تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور آنتالیا ویژه نوروز 97/ 10 شب از 4،790،000 تومان

پست ویژه تور مالدیو ویژه نوروز 97/ 5 شب از 9،050،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

منابع طبیعی استان

منابع طبیعی استان به دو بخش، تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر، تقسیم می شود و با توجه به وضعیت خاصّ استان از نظر زیست محیطی، به بررسی اجمالی منابع طبیعی تجدیدپذیر آب، خاک، پوشش گیاهی و زندگی جانوری آن می پردازیم. منابع آب در هر مکان از جمله گیلان، تابعی است از نزولات جوی که به طور عمده به صورت برف و باران فرو می ریزد. با توجه به ویژگی های اقلیمی، استان ما نمناک ترین و پرباران ترین منطقهٔ کشور است، می توان به یقین ادعا کرد که از استثنایی ترین مناطق کشور از نظر برخورداری از منابع آب است. 

با توجه به شباهت های موجود در موارد فوق، جریان های آبی منطقه، از نظر رژیم آبی تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند؛ جز سفیدرود که منشأ آن خارج از استان گیلان است.
منابع آب زیرزمینی
منابع آب زیرزمینی در استان گبلان وضعیت بسیار مطلوبی دارد؛ به گونه ای که فراوانی تعداد رودها و تغذیهٔ مناسب آن ها از بستر رودهای اصلی و فرعی، بالا بودن میزان بارش و ضخامت زیاد رسوبات در این محدوده، موجب شکل گیری سفره های آب شیرین غنی شده است.
منابع آب سطحی
منابع آب سطحی منطقه به دو بخش آب های ساکن و جاری تقسیم می شوند که بیشترین نقش را در تأمین آب مورد نیاز بخش های مختلف مصرف در استان برعهده دارند. منابع آب ساکن که شامل دریای خزر و آبگیرها (تالاب ها و استخرها) می شوند، از  ارزش بسیار بالایی برخوردارند و از گذشته های دور، در ارتقای سطح زندگی مردم کنارهٔ آن ها به اشکال مختلف مؤثر بوده اند. از مشخصات بارز جلگهٔ ساحلی در گیلان، وجود تعداد زیادی آبگیرهای کوچک و بزرگ (سَل) در ابتدا، انتها و طرفین مسیر رودهاست که تحت تأثیر عوامل متعددی شکل گرفته اند. عمده ترین موارد استفاده از آبگیرها عبارت اند از:

 • الف: آبیاری زمین های کشاورزی
 • ب: جمع آوری آب نزولات جوی از روی اراضی که به رودها راه ندارند
 • پ: پرورش ماهی
 • ت: صید و شکار
 • ث: به عنوان یک زیستگاه طبیعی
 • ج: تنظیم جریان آب رودها در مواقع سیلابی و کاهش آثار تخریبی آن در قسمت های پایین دست رود.

وضعیت استان گیلان از نظر برخورداری از آب های جاری در سطح کشور استثنایی است و شان دهندهٔ تراکم بالای شبکهٔ آبراهه ای آن است. از رودهای معروف استان می توان سفیدرود، آستاراچای، حویق، کرگان رود، ماسوله رودخان، پل رود و شلمان رود را نام برد که ویژگی آن ها به غیر از سفیدرود عبارت اند از:

داشتن مسیری کوتاه، پرشیب، دره های عمیق در دامنهٔ کوه ها، حوضهٔ آبگیر پوشیده از جنگل و تغییرات زیاد در میزان آبدهی روزانه. کرگان رود و پل رود از جمله رودهایی هستند که رژیم آبدهی آن ها تحت تأثیر برف و باران است؛ زیرا بخشی از حوضهٔ آبگیر آن ها در نواحی کوهستانی مرتفع واقع شده است. رژیم آبی بقیهٔ رودهایی که از دامنه های شمالی البرز غربی و دامنه های شرقی کوه های تالش سرچشمه می گیرند، تحت تأثیر بارندگی قرار دارند؛ مانند آستاراچای، حویق، ماسوله رودخان و شلمان رود. بین حداکثر آبدهی این رودها با رودهای قبلی، تفاوت زمانی وجود دارد؛ به طور کلی، حداکثر آبدهی رودهای گیلان در دو فصل پاییز و بهار است.

سفیدرود و نقش آن در توسعۀ استان گیلان
وسعت حوضهٔ آبریز این رود معادل ٥٦٢٠٠ کیلومترمربع است. سفیدرود پرآب ترین رودخانهٔ گیلان است که می توان گفت سهمی از گیلان حاصل خیز را به مردم این استان هدیه کرده است. شاخهٔ اصلی این رود، قزل اوزن نام دارد که از کوه های چهل چشمه در کردستان سرچشمه گرفته، در مسیر خود بخشی از آب های آذربایجان و زنجان را زه کشی و در منجیل به شعبهٔ دیگری به نام شاهرود می پیوندد و از آن پس، به سوی گیلان سفیدرود خوانده می شود که در بندر کیاشهر به دریای خزر می ریزد. رژیم آبی این رود به برف و باران بستگی دارد. بخش وسیعی از سرچشمهٔ آن در محدودهٔ کوهستانی با ارتفاعی بالاتر از ١٥٠٠ متر و زمستانی سرد قرار گرفته است. بارش برف زمستانی در سرچشمهٔ این رود، نقش مهمی در آبدهی بهارهٔ این رود دارد.
وسعت زیاد جلگه در این قسمت و همچنین، حجم بالای آب ورودی از طریق آن ضمن این که نقش اصلی این رود را در شکل گیری متراکم ترین هسته های جمعیتی و نیز فعالیت های کشاورزی و صنعتی آشکار می سازد و از طرفی دیگر، اجرای اغلب طرح های عمرانی  آبیاری مدرن گیلان را در امتداد این رود توجیه می کند. حیات طبیعی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گیلان به میزان زیادی به سفیدرود و رودهای فرعی دیگری که از محدودهٔ رودبار تا امامزاده هاشم به آن وارد می شوند، وابسته است.
بستر فعالیت برای کشاورزی و سکونتگاه های شهری و روستایی را رسوبات آبرفتی این رود فراهم ساخته است. وجود آب زیاد رود و انواع موادّ معلق در آن، ضمن تأمین مواد غذایی ماهی ها، محلّ مناسبی را برای تخم ریزی ماهیان و حفاظت تخم آن ها در مقابل قارچ های انگلی مهیا می سازد. این امر از یک طرف موجب ازدیاد منابع دریایی و تأمین بخشی از پروتئین گروه های انسانی اطراف رود می شود و از طرفی دیگر سبب شکل گیری فعالیت های جانبی مانند صیادی و ساخت انواع وسایل سنتی صید می گردد.

با توجه به غنای آب منطقه (١١٩٤٥٠٠٠٠٠٠ مترمکعب حجم آب های سطحی و زیرزمینی گیلان) و ضرورت بهره گیری مطلوب و عقلانی از آن، تأسیسات متعددی در سطح استان طراحی و بعضی از آن ها اجرا شده اند؛ از جمله:
سدّ مخزنی سفیدرود  هفت سدّ انحرافی، حفر ١٥٧١٠ حلقه چاه و نیمه عمیق و احداث کانال آبرسانی به طول 1724/4 کیلومتر. آب حاصل از اجرای طرح های فوق، ضمن تأمین آب مورد نیاز ١٧٢٨٥٢ هکتار از اراضی آبی استان، آب مصرفی سایر بخش ها از قبیل مصارف خانگی، شرب و صنایع را نیز در اختیار می گذارد. بالاترین میانگین آبدهی ماهانهٔ سفیدرود در ایستگاه آستانهٔ اشرفیه برابر با ٢٣٣ مترمکعب در ثانیه در اردیبهشت ماه است و میانگین سالیانهٔ آبدهی این رود در همین ایستگاه ١٢٤ مترمکعب در ثانیه برآورد شده است. به گونه ای که از گذشته های دور، یعنی قبل از اجرای طرح های عمرانی  آبیاری بر روی این رود در سال ١٣٣٤ ، آب موردنیاز واحدهای کشاورزی و صنعتی گیلان را تأمین می کرده است و در حال حاضر هم بیشتر از گذشته و در محدوده ای وسیع تر به نقش آفرینی در این بخش ها می پردازد.

وضعیت خاک در گیلان
شرایط خاصّ آب و هوایی استان ما به ویژه میزان بالای رطوبت و بارندگی زیاد و اعتدال هوا، در تشکیل خاک های گیلان نقش عمده ای ایفا کرده اند. به طور کلی، خاک های استان به دو بخش، کوهستانی و جلگه ای، تقسیم می شوند.

خاک جلگه ای: جلگهٔ گیلان از موادّ آبرفتی تشکیل شده و بر روی آن، خاک های متنوعی از تخریب انواع سنگ های رسوبی، آذرین و دگرگونی به وجود آمده است. فرایند رسوب گذاری به عنوان مهم ترین عامل در تشکیل و تکامل خاک ها در این بخش به حساب می آید.
خاک کوهستانی: در مناطق کوهستانی گیلان، عناصر آب و هوایی در تشکیل خاک تأثیر بیشتری دارند؛ بنابراین، با توجه به تفاوت آب و هوا و نوع سنگ، میزان فرسایش متفاوت بوده، درنتیجه از نظر نوع و ضخامت خاک و نیز پوشش گیاهی، شرایط متفاوتی در ارتفاعات مختلف دیده می شود.

مشخصات خاک های منطقه گیلان:

 •  از تنوع زیادی برخوردارند.
 •  خاک های مختلف در کنار هم تکامل یافته اند؛ چون عوامل سازندهٔ خاک ها در این منطقه توانسته اند حداکثر تأثیر خود را بر روی خاک بگذارند.
 •  این خاک ها به شدت تحت تأثیر آب قرار دارند.
 •  میزان مواد آلی موجود در سطح این خاک ها بسیار بالاست و در صورت برخورداری از زه کشی مناسب
 • بسیار حاصل خیزند؛ چون شرایط اقلیمی و طبیعی مناسبی دارند.

جنگل های گیلان

جنگل به عنوان عالی ترین شکل پوشش گیاهی نمادی از عملکرد مشترک آب، هوا و خاک است. استان گیلان از این موهبت الهی به وفور برخوردار است؛ به گونه ای که بالغ بر یک سوم از مساحت استان را جنگل پوشانده است. چشم اندازهای جنگلی گیلان را در مجموع می توان به دو بخش، جلگه ای و کوهستانی، تقسیم کرد. در بخش جلگه ای استان، به دلیل تفاوت در نوع خاک و میزان آب موجود در آن دو نوع متمایز جنگلی دیده می شود.
١ جنگل های کم و بیش ماندابی با خصلت دوگانهٔ باتلاقی  جنگلی با درختانی چون توسکا، لرک و سفیدپلت. در این جنگل ها برخی گونه های سرخس به صورت سرشاخه زی بر روی درختان رشد کرده، منظرهٔ خاصی ایجاد کرده اند.
٢ جنگل هایی که بر روی خاک های با زه کشی نسبتاً مناسب رشد کرده اند و گونه های غالب آن بلوط، شمشاد، راش، نارون و دیگر درختان پهن برگ که به نام جنگل های هیرکانی معروف اند.
جنگل های کوهستانی از ارتفاع ٤٠٠ متری آغاز و تا ٢٥٠٠ متر و گاهی ٢٧٠٠ متری پیشروی می کنند. در این محدودهٔ ارتفاعی می توان به لحاظ تفاوت در میزان دما، رطوبت، شیب، ضخامت خاک و…، انواع جنگلی متفاوتی را شناسایی و به شرح زیر معرفی کرد.
١ پوشش گیاهی دامنه های متوسط شامل جامعهٔ جنگلی انجیری (انجیلی) و ممرز در ارتفاعات پایین و بلوط بلند مازو مهم ترین
گونهٔ بلوط در این جنگل هاست.
٢ پوشش گیاهی دامنه های مرتفع که مهم ترین گونهٔ درختی آن راش است.
٣ بالاتر از جنگل های راش، جامعهٔ بلوط ظاهر شده، همراه لور دیده می شود. پس از مرز جنگل به استپ های کوهستانی متشکل از بوته های خشک، گیاهان خاردار و علف زارها می رسیم که با عنوان مراتع معروف اند. دلیل وجود گیاهان استپی کوهستانی سازگار با محیط خشک در این ارتفاعات، همانا نفوذ هوای بسیار خشک فلات ایران در دامنه های شمالی البرز است. 
وضعیت زندگی جانوری در گیلان
استان ما از مهم ترین و ارزشمندترین زیستگاه های موجود در ایران است. تنوع جانوران استان گیلان بسیار زیاد است، به گونه ای که جزء مهم ترین مناطق زیست پستانداران و پرندگان ایران به شمار می آید. پستانداران از نظر تعداد گونه ها نسبت به دیگر گونه های جانوری نظیر پرندگان، جمعیت کمتری را شامل می شوند ولی از نظر ویژگی های اکولوژیک و نقش آن ها در زنجیرهٔ غذایی، و ایجاد تعادل حیاتی در اکوسیستم های مختلف از ارزش و اهمیت زیادی برخوردارند. از مهم ترین آن ها می توان قوچ وحشی و بز کوهی را نام برد. این حیوانات همراه با انواع مختلف گوزن ها (مرال و شوکا)، بز کوهی و تعداد زیادی خوک وحشی (گراز) عمده ترین شکار و طعمهٔ حیوانات گوشت خوار را تشکیل می دهند. خرس قهوه ای از دیگر حیوانات منطقه است.
از گربه سانان وحشی که در منطقه وجود دارند می توان پلنگ، سیاه گوش و گربهٔ وحشی را نام برد. خطرناک تر از گربه سانان، گرگ است که نسل آن در منطقه به شدت کاهش یافته است. شغال ها، کفتارها و روباه ها از دیگر پستانداران منطقه اند که در پاک سازی محیط طبیعی نقش مؤثری دارند. تنها گونهٔ پستاندار آبزی استان، فُک خزر است. گاوهای کوهان دار و گاومیش ها از دیگر پستانداران منطقه اند.
استان گیلان به دلیل دارا بودن سواحل طولانی، آبگیرهای طبیعی به ویژه تالاب انزلی و دریاچه های آب شیرین و پوشیده از نیزارهای انبوه، از مناطق مهم و متنوع پرندگان بومی و مهاجر به شمار می آید. قرقاول، کبک و انواع بلدرچین از پرندگان مهمّ بومی منطقه اند. سالانه ١٠ تا ١٢ میلیون از انواع اردک، غاز و قو در مسیر مهاجرت به جنوب، حدود یک تا سه ماه از زندگی خود را در استان ما سپری می کنند. صید پرندگان، از نظر تغذیه و معیشت، در زندگی مردم گیلان نقش بسیاری داشته و سهم عمده ای از اقتصاد محلی را به خود اختصاص داده است.
مجاورت با دریای خزر، دارا بودن تالاب ها و استخرهای محلی، و وجود رودهای متعدد و پرآب به ویژه سفیدرود، از امتیازات ویژهٔ استان گیلان برای برخورداری استان از انواع ماهیان است. در بهره برداری از منابع حیوانی، صید ماهی دارای بالاترین اهمیت اقتصادی در سطح استان است. مهم ترین مناطق صیدگاهی در بخش های مختلف سواحل دریای خزر قرار دارند و صید در رودها و دیگر آبگیرها بیشتر جنبهٔ محلی یا تفریحی دارد. از دریای خزر گونه های مختلف ماهی صید می شود ولی صید انواع ماهیان خاویاری از ارزش و اعتبار بیشتری نسبت به دیگر گونه های خوراکی برخوردار است.