تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور آنتالیا ویژه نوروز 97/ 10 شب از 4،790،000 تومان

پست ویژه تور مالدیو ویژه نوروز 97/ 5 شب از 9،050،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

دره عشق
photo by Arash Izadfar

یکی از کارهایی که به محض پیدا کردن اوقات فراغت به آن فکر می کنیم رفتن به دامان طبیعت و لذت بردن از جلوه های منحصر به فرد آن است؛ جایی که می توان به دور از روزمرگی ها و دغدغه ها تنها از تماشای نمایشی زیبا لذت برد و غرق در آرامش شد.

این طبیعت چهره ای هزار رنگ دارد و در هر گوشه ای از جهان هستی، شکلی تازه را به نمایش می گذارد. گاه به شکل یک آبشار نمایان می شود، گاهی خودش را به صورت یک بیابان پر از سکوت می آراید و در جایی دیگر انبوهی از درختان سر به فلک کشیده را به نمایش می گذارد. هر کدام از این چهره های طبیعت دنیایی تازه را پیش رویمان می گذارند که می توانیم از بودن در آن لذتی وصف ناپذیر را حس کنیم.

در زمانی دره ها، تنگناهای باریکی تصور می شدند که در هر لحظه با خطراتی به سراغ انشان ها می آمدند اما امروز زیبایی این پدیده های طبیعی به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست و نمی توان از آنها گذشت. 

می خواهیم نمونه ای از دره های ایران را به شما معرفی کنیم و با تماشایی ترین تصاویر به سراغتان می آید و هوش از سرتان می برد. این دره در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده و در منطقه مشایخ قرار دارد.

بار سفر می بندیم و پای در راه می گذاریم و با همراهی شما به سوی دره عشق می رویم.


چرا دره عشق؟


- دره عشق یکی از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری می باشد که کمتر نامی از آن به میان آمده است.

- در میان این دره رود کارون جریان دارد که طولانی ترین رود ایران می باشد.

- جوش و خروش رودخانه به شما اجازه می دهد تا تفریح هیجان انگیز رفتینگ را در آن تجربه کنید. 

- وجود شالیزارها و باغ های انار جلوه ای خاص به این دره بخشیده است.

- میزان دما و نوع آب و هوا در نقاط مختلف این دره متفاوت است و این بر جاذبه ی دره عشق می افزاید

دره عشق

در مسیر دره عشق...

برای رسیدن به دره عشق باید وارد جاده شهرکرد به ایذه شویم که یکی از زیباترین و در عین حال ترین پرپیچ و خم ترین و خطرناک ترین جاده های ایران است. با ورود به این جاده و ادامه ی مسیر، درختان بلوط در دامنه های زاگرس مرکزی نمایان می شوند و زیبایی هایشان را به رخ رهگذران می کشند. با پشت سر گذاشتن این درختان، راه های فرعی ما را به دامنه های کوه هزار دره و یکی از انشعابات کارون می رسانند و پس از عبور از یک پل، روستای جوزستان و سپس روستای پوراز خودشان را می نمایانند.

بعد از آن باید به سوی روستای دروک برویم که با باغ های انارش به استقبالمان می آید و روحمان را تازه می کند. این در حالی است که هیچ روستایی در این اطراف انار ندارد و این امر نشاندهنده ی تفاوت دما و اقلیم در سراسر مسیر است. به هر جای این روستا که بنگری تنها درختان انار را می بینی و به همین دلیل است که به آن دورک اناری می گویند. 

پس از دل کندن از دورک و ادامه ی مسیر عاقبت به مقصد پر رنگ و لعابمان می رسیم...

دره عشق

دره عشق | نمایش تماشایی طبیعت

در گوشه ای از استان چهار محال و بختیاری ، اثری چشم نواز از طبیعت دیده می شود که نامش را دره عشق گذاشته اند. در هر گوشه از این دره، می توان زیبایی تازه ای را به تماشا نشست. وجود رودخانه ها، آبشار، روستاها و ... همه و همه باعث شده اند تا فضایی متفاوت در این منطقه به وجود آید؛ فضایی بکر که می تواند آرامش را برایتان به ارمغان بیاورد.

ارتفاع کم کناره های رودخانه و تغییر بسیار زیاد ارتفاعات در فواصل بسیار کم، باعث شده تا آب و هوایی خاص در این منطقه ایجاد شود و از آب و هوای گرم تا تا آب و هوای سرد را فاصله حدود دو تا سه هزار متری بتوان لمس کرد. این تنوع آب و هوایی در جنس سنگ ها، شیب دامنه ها، شکل دامنه ها از جمله پرتگاه ها، دیواره ها، صخره ها، دره های کوچک و.. و پوشش گیاهی کاملا تاثیر گذار بوده و اشکال گوناگونی را در گوشه و کنار این دره شکل داده اند که هر کدامشان می توانند انسان را عاشق این طبیعت کنند و شاید به همین سبب است که نامش را دره عشق گذاشته اند. افسانه های محلی نیز می گویند که در زمان‌های بسیار دور دو نفر در دو سوی این دره به هم دل می بازند اما چون هنوز پلی وجود نداشته و راهی نیز برای ارتباط نبوده است به ناچار هر دو خود را به داخل آب دره انداختند تا بهم برسند اما این دنیا را ترک کردند.

بسیاری از گردشگران با دیدن این دره، آن را دست ساخت و زاییده ی خلاقیت انسان می دانند در حالی که تمام ریزه کاری ها و نقش و نگارها کار قلم موی آفرینش است.

 دره عشق منطبق بر گسل اصلی زاگرس است که در واقع محل برخورد دو صفحه بزرگ زمین ساختی ایران و عربستان در گذشته زمین شناسی می باشد.

در ادامه به گوشه گوشه ای این دره می رویم و دیدنی هایش را برایتان به تصویر می کشیم.

دره عشق

دیدنی های دره عشق

جاذبه های زیادی در دره عشق وجود دارند که عبارتند از:

۱- رودخانه کارون

رودخانه کارون مهم ترین رودخانه ی استان است که در میانه های راهش از دره عشق گذر می کند. گذر این رودخانه از میان دره باعث شده تا حیات در این سرزمین ماندگار شود و روستاهای کوچک و بزرگی شکل بگیرند. کارون پرآب ترین رودخانه ایران است که با طول ۹۵۰ کیلومتر به عنوان طولانی ترین رود ایران نیز شناخته می شود.

رودخانه کارون در دره عشق

۲- چشمه ها و آبشارهای کوچک و بزرگ

در قسمت هایی از دره، آب به زیبایی از ارتفاع سقوط می کند تا آبشاری را به طبیعت هدیه دهد. آبشارهای متعددی در دره عشق وجود دارد که برخی از آنها فصلی و برخی دیگر دائمی هستند.

آبشار دره عشق، دیدنی ترین آبشار منطقه

مهم ترین این آبشارها، آبشار دره عشق است که در آن آب با سرعت زیاد از دل کوه به بیرون می آید و از ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر سقوط می کند. وجود این آبشار در کنار انارستان‌ها و شالیزارها منظره ای کم نظیر را به وجود آورده که دل هر رهگذری را می رباید.

چشمه سارها نیز دیگر جاذبه ی این دره هستند به ویژه تعدادی از آنها که دارای آب معدنی گوگردی می باشند و خواص خاص خود را دارند. نمونه ای از این چشمه ها در روستایی با نام معدن در میان همین دره قرار دارد.

دره عشق
دره عشق

۳- روستاهایی تماشایی

روستاهای زیبایی در این دره وجود دارند که با معماری بسیار دیدنی در کنار جاذبه های طبیعی تصویری خاص را در منطقه ایجاد کرده اند. از روستاهای مهم این دره از شمال غرب به سوی جنوب غرب می توان به گل سفید، جوزستان، پوراز، برنجگان، دورک، دره عشق، سرکون بالا و سرکون پایین، دره بید، دره یاس، سررک، گل کله و معدن و ... اشاره نمود.

هنگامی که در دره پیش روی می کنید چشمتان به این روستاها خواهد افتاد که یکی پس از دیگری ظاهر می شوند در حالیکه در پس زمینه ای از جنگل انبوه و آبشار قرار گرفته اند.

دره عشق
دره عشق

۴- شالیزارها و انارستان ها

به سبب وجود پربرکت رود کارون، کشاورزی در این منطقه رواج زیادی دارد و همین امر موجب شده تا شالیزارها و باغ های انار با جلوه های خص خودشان، رنگی تازه به طبیعت بدهند و  بر زیبایی منطقه بیفزایند. وجود شالیزار های گسترده در قسمت هایی از دره زیبایی جالب توجهی را به دره بخشیده و لباسی سبز را بر تن آن نشانده اند به گونه ای  که گویی کل منطقه را رنگ سبز فرا گرفته است. باغ های انار روستای دورک هم در این میان دلبری می کنند در حالی که پیش از رسیدن به روستا حتی یک درخت انار هم به چشم نمی خورد و این حکایت از تنوع آب و هوایی منطقه دارد.

دره عشق

۵- منطقه حفاظت شده هلن

منطقه حفاظت شده هلن، منطقه ای با وسعت ۴۰ هزار هکتار است که در سراسر آن جنگل های بلوط به چشم می خورند و تنها یک چهارم آن را مراتع تشکیل می دهند. نام این منطقه به نشان احترام به پرستاری آمریکایی که در سال ۱۹۳۱ در آنجا به مداوای مردم می پرداخته، هلن گذاشته شده است. 

این منطقه میزبان گونه های گیاهی شامل بلوط غرب، گز، بادام، ارژن، گون، زالزالک و ... می باشد و جانداری همچون  شغال، تشی، گراز، خرگوش، خرس قهوه ای، عقاب طلایی، افعی و ... در آن زندگی می کنند.

دره عشق

۶- کوه های سر به فلک کشیده

این دره در میان کوه هایی استوار و سر به فلک کشیده قرار دارد که سایه شان را بر سر زیبایی های آن انداخته اند. کوه های سبزکوه و لجی به صورت دیواره ای در بخش شمال شرقی دره کشیده شده و کوه بزمنی، کرمان و کرکنجی نیز به صورت دامنه های تند در کنار صخره ها و پرتگاه های فراوان در جنوب غرب جا خوش کرده اند.

دره عشق

۷- عشایر 

در برخی قسمت های دره عشق به ویژه در منطقه حاظت شده هلن، عشایر، مامن خود را برپا کرده و با حضورشان جلوه ای خاص به منطقه بخشیده اند. لباس های رنگین، چهره هایی که لبخند از آنها پاک نمی شود و طعم اصیل زندگی سوغات همیشگی آنها برای دره عشق است.

۸- پل سیمی کوچ رو

در میانه های دره عشق و در روستای دو پلان، پلی سیمی وجود دارد که بقایای مسیر کوچ عشایر بوده و روزگاری شلوغی داشته است اما امروز در گوشه ای آرام گرفته و فقط به عنوان یک اثر تاریخی در این منطقه نگهداری می‌شود.

این پل سیمی از ۸ رشته سیم ضخیم ساخته شده که به وسیله ی میخچه های محکم فلزی به دو طرف دره متصل گشته اند. برای پوشاندن کف و دیواره کوتاه پل از تخته های چوبی استفاده شده تا مسیر مناسب و مطمئنی برای عبور انسان و حیوان از روی دره به وجود آید. در زیر پل رودخانه با جوش و خروش عبور می کند و راهش را در میان دره عشق می پیماید. 

تناسبات و محاسبات این پل آنقدر دقیق بوده که به هنگام عبور انسان یا حیوان نه تنها نمی چرخیده و سر و ته نمی‌شده بلکه کمترین حرکت تناوبی را هم داشته است.

دره عشق

۸- رفتینگ در کارون

امروزه هر کسی که در کشورمان به دنبال هیجان در دل طبیعت است می تواند به گزینه ای به نام رفتینگ نیز فکر کند. تصور کنید بر روی یک قایق کوچک بر روی جریان آب رودخانه سوار می شوید و با فراز و نشیب هایش پیش می روید. به سبب شیب مناسب کارون و آبدهی بالای آن، می توانید این هیجان را در دره عشق و در آبهای خروشان رود آن نیز تجربه کنید و خاطره ای خوش را در ذهنتان حک نمایید.

دره عشق

۹- خوشگذرانی در دره عشق

برای خلق لحظات خوش در دره عشق می توانید چندین فعالیت انجام دهید.

گشت و گذار و عکاسی: می توانید ساعت ها وقت بگذارید و گوشه گوشه ی این دره را کشف کنید. با دیدن زیبایی های این دره معطل نکنید و دست به دوربین شوید تا بتوانید تصاویر حیرت انگیزی را به ثبت برسانید.

پیک نیک: وسایل و خوراکیهای مورد نیازتان را بردارید و گوشه ای از این طبیعت بکر را برگزینید تا غرق در آن شوید.

کوهنوردی: کوه های استوار این منطقه امکان تجربه ی یک کوهنوردی متفاوت را برای شما فراهم می کنند. می توانید بر فراز این کوه ها بایستید و شاهد شاهکار خلقت در دره عشق باشید.

ماهیگیری: برخی از کسانی که علاقه مند به ماهیگیری هستند با وسایلشان به دره عشق می روند و به صید ماهی در رودخانه می پردازند.

دره عشق

کجا بمونیم؟

برای اقامت در این سفر می توانید به هتل ها، مهمانسراها و خانه های محلی شهرهای اطراف بروید. همچنین می توانید با برپایی کمپ در طبیعت نوع متفاوتی از اقامت را برای خود رقم بزنید. برای این کار مطالب زیر را بخوانید:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

انواع کمپینگ در طبیعت

کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

دره عشق

راه دسترسی

آدرس

استان چهارمحال و بختیاری، ۱۱۰ کیلومتری شهرکرد

راه دسترسی

برای رسیدن به دره عشق باید وارد جاده ی پرپیچ و خم شهرکرد به ایذه شوید و درختان بلوط در دامنه های زاگرس مرکزی را پشت سر بگذارید. بعد از عبور از گردنه باجگیران و طی حدود ۸ کیلومتر وارد یک جاده فرعی در سمت چپ شوید که شما را به به دامنه های کوه هزار دره و یکی از انشعابات کارون می رساند. پس از عبور از یک پل روستای جوزستان و پس از آن روستای پوراز را خواهید دید. 

حدود ۸ کیلومتر پس از پوراز، باغ های انار را می بینید که نشانه ی روستای دورک هستند. پس از پشت سر گذاشتن دورک به سمت شرق ادامه مسیر دهید تا پس از طی ۹ کیلومتر به روستای دره عشق برسید. 

نمایش جاذبه های گردشگری نزدیک

بهترین فصل سفر

پر آب بودن آبشارها در بهار باعث می شود تا منطقه به زیباترین شکل خود برسد.

بهار: با ذوب شدن برف ها میزان آب آبشارها و رودخانه افزایش یافته و چهره ای زیبا به طبیعت می بخشند.

تابستان: با گرم شدن هوا این منطقه آب و هوای معتذلی پیدا می کند.

پاییز و زمستان: با سرد شدن هوا، دما به شدت کاهش می یابد و ممکن است کمی آزاردهنده باشد.

دره عشق

دغدغه های کارناوالی

این منطقه پتانسیل های زیادی برای جذب گردشگر دارد و در صورت داشتن امکانات می تواند به مقصدی پرطرفدار تبدیل شود. احداث جاده ارتباطی مناسب تر و ساخت مراکر تفریحی برای استفاده از ظرفیت های دره عشق هم به اقتصاد محلی کمک می کند و هم راه حلی برای معضل بیکاری می باشد.

دره عشق

توصیه های کارناوالی

طبیعت امانتی در نزد شماست پس در حفظ آن بکوشید تا نسل های بعدی نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

در برخورد با مردم محلی رفتاری که موجب رنجش آنها می شود را از خود نشان ندهید.

دره عشق