برترين هاي اين ماه

۱۸ شهریور ۹۳ ، ۱۱:۰۲
حمید آیتی پور Share

جاذبه های گردشگری شهر کرج +معرفی

نمای زیبا از شهر کرج

آشنایی با شهر کرج
در سال 740 هجری قمری حمدالله بن ابی‌بکربن محمدبن نصر مستوفی در کتاب مشهور خود (نزهة‌القلوب) از کرج نامبرده و آن را در ولایات عراق عجم (شامل استان‌های تهران، مرکزی، زنجان، همدان، اصفهان امروزی)، از توابع طالقان ذکر نموده است. همچنین نام کرج در کتاب معروف حدودالعالم من‌المشرق الی‌المغرب که به سال 372 هجری قمری تألیف شده (نویسنده ناشناس) نیز آمده بوده، ولی منظور «کرج ابودلف) بوده که حد فاصل سلطان‌آباد (اراک) و بروجرد قرار داشته است.
آثار باقیمانده در عهد باستان و دوران حکومت هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان (آتشکده تخت رستم) در اطراف شهر کرج گواه این است که این ناحیه در روزگاران گذشته از تمدن پیشرفته‌ای برخوردار بوده و همچنین پس از ظهور و رواج اسلام وجود مقادیر، امامزاده‌ها و اماکن معتبر که متعدد در این ناحیه نشان دیگری از اهمیت و آبادی آن می‌باشد.
با توجه به آثار باقیمانده مانند کاروانسرای شاه عباسی، به طور یقین در دوران حکومت صفویان شهر کرج به عنوان یکی از منزلگاه‌های مهم مسیر پایتخت و سر حدات غربی کشور از اهمیت نسبی برخوردار بوده است. همچنین آقا محمدخان قاجار که شهر تهران به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد، شهر کرج و ییلاق‌های اطراف آن رونق بیشتری گرفت. احداث کاخ شهرستانک در شمال خاوری شهر کرج نیز باعث اهمیت و رونق بیش از پیش آن شد.
مساحت تقریبی کلانشهر کرج 225 کیلومترمربع می‌باشد و طبق آمار سال 1390 جمعیت آن بالغ بر 1،614،626 نفر بوده و پس از تهران، مشهد و اصفهان چهارمین شهر پرجمعیت کشور محسوب می‌شود. امروزه کرج به خاطر اقلیم معتدل و مجاورت با تهران و اهمیت ارتباطی با غرب و شمال کشور، وضع خاصی یافته و در ردیف کلانشهرهای بزرگ قرار گرفته است. صنایع کارخانه‌ای و کارگاهی و امکانات خوب کشاورزی، سبب ایجاد شهرک‌های متعددی در اطراف آن شده و همچنین به منزله استراحتگاهی برای تهران محسوب می‌شود.


نقاط دیدنی کرج

امام زاده طاهر کرج


• امامزاده طاهر: یکی از اماکن متبرکه که مهم و مشهور شهر کرج امامزاده طاهر می‌باشد. موقعیت آن در جنوب بزرگراه کرج- قزوین، بعد از پل مهرشهر سبب اشتهار بیشتر آن شده و گورستان مجاور آن هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دهها نفر از مشاهیر ایران از جمله علی‌اصغر بهاری، غلامحسین بنان، علی‌اصغر زند وکیلی، حسن کامکار و احمد شاملو در آن آرمیده‌اند. بخشی از بنای امامزاده متعلق به دوره صفویه و بخش دیگر آن مربوط به دوره معاصر است که در سال 1374 بازسازی آن شروع شده است.

باغ لاله‌های گرماب جشنواره گل‌های لاله


• باغ لاله‌های گرماب (جشنواره گل‌های لاله): جشنواره گل‌های لاله، یکی از مهمترین و پرطرفدارترین مناسبت‌های گردشگری طبیعی در مسیر کرج- چالوس می‌باشد. این جشنواره همه‌ساله در ماه اردیبهشت در مجاورت روستای گرماب، در 53 کیلومتری شمال کرج، با حضور انبوهی از علاقمندان به گل . گیاه و طبیعت برگزار می‌شود. در این جشنواره انواع گوناگون گل لاله در رنگ‌های بی‌نظیر و به یادماندنی خودنمایی می‌کند.

پیست دیزین کرج


• پیست اسکی دیزین: نخستین و مهم‌ترین پیست اسکی در ایران است که در سال 1348 تأسیس و جزو 40 پیست مرتفع و پهناور خاورمیانه و جهان قرار گرفته است. این پیست توانسته در فصل زمستان عمحل مناسبی برای اسکی‌بازان ایرانی و خارجی باشد و مسابقات بین‌المللی نیز در آن انجام می‌شود. همچنین در تابستان‌ها مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری، زمین‌های تنیس و والیبال، پیست سوارکاری، محل پرش با کایت و پیست اسکی روی چمن با مساحتی حدود 650 مترمربع، از دیگر امکانات این منطقه می‌باشد.

• حمام تاریخی مصباح: ساختمان این حمام در دوران قاجاریه دریافت مرکزی شهر قدیم کرج (محله مصباح) و در اطراف کاخ سلیمانیه با معماری خاص و در زیرزمین بنا گردیده است. ورودی حمام با 15 پله به کف آن مرتبط شده که شامل قسمت‌های مختلفی می‌باشد. این حمام تاریخی چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد و هر تازه‌واردی را به شگفتی وا‌ می‌دارد.

• دانشکده کشاورزی کرج: این دانشکده به عنوان یکی از غنی‌ترین و قدیمی‌ترین مراکز علمی کشاورزی کشور، تابع دانشگاه تهران است و در سال 1301 در شهر کرج با نام آموزشگاه عالی فلاحت تأسیس شد. این مدرسه عالی بعد از 17 سال فعالیت در زمینه علوم کشاورزی در سال 1319 به دانشکده تبدیل و تا سال 1324 زیر نظر وزارت کشاورزی اداره می‌شده است.

سد امیر کبیر کرج


• دریاچه سد امیرکبیر: این سد بر روی رودخانه کرج در فاصله 25 کیلومتری شمال شرقی شهر کرج در جاده چالوس و منطقه خوزنلا و در تنگه واریان احداث شده است. سد امیرکبیر (سد کرج) بین سال‌های 1337 تا آبان‌ماه 1342 شمسی با طول تاج 390 متر و ارتفاع 180 متر و دریاچه‌ای به وسعت 4 کیلومترمربع احداث شده است. از همان سال‌های نخست احداث دریاچه و سد کرج، این مجموعه به عنوان یک قطب گردشگری و توریستی برای عموم، بخصوص ساکنان تهران شناخته شده است.

غار یخ مراد کرج


• غار یخ‌مراد: از جمله غارهای دیدنی و با ارزشی است که مورد توجه علاقمندان غارنوردی و طبیعت‌گردی می‌باشد. در جاده چالوس به فاصله 70 کیلومتری کرج، نرسیده به گچسر در قسمت غربی جاده راهی شنی به طول 5 کیلومتر وجود دارد که به روستای کهنه و در نهایت آزادبر منتهی می‌شود. به گفته اهالی روستای کهنه‌ده، در گذشته بیماران با خوردن یخ غار بهبود یافته و به این دلیل به غار یخ‌مراد شهرت یافته است.

• کاخ سلیمانیه: این کاخ در محدوده مرکزی شهر کرج قدیم و حد فاصل بلوارهای شهید چمران و امامزاده حسن، در محل کنونی دانشکده کشاورزی بنا گردیده است. این بنا بین سال‌های 1225 تا 1227 هجری قمری در دوران سلطنت فتحعلی‌شاه قاجار، به فرمان یکی از پسران وی به نام سلیمان میرزا، توسط محمدحسین خان نظام‌الدوله اصفهانی (صدر اصفهانی) ساخته شده است.

• کاخ شهرستانک: در محور راه کرج- چالوس، در قسمت شمال شرقی سد امیرکبیر (سد کرج)، در محل روستای پل دوآب جاده آسفالته‌ای به طول 13 کیلومتر منشعب و به روستای شهرستانک منتهی می‌شود.  پس از طی دو ساعت پیاده‌روی در کنار رودخانه و باغ‌های سرسبز، به محل قصر تاریخی ناصرالدین‌شاه‌قاجار خواهیم رسید. این بنا در سال 1295 هجری قمری به دستور وی جهت استفاده و ییلاق شاهان قاجار احداث شده است.

کاخ شمس کرج


• کاخ مروارید (باغ کاخ شمس): ساختمان حلزونی شکل کاخ در زمینی به وسعت 111 هکتار با 2500 متر زیربنا بین سال‌های 1345 تا 1347 در مهرشهر کرج، بلوار امام خمینی (ارم) جهت استفاده شمس، خواهر محمدرضا‌شاه، توسط مهندسان و معماران ایتالیایی و امریکایی احداث شده است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کاخ اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده، بخصوص نمای بیرونی آن که به صورت حلزونی شکل ساخته شده است. در طراحی فضای بیرونی، دریاچه کوچکی از سه طرف کاخ را احاطه کرده و به زیبایی آن افزوده است.

کاروانسرای شاه عباسی کرج

• کاروانسرای شاه عباسی: در مرکز شهر کرج (قسمت جنوب غربی میدان قدس) قرار گرفته و طبق شواهد تاریخی، ساخت آن را به زمان حکومت شاه سلیمان صفوی بین سال‌های (1077 تا 1105 هجری قمری) نسبت می‌دهند. سبک معماری کاروانسرا به صورت چهار ایوانی بوده، ورودی کاروانسرا از ایوان شمالی است و 21 حجره ایوان‌دار برای استحرات تعبیه شده است. 15 اصطبل و بارانداز در اطراف و یک حوض سنگی در وسط و حیاط مرکزی قرار دارد و همچنین دو شاه‌نشین در ایوان‌های شرقی و غربی آن بنا شده است.
• موزه جانورشناسی: در سال 1307 هجری شمسی اولین موزه جانورشناسی کشور در دانشکده کشاورزی کرج به دستور دکتر جلال افشار پایه‌گذاری شد. این موزه در برگیرنده مجموعه جالبی از گروه‌های مختلف جانوری شامل آبزیان، پستانداران، پرندگان، حشرات و گونه‌های زیان‌آور و یا مفید در کشاورزی است که در کنار آنها فرآیندها و روش‌های مبارزه با حشرات به نمایش گذاشته شده است.

برچسب ها دیدنی های کرج, پیست اسکی دیزین کرج, غار یخ‌مراد کرج, موزه جانورشناسی, حمام تاریخی مصباح کرج, دانشکده کشاورزی کرج کرج, کاخ سلیمانیه کرج, کاخ مروارید (باغ کاخ شمس) کرج, کاروانسرای شاه عباسی کرج, دریاچه سد امیرکبیر کرج, کاخ شهرستانک کرج, دانستنی های شهر کرج, حوزه گردشگری, اطلاعات تورستی ایران, دانستنی های گردشگری, امامزاده طاهر کرج, اطلاعات سفر, اطلاعات مفید شهر کرج, مساحت تقریبی کلانشهر کرج, آشنایی با شهر کرج, باغ لاله‌های گرماب (جشنواره گل‌های لاله) کرج, شهر کرج در دوران باستان, جاذبه گردشگری, آشنایی شهر کرج, نقشه گردشگری, بانک جامع اطلاعات گردشگری ایران و جهان, آثار باقیمانده در عهد باستان و دوران شهر کرج, اطلاعات مفید گردشگری, تاریخ شهر کرج, معرفی شهر کرج, راهنمای گردشگری, اطلاعات گردشگری, بانک اطلاعات گردشگری, معرفی جاذبه های گردشگری, تور گردشگری, راهنمای سفر, اطلاعات تور, سفر, توریسم, بانک اطلاعات تور, سایت جامع گردشگری ایران, جاذبه های گردشگری, گردشگری, نقاط دیدنی کرج,