"گردش - تور لحظه آخری"

تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش، تور لحظه آخری گرجستان، تور لحظه آخری ارمنستان، تور اروپا

"گردش - تور لحظه آخری"

تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش، تور لحظه آخری گرجستان، تور لحظه آخری ارمنستان، تور اروپا

پست ویژه تور لحظه آخری صربستان 2 آذر 96/ 4 شب از۲٫۲۹۵٫۰۰۰ تومان

پست ویژه تور 24 روزه اروپا نوروز 97/ (فرانسه، آلمان، اتریش، ایتالیا، یونان، ترکیه)

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا بلیط هواپیما بلیط هواپیما قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

ابیانه

در چهل کیلومتری شمال غربی نطنز از استان اصفهان در دامنه کوه کرکس  روستایی  بس کهن به نام ابیانه  وجود دارد. این روستا را به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش باید از زمره استثنایی‌ترین روستاهای ایران به شمار آورد. شکوه معماری بومی  و سرشار از زیبایی این روستا، آن را درشمار نمونه‌های کم‌نظیر و دیدنی‌های جهان درآورده است.
خانه‌های ابیانه تماماً بر روی دامنه پر شیبی در شمال رودخانه برزرود بنا شده به صورتی که پشت‌بام مسطح خانه‌های پایین دست، حیاط خانه‌های بالادست را به وجود آورده است  و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی‌سازد. در نتیجه، ابیانه در وهله اول روستایی چند طبقه به نظر می‌آید که در بعضی موارد  تا چهار  طبقه آن را می‌توان مشاهده کرد. اتاقهای ابیانه به پنجره‌های چوبی ارس مانند مجهزند  و اغلب دارای ایوانها و طارمیهای چوبی پیش آمده مشرف بر کوچه‌های تنگ و تاریک‌اند که خود به صورت مناظر جالبی در آمده‌اند. نمای خارجی دیواره‌های خانه‌های ابیانه با خاک سرخی که معدن آن در مجاورت روستاستف پوشیده شده است.


ازآنجا که در دامنه‌های شیبدار ابیانه فضای کافی برای ساختن خانه‌های موردنیاز وجود ندارد در  این روستا چنین رسم شده است که هر خانواده انبار غار مانندی در تپه‌های   یک کیلومتری روستا، در کنار جاده و نرسیده به ابیانه ایجاد نماید. این غارها که در دل تپه‌ها حفر شده‌اند و از بیرون تنها درهای کوتاه و محقر آن نمودار است  برای نگهداری دامها و نیز اذوقه زمستانی و اشیای غیرضروری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ابیانه دارای هفت رشته قنات است که برای ابیاری مزارع و باغات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
شغل اکثر مردم ابیانه کشاورزی، باغداری و دامداری است که با روشهای سنتی  اداره می‌شود  و بیشتر زنان نیز  در امور اقتصادی  با مردان همکاری دارند.


مردم ابیانه به سبب کوهستانی بودن منطقه و دور بودن محل آنها از مراکز پرجمعیت و راههای ارتباطی، قرن‌ها  در انزوا زیسته و درنتیجه بسیاری  از آداب و رسوم قومی و سنتی  و از جمله زبان و لهجه قدیم خود را حفظ کرده‌اند. زبان مردم ابیانه فارسی با لهجه خاص  ابیانه‌ای است که با لهجه‌های متداول در جاهای دیگر تفاوت اساسی دارد. لباس سنتی آنها، هنوز هم میان آنها رواج دارد  و در حفظ آن تأکید و تعصب از خود نشان می‌دهند. در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه و در زنها پیراهن بلندی  از پارچه‌های گلدار و رنگارنگ است. علاوه‌ براین، زنان ابیانه معمولاً چارقدهای سفیدرنگی برسر دارند.

قدیمی‌ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده‌ای است که در جوامع کوهستانی ساخته می‌شد. مهم‌ترین بنا  و اثر تاریخی این روستا یک باب مسجد جامع و قدیمی‌ترین اثر تاریخی این مسجد منبر چوبی منبت‌کاری  است که در سال 466 هجری قمری ساخته شده است. مسجد قدیمی  دیگر ابیانه، مسجد برزله است که  دارای فضای دلبازی است و روی لنگه در شرقی آن، سال 701 هجری قمری نوشته شده است که مربوط به دوره ایلخانان است. مسجد تاریخی دیگر ابیانه مسجد حاجتگاه است که کنار صخره‌ای در کوهستان بنا شده و بر در ورودی شبستان آن، تاریخ 952 هجری قمری مشاهده می‌شود.

روستای ابیانه دارای دو زیارتگاه است، یکی مرقد شاهزاده عیسی و شاهزاده یحیی  در جنوب روستا  که به گفته اهالی فرزندان امام موسی کاظم علیه‌السلام بوده‌اند و دیگری زیارتگاه قدمگاه نامیده می‌شود. ازجمله اماکن دیدنی دیگر ابیانه می‌توان از خانه غلام نادرشاه و خانه نایب حسین کاشی نام برد. ابیانه نقطه‌ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت مساعدی است. در دوره صفویه  هنگامی که شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می‌رفتند بسیاری از نزدیکان آنها و درباریان ترجیح می‌دادند در ابیانه اقامت کنند.