"گردش - تور لحظه آخری"

تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش، تور لحظه آخری گرجستان، تور لحظه آخری ارمنستان، تور اروپا

"گردش - تور لحظه آخری"

تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش، تور لحظه آخری گرجستان، تور لحظه آخری ارمنستان، تور اروپا

پست ویژه تور لحظه آخری صربستان 2 آذر 96/ 4 شب از۲٫۲۹۵٫۰۰۰ تومان

پست ویژه تور 24 روزه اروپا نوروز 97/ (فرانسه، آلمان، اتریش، ایتالیا، یونان، ترکیه)

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا بلیط هواپیما بلیط هواپیما قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

موقعیت جغرافیایی استان

استان مازندران با وسعتی حدود ۲۳۷۵۶/4 کیلومترمربع نزدیک به 1/46 از مساحت کل کشور را شامل می شود.  استان مازندران مانند پلی ارتباطی استان های شمال شرقی ایران را به استان های شمال غربی و همچنین به پایتخت ایران، یعنی تهران متصل می کند، این امر سبب شد تا مازندران از نظر ارتباطی در میان بقیهٔ استان های ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

وجود پست ترین و کم ارتفاع ترین سرزمین ها و بلندترین ارتفاعات ایران در شمال و جنوب مازندران سبب شد تا تفاوت های چشم گیری در آب و هوا، شیوه زندگی و فعالیت مردمان این استان پدید آید. گرچه استان مازندران وسعت زیادی ندارد، اما به سبب تنوع وضعیت پستی و بلندی و آب و هوا نقش بزرگی را در تأمین نیازمندی های کشاورزی کشورمان دارد.

ناهمواری های استان 

زمین شناسی استان
فعالیت نیروهای درونی و بیرونی زمین؛ پیشروی و عقب نشینی سطح آب دریاهای قدیمی و فرسایش سبب شد تا رسوبات تمام دوره های زمین شناسی در این استان پدید آید.قدیمی ترین سنگ های این استان از نوع سنگ های شیستی پیش از دوران اول (پرکامبرین) است.

آثاری از این سنگ ها در ارتفاعات جنوبی چالوس دیده می شود. رسوبات دوران اول زمین شناسی(پالئوزوئیک) که بیشتر آهکی اند در ارتفاعات شهرستان های بهشهر؛ نور؛ نوشهر؛ چالوس؛ و تنکابن گسترش دارند. رسوبات دوران دوم (مزوزوئیک) که عمدتاً از نوع آهکی لار؛ ماسه سنگ و شیل شمشک هستند، به صورت نوار پیوسته ای از شرق تا غرب استان دیده می شوند.

اگر از بخش های کوچک تر و جزئیات آن بگذریم استان را می توان به سه ناحیهٔ اصلی تقسیم کرد:
۱ ناحیهٔ کوهستانی.
۲ ناحیهٔ کوهپایه ای.
۳ ناحیهٔ جلگه ای.
۱ ناحیۀ کوهستانی: این ناحیه، بخش جنوبی استان مازندران را در بر می گیرد و آن را از استان های سمنان؛ تهران، البرز و قزوین جدا می کند.  ارتفاعات این ناحیه را رشته کوه البرز تشکیل می دهد. ناهمواری های البرز در اثر حرکات کوهزایی دورهٔ ترشیاری با جهت غربی  شرقی پدید آمده است. با نگاه به نقشهٔ طبیعی ایران در می یابید که بخشی از کوه های البرز غربی؛ تمام البرز مرکزی و بخشی از البرز شرقی در محدودهٔ جغرافیایی استان مازندران واقع شده است. البرز مرکزی پهن ترین و بلندترین بخش کوهستانی رشته کوه البرز است. از قله های معروف البرز در مازندران می توان قلهٔ دماوند؛ علم کوه؛ خرسنگ کوه و سفید کوه را نام برد.

دماوند مرتفع ترین قلّهٔ ایران است. این قلهٔ آتشفشانی با ۵۶۱۰ متر ارتفاع در جنوب شهرستان آمل قرار دارد. از آبادی های این شهرستان در اطراف قلهٔ دماوند می توان شهرهای پلور؛ رینه و روستاهای کرف و تینه را نام برد. به عقیدهٔ زمین شناسان مخروط آتشفشانی دماوند در دورهٔ کواترنری ساخته شده و سن آن حداقل ۳۸۵۰۰ سال است. فراوان ترین گدازه های دماوند تراکیت و پس از آن آندزیت و بازالت است. گدازه های آن وسعتی در حدود ۴۰۰ کیلومتر مربع را پوشانیده است. آتشفشان دماوند را جزء آتشفشان های نیمه خاموش به حساب می آورند؛ زیرا هنوز از دهانه و شکاف های اطراف آن گازهایی خارج می شود.

سالانه صدها نفر کوهنورد به بلندی های این قله صعود می کنند.آسان ترین راه دسترسی به این قله از طریق شهر رینه در بخش لاریجان آمل است. از پدیده های جالب اطراف این قله، وجود چشمه های آب گرم معدنی فراوان مانند آب گرم لاریجان؛ آب اسک؛ قلابن و استرا باکو است.

۲ ناحیۀ کوهپایه ای: ناحیه ای که بین ارتفاعات بلند البرز در جنوب و جلگه کم ارتفاع ساحل خزر در شمال قرار دارد. خوش آب و هواترین بخش مازندران است که خوش نشین یا ییلاق ساکنان ناحیهٔ جلگه ای مازندران محسوب می شود. جمعیت زیادی هر ساله روزهای گرم و شرجی تابستان مازندران به کوهپایه های سرسبز و زیبای این دیار پناه می برند و از هوای لطیف آن استفاده می کنند. این ناحیه از تپه های رسوبی و ناهمواری های کم ارتفاعی تشکیل شده که در اغلب نقاط به موازات ساحل قرار دارد و پوشیده از جنگل و مرتع است. در ناحیه کوهپایه ای وجود مخروط افکنه ها و رسوبات آبرفتی باعث نفوذ آب ناشی از بارش شده که سفره های آبی غنی زیرزمینی را تشکیل داده است که از این آب ها برای کشاورزی و تأمین آب آشامیدنی ناحیهٔ جلگه ای مازندران استفاده زیادی می کنند.

۳ ناحیۀ جلگه ای: بی تردید در کمتر جایی از جهان می توان چشم اندازهای زیبای سحر آمیز طبیعی مانند جلگهٔ ساحلی مازندران را مشاهده کرد. وجود دریای خزر از یک سو و جنگل های سر سبز از سوی دیگر موجب شده تا نوار باریک و مملو از گیاهان و گل های رنگارنگ در ناحیهٔ جلگه ای این استان دیده شود. آنچه که میلیون ها دوستدار طبیعت را هر ساله به دیار بهشت گونهٔ استان مان می کشاند همین مواهب خدادادی بی مانند آن است. ناحیهٔ جلگه ای مازندران بین ساحل دریای خزر و کوهپایه های شمالی البرز واقع شده که پهنای آن در همهٔ نقاط یکسان نیست.

نحوه تشکیل جلگه مازندران

در گذشته ای نه چندان دور در دوره ای که به کواترنری معروف است سطح آب دریای خزر بارها دچار نوسان شده و بالا و پایین رفته است. به طوری که روزگاری سطح آب این دریا ده ها متر از سطح دریاهای آزاد جهان بالاتر بوده است و حدّ جنوبی و شرقی آن تا کوهپایه های البرز نیز می رسیده است، امّا با عقب نشینی تدریجی این دریا بخشی از نقاط ساحلی که عمق کمتری داشت از آب خارج شده است. با ته نشین شدن رسوبات رود ها؛ زمین های وسیع و همواری بین خط ساحلی و کوهپایه های البرز به وجود آمد و نوار ساحلی تشکیل شد. امروزه شهرهای بزرگ و معروف استان مان در ناحیه جلگهٔ ساحلی پدید آمده است.

آب و هوای استان

عواملی چون ارتفاعات و جهت رشته کوه البرز، همسایگی با بزرگ ترین دریاچهٔ جهان و تأثیرپذیری از بادهای مرطوب غربی و سرد شمالی در تنوع آب و هوای آن نقش چشم گیری دارد. همین گوناگونی آب و هوا سبب تفاوت در چشم اندازهای طبیعی؛ محصولات کشاورزی؛ شکل خانه ها و آداب و سنن مردم این استان شده است. عوامل مؤثر در تنوع آب و هوای مازندران را می توان به دو دستهٔ درون استانی و برون استانی تقسیم کرد.
الف) عوامل درون استانی: رشته کوه البرز؛ دریای خزر؛ جنگل ها و سایر پوشش های گیاهی؛ ورود هوای مرطوب از دریای خزر به طرف ساحل و برخورد آن با دامنه های شمالی رشته کوه البرز سبب صعود تدریجی این توده های هوا و سرد شدن آن می شود. تراکم هوای سرد و تشکیل ابرهای باران زا شرایط مناسبی را برای ریزش های جوی استان فراهم می آورد.
ب) عوامل برون استانی: توده هواهای مرطوب غربی و تودهٔ هوای سرد شمالی توده های مرطوب غربی که بیشتر در فصل زمستان رطوبت دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس را به داخل ایران انتقال می دهد، سبب بارش برف در ارتفاعات جنوبی مازندران و نزول باران فراوان در ناحیهٔ جلگه ای این استان می شود. در فصل سرد سال تودهٔ هوای قطبی از نواحی سیبری و آسیای مرکزی بخش هایی از استان مازندران را تحت تأثیر قرار داده موجب سردی هوا می شود.

انواع آب و هوای استان
الف) آب و هوای معتدل و مرطوب خزری
جلگه های غربی و مرکزی استان که تا کوهپایه های شمالی البرز محدود می شود؛ آب و هوای معتدل خزری دارند. این ناحیه؛ به سبب نزدیکی به دریای خزر؛ دیوار کوهستانی البرز و کمی فاصله بین کوه و دریا؛ دمای معتدل و ملایم و رطوبت زیادی دارد، به طوری که میزان بارندگی سالانه به ۹۷۷ میلی متر می رسد و توزیع فصلی باران متناسب و دورهٔ خشکی کوتاه است. به علت رطوبت نسبی بالا، پوشش ابری مداوم آسمان و کمی ارتفاع، دمای هوا معتدل و اختلاف سالانه و شبانه روزی دما کم است و به ندرت یخبندان اتفاق می افتد. بارش در همه جا به یک اندازه نیست به طوری که در بخش های شرقی این ناحیه یعنی شهرستان های نکا؛ بهشهر و گلوگاه بارندگی کمتری نسبت به غرب استان یعنی شهرستان های نوشهر و رامسر دارند.

ب) آب و هوای معتدل کوهستانی
با افزایش تدریجی ارتفاع از زمین های جلگه ای به سوی دامنهٔ شمالی ارتفاعات البرز و دوری از دریای خزر؛ تغییرات خاصی در آب و هوای استان به وجود می آید. به طوری که بین ارتفاعات ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری (از غرب تا شرق) شرایط آب و هوای معتدل کوهستانی حاکم است که از ویژگی های آن زمستان سرد و طولانی؛ همراه با یخبندان؛ و تابستان های معتدل و کوتاه و کاهش میزان بارندگی سالانه است. بخشی از ریزش های جوی در این ناحیه به صورت برف است که تا اوایل فصل گرم سطح زمین را می پوشاند. شرایط آب و هوا موجب تغییر نوع پوشش گیاهی و زندگی جانوری می شود.وجود باغ های میوه و مزارع کشاورزی همگی نشان از آب و هوای معتدل در فصل تابستان و طبیعت زیبای این ناحیه دارد.

ج) آب و هوای سرد کوهستانی
در قله های مرتفع کوهستانی دامنهٔ شمالی البرز که ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر است؛ دمای هوا به شدت پایین می آید و یخبندان های طولانی ایجاد می شود که حدود ۱۷۰ روز در سال به طول می انجامد و زمستان های سرد و تابستان های کوتاه و خنک دیده می شود. در این ناحیه ریزش جوی اغلب به صورت برف می باشد، به همین سبب در قله های منفردی مانند علم کوه و دماوند شرایط تشکیل یخچال های کوهستانی و انباشت دائمی برف فراهم شده است.

تأثیر آب و هوا در ابعاد مختلف زندگی و محیط استان مازندران
۱ تأثیر آب و هوا در برنامه ریزی شهری: شهرهای استان مازندران به جهت قرارگیری در اقلیم مرطوب و در کنار سواحل متأثر از سیلاب های شهری، بالا آمدن آب رودخانه ها و دریا و خطر آب گرفتگی منازل می باشند، به طوری که هرگونه فعالیت های عمرانی و تأسیساتی و سکونتگاهی در حریم رودخانه ها مخاطره انگیز خواهد بود.
۲ تأثیر آب و هوا بر کشاورزی و دامپروری استان: کشاورزی مهم ترین فعالیت اقتصادی است که بیشترین وابستگی به شرایط آب و هوایی دارد و حتی کشاورزان بیش از سایرین با شرایط آب و هوایی سروکار دارند. شرایط آب و هوایی مناسب و وجود خاک های مرغوب سبب افزایش بازدهی محصولات کشاورزی و تنوع آنها در این استان شده است. کشاورزی سهم مهمی در کاربری اراضی استان دارد و در نتیجه این استان در تأمین مواد غذایی مورد نیاز کشور نقش به سزایی دارد.

۳ تأثیر اقلیم در معماری استان: استان مازندران به جهت دارا بودن آب و هوای مرطوب و نم نسبی زیاد و قرارگیری اکثر شهرها در کنار سواحل نوع و شکل مساکن و استقرار سکونتگاه های آن با نقاط دیگر کشور تفاوت هایی را دارد. استفاده از آلومینیوم و مصالح چوبی و سفالی مقرون به صرفه تر و بادوام ترند. به طور کلی طرح و شکل بناها باید در استان مازندران به گونه ای باشد که رطوبت نسبی و بارش خسارت کمتری به بنا وارد سازد. شکل بام به صورت شیروانی شیب دار، گالی پوش و سفال بوده و کف اتاق ها از سطح زمین بلندتر و زیر آن به شکل پیلوت درآید تا حتی آب های ناشی از ریزش باران به سرعت از اطراف ساختمان خارج شوند و کف اتاق و دیوار از رطوبت مصون گردند. در فصل تابستان وجود پنجره می تواند در جابه جایی هوا ایجاد کوران کند.

۴ تأثیر اقلیم بر زیست بوم های استان: در استان مازندران از خط ساحلی دریای خزر تا رشته کوه های البرز و از غرب تا شرق آن بر حسب ارتفاع و فاصله از دریا و تغییرات عناصر آب و هوایی پوشش گیاهی متنوعی به صورت پوشش گیاهی ساحلی شور پسند مانند نی، اکالیپتوس و از جلگه ساحلی تا ارتفاعات ۲۵۰۰ متری، به صورت جنگل های پهن برگ و جنگل های کوهستانی تنک (سوزنی برگان) و چمنزار دیده می شود.
۵  تأثیر اقلیم بر فعالیت های انسانی استان: استان مازندران از تراکم جمعیتی بالایی برخوردار است عواملی همچون تعداد روزهای بارانی، کوتاه بودن دورهٔ گرم و خشک سال، اعتدال آب و هوا، خاک آبرفتی حاصلخیز و تنوع پوشش گیاهی و رودهای متعدد نقش مؤثری در جذب جمعیت و تمرکز سکونتگاهی انسانی این استان دارند که بیشترین تراکم جمعیتی مربوط به نوار ساحلی و مابقی در نواحی کوهپایه ای و تا حدی در نواحی کوهستانی پراکنده شده اند.
شکل و شیوهٔ زندگی روستایی و شهری در استان مازندران هم متأثر از اقلیم و آب کافی و خاک حاصلخیز است به طوری که در نوار ساحلی خانه های روستایی به صورت پراکنده یا خانهٔ باغی دیده می شوند، ولی در کوهپایه ها روستاها بیشتر در بادپناه کوه ها و به جهت بهره برداری از نور و گرمای خورشید جهت تبخیر سریع تر آب باران و خشک شدن محیط زندگی به خصوص معابر روستایی رو به سمت جنوب احداث می شوند. رشد شهرها هم در استان تابع آب و هوا و دیگر عوامل فوق الذکر است که سبب شده است که اولاً در همهٔ نقاط نوار ساحلی و جلگ های استان شهرها با فاصلهٔ اندک نسبت به یکدیگر قرار گرفته باشند و ثانیاً بیشترین شهرها در نوار ساحلی و جلگه ای قرار دارند.
۶  تأثیر آب و هوا بر گردشگری استان: استان مازندران به جهت برخورداری از جاذبه های طبیعی و انسانی همچون دریا، کوهستان، چشمه های آب معدنی، تنوع پوشش گیاهی، آثار تاریخی، چشم انداز روستایی و شهرها سالانه گردشگران زیادی را در خود جای می دهد. اما جذب گردشگر و اثرات اقتصادی آن در این استان به طور مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر اقلیم و شرایط آب و هوایی حاکم بر منطقه است.
۷ تأثیر اقلیم بر مخاطرات طبیعی استان: مخاطرات اقلیمی نظیر سیل و خشکسالی زیان های جانی و مالی فراوانی را در روستاها و شهرها ایجاد می کند. لذا لازم است در توسعهٔ پایدار استان برنامه ریزی مناسبی جهت مدیریت و استفادهٔ صحیح از منابع آب و خاک صورت پذیرد و اطلاعات دقیقی از داده های اقلیمی به منظور پیش بینی وقوع رخداد مخاطرات طبیعی صورت پذیرد.

منابع طبیعی استان

منابع آب استان
در یک نگاه کلی می توان منابع آب استان را به دو دستهٔ سطحی و زیر زمینی تقسیم کرد.
آب های سطحی:
رودها و دریاچه ها جزء آب های سطحی محسوب می شوند. استان مازندران به علت بارش فراوان دارای رودخانه های متعددی است. هر یک از این رودها نیز نقش حیاتی ویژه ای را در زمینهٔ تأمین آب زراعی دارند. میزان آب دهی رودخانه های استان حدود ۵ میلیارد متر مکعب است که سالانه حدود 1/5 میلیارد متر مکعب آن بهره برداری می شود و بقیه بدون استفاده وارد دریا می شود.

رود هراز: هراز یکی از رودهای پُر آب و دائمی استان است. این رود از دامنه های شمالی کوه های لار و پالان گردن ( ۴۳۷۵ متر) و لواسانات سرچشمه گرفته و تا پلور، رود لار نامیده می شود و از پلور به بعد نام آن به هراز تبدیل می شود. حداکثر بده رود در فروردین ماه ۴۰۰ متر مکعب و بده متوسط ۶۰ متر مکعب است. بر روی رود بسته شده که بخشی از آب مورد نیاز کشت زارهای آمل و بابل را تأمین می کند. « لار » هراز، در قسمت بالا سدّی به نام قسمتی از آب سدّ لار برای جبران کسری آب آشامیدنی تهران به این شهر « کلان » علاوه بر آن از طریق تونل های آب بَر انتقال می یابد.
رود چالوس: از اتصال رودهای کندوان، انگوران و زانوسی تشکیل می شود و پس از طی درهّ های عمیق و تنگ البرز غربی، با شیبی تند به محل پل زغال رسیده و پس از آن با بستری کم شیب از غرب شهر چالوس به دریای خزر وارد می شود. شاخه های این رود از ناحیهٔ کوهستانی مرتفع و مرطوب سرچشمه می گیرند. بدین جهت، بده حداکثر رود در اوایل بهار و بده حداقل آن در اواخر تابستان است.

در انتهای مسیر رودها که زمین پست و کم ارتفاع و سطح آب های زمینی بالا است، هنگام طغیان های بهاری و زمستانی آب رودها، زمین های مجاور را فرا گرفته و دریاچه های کوچک محلی به نام آب بندان به وجود می آورد. آب بندان ها با ذخیرهٔ آب و تغذیه سفره های زیر زمینی، در دورهٔ گرم برای فعالیت های کشاورزی، دامداری، صید و هم چنین در فصل سرد برای شکار پرندگان مهاجر مورد استفاده قرار می گیرند.

مشخصات برخی از سدهای استان مازندران

سد لاستیکی تنظیمی میاندشت بابلسر

 • موقعیت: در داخل شهر بابلسر
 • نام رودخانه : بابلرود
 • نوع سد: لاستیکی
 • طول تاج: ۶۰ متر
 • ارتفاع: 2/8 متر
 • سطح زیر کشت: ۱۱۰۰ هکتار
 • سال بهره برداری: ۱۳۷۷

سد مخزنی فریم صحرا ساری

 • موقعیت: ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی ساری
 • نام رودخانه: عروس و داماد (سرشاخه تجن)
 • نوع سد: خاکی با هستهٔ رسی
 • طول تاج: ۳۹۷ متر
 • ارتفاع: ۵۴ متر
 • سطح زیر کشت: ۱۲۷۰ هکتار
 • سال بهره برداری: ۱۳۷۹

سد خاکی الیمالات نور

 • موقعیت: ۱۱ کیلومتری جنوب شرقی
 • شهرستان نور
 • نام رودخانه: شامیرود
 • نوع سد: خاکی با هستهٔ رسی
 • طول تاج: ۲۳۵ متر
 • ارتفاع: ۲۶ متر
 • سطح زیر کشت: ۱۵۰۰ هکتار
 • سال بهره برداری: ۱۳۷۳

سد خاکی میجر آب تنکابن

 • نوع سد: سنگریزه ای (سنگی) با هسته بتن آسفالتی
 • طول تاج: ۱۸۶ متر
 • ارتفاع سد از بستر رودخانه: 54/5 متر
 • ارتفاع ازپی: 58/5 متر
 • حجم مصالح بدنه سد: ۳۸۲۵۰۰ متر مکعب
 • ضخامت سد در پی: حداکثر ۲۲۰ متر
 • عرض تاج: ۸ متر
 • اهداف: تأمین آب زراعی منطقه به میزان ۱۵۰۰ هکتار،
 • توسعه و تقویت صنعت توریسم و تأمین آب شرب
 • شهرهای رامسر  کتالم و سادات شهر به میزان ۷
 • میلیون مترمکعب
 • سال بهره برداری: اسفند ۱۳۸۲

سد خاکی صلاح الدین کلا نور

 • موقعیت: ۳۲ کیلومتری شرق نوشهر
 • نام رودخانه: کجور
 • نوع سد: خاکی با هستهٔ رسی
 • طول تاج: ۳۵۰ متر
 • ارتفاع : ۱۶ متر از پی
 • سطح زیر کشت: ۶۰۰ هکتار
 • سال بهره برداری: ۱۳۷۲

سد خاکی سنبل رود بابل

 • موقعیت: ۱۰ کیلومتری غرب شیرگاه
 • نام رودخانه: سهمین (سرشاخهٔ بابلرود)
 • نوع سد: خاکی با هستهٔ رسیطول تاج: ۸۸۹ متر
 • ارتفاع:  22/5 متر
 • سطح زیر کشت: ۱۱۰۰ هکتار
 • سال بهره برداری: ۱۳۷۷

سد خاکی برنجستانک قائمشهر

 • موقعیت: جنوب قائم شهر
 • نام رودخانه: آب تیجون (سر شاخه تالار)
 • نوع سد: خاکی با هستهٔ رسی
 • طول تاج: ۲۴۹ متر
 • ارتفاع: ۳۲ متر
 • سطح زیر کشت: ۱۲۲۰ هکتار
 • سال بهره برداری: ۱۳۷۳

سد خاکی شیاده بابل

 • موقعیت: ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان بابل
 • نام رودخانه: بزرود و چلیم
 • نوع سد: خاکی با هستهٔ رسی
 • طول تاج : ۴۵۰ متر
 • ارتفاع: ۳۳ متر
 • سطح زیر کشت: ۲۰۰۰ هکتار
 • سال بهره برداری: ۱۳۷۸

سد شهیدرجایی

 • موقعیت: ۴۱ کیلومتری جنوب ساری
 • نام رودخانه: دودانگه(سرشاخهٔ اصلی تجن)
 • نوع سد: بتنی دو قوسی با سرریز آزاد
 • طول تاج: ۴۲۷ متر ارتفاع: ۱۳۸ متر
 • ضخامت در پی: ۲۷ متر در تاج: ۷ متر
 • سطح زیر کشت: ۵۲ هزار هکتار
 • (22۶ روستا با جمعیتی بالغ بر ۱۶۵۰۰۰ نفر (
 • تولید برق: 13/5 مگاوات
 • سال بهره برداری:        
  1374


آب های زیر زمینی
با توجه به وضعیت آب و هوایی، نزولات جوّی فراوان، جنس خاک و پوشش گیاهی سفره های متعدد آب تشکیل شده اند. سطح آب های زیرزمینی در نواحی کوهستانی، کوهپایه ای عمیق و در نواحی جلگه ای کم عمق است، به طوری که در خط ساحلی دریا کاملاً
به سطح زمین رسیده و اراضی باتلاقی و مرطوب ایجاد می کند. سفرهٔ آب های زیر زمینی از طریق حفر چاه عمیق، نیمه عمیق و چشمه مورد بهره برداری قرار می گیرد.
در مازندران چشمه آب های معدنی متعدد با خواص درمانی مختلف وجود دارد. این چشمه ها جزء داروهای اولیهٔ بشر بوده و برای مداوای بیماران به کار می رفته است. از جمله آب های معدنی این استان آب اسک، آمولو (عمارت)، آبگرم لاریجان و سادات محلهٔ رامسر را می توان نام برد.

رود هراز

سد لاستیکی تنظیمی میاندشت بابلسر

سد خاکی الیمالات نور

جلگهٔ ساحلی مازندران

آب های زیر زمینی

رودهای استان مازندران

چگونگی شکل گیری مازندران

تأثیر آب و هوا بر گردشگری استان مازندران

آب گرم لاریجان

سد شهیدرجایی

سد مخزنی فریم صحرا ساری

بررسی اب و هوای استان مازندران

سد خاکی صلاح الدین کلا نور

رود چالوس

آب اسک

تأثیر اقلیم در معماری استان مازندران

سد خاکی سنبل رود بابل

سد خاکی شیاده بابل

سد خاکی برنجستانک قائمشهر

آب های زیر زمینی در استان مازندران

قلابن و استرا باکو

سد خاکی میجر آب تنکابن

کوهستان های مازندران

فهرست سد های استان مازندران

سقف خانه ها در استان مازندران

خانه های استان مازندران

انواع آب و هوای استان مازندران

نحوه تشکیل جلگه مازندران

زمین شناسی استان مازندران

کوه دماوند استان مازندران

خرسنگ کوه استان مازندران

مازندران چگونه تشکیل شد؟

کوه های استان مازندران

علم کوه استان مازندران

موقعیت جغرافیایی استان مازندران

ناهمواری های استان مازندران

آب و هوای استان مازندران

منابع طبیعی استان مازندران

طبیعت استان مازندران

جغرافیای استان مازندران

جغرافیای طبیعی استان مازندران