوار، بر اساس سرشماری سال ۹۰)، شما را به تحسین زیبایی ها و نفسی عمیق از هوای پاک کوهستان دعوت می کنند. 

مردم جواهرده
photo by Mohsen Jalali

آداب و رسوم و جشن های جواهرده

آداب و رسوم خود در عین تکرار، شکل دیگری به زندگی و ذهن و جان را جلا می دهد. در روستای جواهرده نیز رسوم و جشن هایی وجود داشت و دارد که زندگی مردم را نو می کند، پیوند بین آنها را عمیق تر می سازد و یکنواختی را کنار می زند. 

*رسم گِلکار مسجد آدینه

جشن گِلکار مسجد آدینه، جشنی قدیمی و مذهبی، هر سال در نخستین جمعه ماه اسد یا هفدهم مرداد ماه برگزار می شد. کشاورزان و دامداران برای برکت بخشی به محصولات و نذر سلامتی خانواده خود، از شیر دامهای خود به جای آب برای ساخت گِل استفاده می کردند و با سلام و صلوات از این گل ساخته شده، دیوارهای مسجد را گلکاری می کردند. در برخی متون و از نقل قولهایی که افراد مختلف از گذشتگان کرده اند، یاد شده است که این کار تنها به دست دوشیزگان انجام می شد و مردان حق نداشتند در انجام آن سهیم باشند. بعد از برگزاری این آیین، مردم به جشن و شادی می پرداختند، کُشتی گیران مازنی و گیلانی زور خود را به رخ یکدیگر می کشیدند، نوای دلچسب سرنا و دهل، هیجان و شادی را در کوچه پس کوچه های روستا پخش می کرد. در پایان برپایی بازار، فرصتی برای عرضه هنر و محصولات اهالی روستای جواهرده و مردم مهمانی که امیدوارانه دست رنج خود را برای فروش به این مراسم آورده بودند؛ می‌شد. ‌مسجد عزیز آدینه اینگونه هم به زندگی مادی و هم به زندگی معنوی مردم رونق می داد و در روزهای خوشی و سختی پناه آنها بود. 

این جشن برای مدتی به فراموشی سپرده شده بود اما اکنون برای حفظ فرهنگ و آیین های زیبا و پرمفهوم قدیمی بنا شده است تا دوباره به این سنت رونق ببخشند و آن را از ارکان گردشگری جواهرده کنند. 

متاسفانه تصویری از این مراسم در دسترس نیست.

مردم جواهرده
photo by javaher۳

*جشن تیرماه سیزده شو

 رسم تیرماه سیزده از رسوم ایرانیان قدیم و مردم طبرستان (۱) که هر ساله به یاد پیروزی مردم ایران بر ضحاک و شکست ستمگری و ظلم در جای جای استان مازندران برگزار می شود. جشن تیرماه سیزده بر خلاف نامش در اواسط آبان، دوازده یا سیزدهم این ماه برگزار می شود. دلیل این نامگذاری برگزاری جشن در شب سیزدهم تیر ماه برحسب تقویم طبری (تقویمی که مردم طبرستان در قدیم از آن استفاده می کردند.) است که با هماهنگی آن با تقویم هجری شمسی با ۱۲ یا ۱۳ آبان مصادف می شود. در این جشن باشکوه که شباهت هایی به جشن یلدا نیز دارد مردمان با رسوم ویژه و تهیه سیزده خوراکی به استقبال این جشن می رفتند. شعر خوانی، چوب خوردن از لال ها، خوراکی های مخصوص جشن تیرماه سیزده، شب بلند و سرد مردم روستای جواهرده را گرم می کرد و به آنان دلگرمی می بخشید. هرچند این جشن در مکان های مختلف استان مازندران با سنت های کمی متفاوت و بنا بر جغرافیای آن مکان برگزار می شد. 

پاورقی 


۱- طبرستان به بخشی از سرزمین های میان کوه های البرز و دریای مازندارن گفته می شده است. این نان معرب نام تپورستان بوده که به برگرفته شده از نام قوم تپور از قبایل ایرانی تبار دوران باستان و یکی از طوایف سکاها بوده است. طبرستان بزرگ از لحاظ جغرافیایی شامل استان مازندران امروزی، بخش هایی از گیلان، گلستان، شمال استان تهران و سمنان می شود. 

جشن تیرماه سیزده
جشن تیرماه سیزده

تقویم گالشی | روز شمار مردمان جواهرده

مردم روستای جواهرده برای تعیین گذارن روزهای زندگی خود از تقویم گالشی یا گیلکی استفاده می کردند. برگزاری مراسمات به ویژه تیرماه سیزده، عید نوروز و گلکار مسجد آدینه، پرداخت خراج و مالیات، حساب و کتاب زمان کاشت و برداشت محصولات کشاورزی و دامی همه وابسته به این تقویم گالشی بوده است. مردم جواهرده نوروز (نوروز بل) را در آغاز فصل بهار و اول فروردین جشن نمی گرفتند، برای آنها شروع سال روزهای اواسط مرداد بود و این روز را در مابین روزهای ۱۳ تا ۱۷ مرداد جشن می گرفتند. ماه های سال گیلکی به این ترتیب قرار می گرفت و تنظیم کننده زندگی بود: نوروز ماه، کرچه ماه، ارکه ماه، تیر ماه، موردال ماه، شرر ماه، امیر ماه، اول ماه، سیه ماه، ده ماه، ورفه ماه، اسفندار ماه. 

مردم جواهرده
photo by Pooyan Sadeghi

صنایع دستی و سوغاتی جواهرده | یادگاری از خانه ابرها

به جواهرده که رفتید، خوب که گشتید، حتما از مردم آنجا خرید کنید و سوغاتی بخرید تا هم به گردشگری و اقتصاد کمک کنید هم به مدت بیشتری یاد سفر را در خانه با خود داشته باشید. نمدبافی شاید معروفترین صنعت دستی مردم رامسر و جواهرده باشد اما در کنار آن چادرشب بافی، عروسک بافی، چادر بافی، کوزه گری، شولا، سفره، جوراب پشمی، خراطی و سفالگری ارمغانهای دیگر مردم روستاست. هرچند به دلیل به روز شدن امکانات، از رونق صنایع دستی مانند سفالگری، آهنگری و مسگری کاسته شده و رو به فراموشی است. 

اما نمی توان از سفر به شمال سخن به میان آورد و از خوردنی های خوشمزه آن چیزی نگفت. از ترشی ها و مرباهای رنگارنگ و پر از طعم و مزه بگیر تا نان و شیرینی های محلی که زنان روستا داغ داغ برایتان درست می کنند و به دستتان می دهند. همه ی اینها جان و روح سفر به شمال است.  علاوه بر اینها می توانید از افراد محلی ماست، دوغ، کره، پنیر و عسل محلی تهیه کنید و نوش جان کنید. 

سوغات جواهرده
خرید ترشی به عنوان سوغات جواهرده

چرا به آن جواهرده می گویند؟

نام جواهرده از مناسب ترین نامها برای این جواهر جنگلهای شمال است، اما برخی شواهد اینطور نشان می دهند که اسم روستا ابتدا این نبوده است. در مناطق شمالی نشین ایران به ویژه گیلان به روستاهایی که در مکانهای بلند قرار داشتند از قدیم "جورده"یا "جئورده" به معنای ده بالا می گفتند و برخی اعتقاد دارند که این وجه تسمیه اصلی برای جواهرده است. این نام در کتاب تاریخ گیلان و دیلمستان سید ظهیرالدین مرعشی، و بر اساس اتفاقات سال ۸۸۸ هجری قمری، آمده است. اما از جهت دیگر برخی نام آن را به جواهرهایی که مردم از قبرهای گبری پیدا کرده اند نسبت می دهند و بیان می کنند به دلیل وفور جواهر و گوهر در این روستا و گورهای گبری به این نام مشهور شده است. گفته شده است که رسم دفن جواهرات و اشیای زینتی که از دوران ساسانیان تا پیش از دوران آل بویه وجود داشته و از سویی به دلیل اینکه سنت نام گذاری در این منطقه بیشتر تاکید بر شرقی و غربی بودن یا اولیا و سفلی دانستن مکانی بوده؛ پس نام جورده یا جئورده نمی تواند درست باشد و همان نام جواهرده صحیح تر است.

 نقل قول کمتر شناخته شده ای نیز وجود دارد که نام روستا از اسم خانم حاکم روستا که او نیز جواهرده نام داشته، گرفته شده است. در نظر دیگر نیز می گویند چون روستا دارای دشتهای وسیع گندم و جو بوده مردم آن را به نام "جوادهار" به معنی گندمزار میان شکاف دو کوه می شناختند که بعدها تبدیل به جواهرده شده است. اما ورای تمام اینها جواهرده جان کلام را در مورد زیبایی های این روستا بیان می کند.

محله های روستا

دوازده محله ی "جولاخیل" (محله جواهرده)، "اوشیان سر"، "سید محله"، "برشی محله"، "آموسی خیل"، "صیقل محله"، "چاک دشت"، "سراب یا کربلا بنه"، "رمک محله"، "تنگ دره"، "فتوک محله"، "کهنه تنگ دره" و "شل محله" و مردمان باصفایش پذیرای مسافران و مهمانان طبیعت خواهند بود. 

تابلوی ورودی جواهرده
جواهرده