تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

پست ویژه تور آنتالیا ویژه نوروز 97/ 10 شب از 4،790،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

عکس بخچال میر فتاح ملایر

بخچال میر فتاح ملایر استان همدان
بخچال میر فتاح از جاذبه های گردشگری شهر ملایر استان همدان می باشد. این بنای گنبدی شکل در ابتدای مسیر ملایر به بروجرد واقع شده که در دوره قاجاریه توسط شخصی به نان میر فتاح جهت انبار یخ در سرما و استفاد از یخها در فصل گرما ساخته شده است. ارتفاع یخدان از شقف گنبدی تا کف منبع ذخیره یخ 16 متر و قطر در سطح زمین 12 متر میباشد. یخچال میرفتاح در دوران قاجاریه توسط شخصى به نام میرفتاح ساخته شده و ارتفاع آن از کف تا گنبد ۱۲ متر و از سطح تا منبع ذخیره یخ ۴ متر است. این یخچال قدیمی داراى دو در، یکى به شکل دهلیز مخصوص ریزش و تخلیه یخ و دیگرى در اصلى است که با پلکان به قسمت انتهایى یخدان و محل برداشت یخ منتهى مى‌شود.
ضخامت دیوارهاى گنبد در قسمت تحتانى ۹۲ سانتى‌متر و در بالا به سه ردیف آجر ۲۰ سانتى‌مترى مى‌رسد. تنها عامل تزئین بنا دو ردیف آجرکارى است که به طور کمربندى و به ضخامت ۲۲۰ سانتى‌‌متر داخل بنا را پوشانده است. مصالح اصلى بنا عبارتند از: سنگ نتراشیده لبه‌دار طبیعى از کف تا سطح و از سطح به بالا و آجرهایى به ابعاد ۵×۲۰×۲۰ سانتى‌متر. در قسمت بیرونى و داخلى یخدان دو ردیف خشت به کار رفته است که حالت عایق داشته و مانع از نفوذ گرما، در فصل تابستان ‌و ذوب شدن یخ‌ها مى‌شده است. امروزه بعضى از قسمت‌هاى این بنا تخریب شده که در صورت تعمیر و بازسازى مى‌تواند به عنوان یک اثر تاریخى که جاذبه‌هاى خاص سیاحتى دارد مورد بازدید علاقه‌مندان قرار گیرد و یا به موزه یخچال تبدیل شود. یخچال میرفتاح در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره 3242 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
مسیر دسترسی: در ابتدای مسیر ملایر به بروجرد