"گردش - تور لحظه آخری"

تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش، تور لحظه آخری گرجستان، تور لحظه آخری ارمنستان، تور اروپا

"گردش - تور لحظه آخری"

تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش، تور لحظه آخری گرجستان، تور لحظه آخری ارمنستان، تور اروپا

پست ویژه تور لحظه آخری صربستان 2 آذر 96/ 4 شب از۲٫۲۹۵٫۰۰۰ تومان

پست ویژه تور 24 روزه اروپا نوروز 97/ (فرانسه، آلمان، اتریش، ایتالیا، یونان، ترکیه)

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا بلیط هواپیما بلیط هواپیما قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

میمند

این روستا بی‌شک یکی ‌از باستانی‌ترین سکونتگاه‌های بشر در جهان است که از دوازده هزار سال پیش تاکنون همچنان پابرجاست و به حیات خود ادامه می‌دهد. به عقیده محققین، هسته های اولیه روستای میمند متعلق به زمانی است که ایرانیان مهرپرست بوده‌اند و آنها را مقدس می‌شمرده‌اند. آنها تاریکی غارها را برای عبادت برگزیده و مرده‌های خود را درون دخمه‌های کنده شده در کوه قرار می‌دادند.  عده‌ای از محقققین نیز معتقدند مه مهرپرستان از غارهایی که با دست در دل کوه می‌کنده‌اند فقط برای عبادت و دفن مردگان استفاده می‌کردند و بعد از مدتی بنا به اضطرار ناشی از اب و هوا، سکونت گزیده‌اند.
نقوش ده هزار ساله و سفال‌های شش هزار ساله ازجمله مستندات مکشوفه‌ای هستند که  تاریخ میمند را گواهی می‌دهند. مجموعه‌ای از آثار بسیار  قدیمی همچون خانه‌های صخره‌ای پراکنده، معبد، قلعه و برج‌های مختلف (مربوط به هزاران سال پیش) وجود دارد که میمند را از یک روستا به مجموعه با تمدن خاص تبدیل می‌کند. میمند به دلیل استحکام دفاعی در طول تاریخ کمتر دستخوش تحولات کالبدی و اجتماعی شده و بیشترین تغییر آن مربوط به چند ماه اخیر است.

روستای میمند، روستایی دست کند و صخره ای با قدمتی دوازده هزار ساله در 38 کیلومتری شمال شرقی شهر بابک در استان کرمان است. این روستای شگفت انگیز از اولین سکونت گاه های ایرانیان به شمار می آید که در تاریخ چند هزار ساله خود، هرگز دستخوش تحولات کالبدی و اجتماعی نشده است. کارشناسان و پژوهشگران با گذشت سال ها هنوز نمی دانند انگیزه ساکنان اولیه این روستا از ساختن این مجموعه منحصر بفرد چه بوده ولی آنان بر این باورن که هسته اولیه روستای میمند مربوط به دوران مهر پرستی ایرانیان بوده و از آن جا که آنان معتقد به پایداری، استقامت و زوال ناپذیری کوه ها بودند، خانه های خود را در دل کوه ها کنده اند. اما در مقابل نیز عداه ای متعقدند مهرپرستان برای عبادت و دفن مردگان اقدام به کندن غارهایی در دل می کردند و بعد از مدت زمانی به دلایل آب و هوایی، آن جا را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده اند. انگیزه هرچه بوده مهم نیست، مهم این است که پیشینیانمان توانسته اند بدون استفاده از خشت و آجر و ملاط با دست های هنرمند و پرتوانشان این چنین اثر خارق العاده ایی خلق کنند.

روستای میمند دارای 406 کیچه و 2560 اتاق است که هیچکدام از نظر ساختاری شبیه به هم نیستند. در هر کیچه تعدادی خانه شامل یک یا چند اتاق و اصطبل می باشد، در واقع به زبان محلی، نام هر واحد را کیجه می گویند. تعداد و اندازه اتاق ها متفاوت است و از نظر هندسی منظم نیستند. داخل اتاق ها گنجه وجود ندارد، برای همین در اتاق، تاقچه هایی در اندازه های مختلف برای گذاشتن اشیایی نظیر: ظروف، صندوق، چراغ و یا آویزان کردن لوازم و جای رختخواب کنده شده است. خانه های این روستا هیچ روزنه ایی برای نورگیری ندارند، حتی در این خانه ها محلی برای دودکش و پنجره تعبیه نشده است. بزرگ ترین کیجه روستا 90 متر مربع است.

مردم میمند سه مرحله مختلف زندگی دارند، آنها زمستان را در خانه‌های سنگی خود می‌گذرانند تا از سرما و یخبندان در امان باشند، در این فصل زنها به امر بافتن قالی و مردها به نگهداری دام‌ها می‌پردازند. از ابتدای فصل بهار به نقاط خوش آب و هوا و سرسیز کوچ می‌کنند و در آنجا به زندگی ییلاقی می‌پردازند. عمده فعالیت مردان و زنان در این مرحله پرورش دام و استحصال محصولات لبنی می‌باشد. بعد از این مرحله آنها به باغداری درختان مختلفی همچون پسته وحشی، بادام وحشی، گردو، زیره و ... می‌پردازند. آب  و هوای روستا معتدل کوهستانی و دارای زمستان‌های سرد و تابستانی معتدل است. روستای صخره‌ای و دستکنده میمند واقع در 36 کیلومتری شرق شهرستان شهر بابک با قدمتی بیش از ده هزار سال در چندین طبقه در دل کوهی بنا شده است. هرگوشه از این معماری کهن حکایت‌های تلخ و شیرینی از روزگاران  ناامنی، ترس و اضطراب  و البته کار و همت و به بار نشستن زحمات پیشینیان مردم این دیار است. خانه‌های میمند که امروزه به همت مسؤولان در قالب مهمانسرا، رستوران و موزه خودنمایی می‌کند دستخوش فرسایش گذر زمان شده است.


میمند در مرز مشترک دشت و کوهستان قرار دارد. این دشت در حد فاصل شهر بابک و میمند قرار دارد که در گذشته پوشیده از درختان پسته و بادام وحشی بوده و در حال حاضر محدود به دشتهای اطراف روستای میمند می‌شوند. کمی نزدیکتر به روستای میمند درختان توت  و شاه توت به وفور یافت می‌شوند، همچنین دشت میمند مملو از جانوران بیابانی همچون مار، سوسمار، جوجه تیغی، لاک پشت و ... است به علاوه در کوهستانهای میمند نیز حیوانات وحشی مختلفی همچون آهو، پلنگ، گرگ، روباه، گورخر، بزکوهی  و پرندگان شکاری یافت می‌شود. چندین رودخانه فصلی و تعدادی قنات و چند چشمه در روستای میمند و اطراف آن وجود دارد. که موجب رونق کشاورزی در این منطقه شده است.

کشاورزی در میمند همچون سایر آثار طبیعی جلوه ویژه‌ای  به این روستا می‌دهد.  در فصل بهار میمند زیباترین چهره را به خود می‌گیرد. طراوت، شادابی و سرسبزی دشت میمند و آب و هوای مطلوب آن انبوهی از جمعیت شهرها و روستاهای اطراف را به سمت خود می‌کشد و مردم اوقات فراغت خود را در این روستا و در کنار چشمه‌ها، قنات‌ها و رودخانه های میمند می‌گذرانند.

آب و هوای روستای میمند، معتدل کوهستانی، همراه با زمستانی سرد و تابستانی معتدل است. طبیعت روستا پوشیده از گیاهان دارویی چون: آویشن سیاه، مریم گلی، بومادران، ختمی، آلاله، زیره، ترنجبین، استوخودوس، لیسو، سرشو، اکلیل الملک، زوفا، انقوزه، بارهنگ، خارخسک، رازیانه، پونه، پرسیاوشان، شیرین بیان، خاکشیر، شاتره، اسکنبیل، کلوره، چمز، تله و قمس، خارشتر، مخلسه، اسفند، ریواس، کنگر، نخود وحشی و درختانی نظیر: پسته و بادام وحشی، توت، شاه توت، انگر، گردو، سیب، زردآلو، انجیر، آلو سیاه، هلو، گلابی، به، نارون، بیدمشک، سپیدار، سنجد و صنوبر می باشد. از رودهای فصلی که در میمند جریان دارند می توان مورنگ، لاخیس و لای حزین را نام برد. دشت ها و کوه های اطراف روستا محل زیست جانوارنی نظیر: مار، سوسمار، جوجه تیغی، لاک پشت، آهو، پلنگ، گرگ، روباه، گورخر، بزکوهی و پرندگان شکاری است.نظرات  (۱)

تفریح روز طبیعت زیباست؛ به شرطی که حواسمان به همه چیز باشد. تقویم این روزها بجز روز طبیعت واقعه ای دیگر را نیز روایت می کند. سیزده فروردین امسال شب ...