تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

پست ویژه تور آنتالیا ویژه نوروز 97/ 10 شب از 4،790،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

The historic garden Yazd (2)

آشنایی با باغ تاریخی دولت آباد یزد

یکی از باغ­های معروف ایرانی که به دوره زندیه بر می گردد و یکی از بنیاد ها و آبادانی های محمد تقی خان مشهور به خان بزرگ سرسلسله خاندان خوانین یزد که مرد مقتدر عصر خویش به شمار می رود باغ دولت آباد یزد می باشد که به عنوان محل اقامت حاکم وقت و مقر حکومتی وی بوده و در سال ۱۱۶۰ هجری قمری بنا گردیده است. خان مذکور ابتدا قناتی به نام دولت آباد ایجاد کرد که ده فرسنگ دونباله آن بود. سپس از آب آن قنات باغ دولت آباد را به وجود آورد و در باغ مذکور چند دست عمارت (جز اصطبل و خانه خدم و حشم ) حوض ها و جدول های آب متعدد بنا کرد. ساختمان­های متعددی در باغ دولت آباد یزد قرار دارند که شامل عمارت هشتی و بادگیر، عمارت سردر جنوبی، شترخان و اصطبل­ها، عمارت حرم سرا، عمارت بهشت آیین، عمارت تالار آینه، عمارت تهرانی، عمارت سردر اصلی، آب انبار، آشپزخانه و اتاق­های خدمه می شوند . از بین ساختمان های موجود در باغ دولت آباد یزد بادگیر این باغ با ارتفاع ۳۳ متر و به همراه عمارت هشتی مهمترین بخش باغ به شمار می­روند.
معمار بنای عمارت باغ دولت آباد یزد استاد علی اکبر آخوندی می باشد که این باغ بر اساس طرح باغ­های ایرانی قناتی بسیار زیبا دارد . از جزئیات تزئینی بکار رفته در معماری عمارت باغ دولت آباد یزد می توان به بناهای این باغ دارای تزئینات بسیار زیبایی از قبیل آجر کاری و کاربندی و یزدی بندی های زیبا در سقف عمارت اندرونی اشاره کرد که این آثار با سیم گل و دمگیری گچی به طرزی بسیار ماهرانه بوسیله استاد حاجی علی اکبر آخوند اجرا شده است . عمده‌ترین درختان باغ دولت آباد را سرو و کاج تشکیل می‌دهد که با وجود امتداد شب باغ از شرق به غرب آبیاری درختان باغ با این شیب بندی تامین می شده است . باغ دولت آباد یزد از نمونه باغ های بزرگ ایران و در ردیف باغ فین کاشان و باغ شاهزاده ماهان است و این باغ پس از وفات محمد تقی خان رو به ویرانی رفت و گرچه در دوره های بعد بارها مورد مرمت قرار گرفته است اما هیچگاه به روزگاران آبادانی و دلگشایی عهد خان بزرگ محمد تقی خان باز نگشت. برای بازدید از باغ دولت آباد یزد ورودی در حال حاضر آن واقع درخیابان ایرانشهر ، کوچه دولت آباد می باشد .

گالری تصاویر باغ دولت آباد یزد:

The historic garden Yazd (1)


The historic garden Yazd (3)


The historic garden Yazd (5)


The historic garden Yazd (4)


The historic garden Yazd (6)