تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

تور لحظه آخری، تور ترکیه، تور ارزان، بانک اطلاعات تور

تور لحظه آخری، اطلاعات تور، تور لحظه آخری ترکیه، تور لحظه آخری استانبول، تور لحظه آخری کیش

پست ویژه تور شمال از اصفهان 25 اردیبهشت 97/ 4 شب 385،000 تومان

پست ویژه تور آنتالیا ویژه نوروز 97/ 10 شب از 4،790،000 تومان

طبقه بندی موضوعی
تور تایلند تور تایلند تور آنکارا تورآنکارا تور لحظه آخری دیتا تور، مرجع تور های لحظه آخری قیمت بلیط قطار مشهد تهران قیمت بلیط قطار مشهد تهران رزرو هتل در مشهد رزرو هتل در مشهد تور ارزان استانبول یشنهادات شگفت انگیزی برایتان داریم تور استانبول تور استانبول تبلیغ متنی جهت اطلاع از تعرفه ها کلیک کنید

Code center

دریافت تور در تلگرام

عکس آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی تویسرکان

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی تویسرکان استان همدان
این آرامگاه از جاذبه های گردشگری شهر تویسرکان استان همدان می باشد. سید رضی الدین آرتیمانی از سرایندگان و عرفای معروف شاه عباس صفوی بوده استکه در نیمه دوم قرن دهم هجری در قریه آرتیمان چشم به جهان گشوده است. نام او سید محمد و تخلصش رضی ست. شرح حال وی در مقدمه دیوان اشعارش چنین آمده است در ایام کودکی نزد پدرش در ارتیمان می زیسته در دوران جوانی برای تحصیل علوم دینی به همدان مهاجرت نموده و مدتها به شاگردی میر مرشد بروجردی روزگار می گذرانیده است. در حوال سال 1000هجری قمری به اصفهان که در ان زمان مجمع ارباب شعر و ادب بوده سفر می کند و در دربار شاه عباس جایگاه رفیعی به دست می اورد وبه دامادی شاه عباس در می آید.
پس از سالها زندگی در اصفهان عاقبت راه بازگشت به زادگاهش را در پیش می گیرد و بر فراز تپه ای همینه خانقاهی بر پا کرده و عاشقان طریقت را رهنون میشده .میر رضی در سال1307 ه.ق چشم از جهان فروبسته و در محل خانقاه مدفون شده است. ساختمان آرامگاه وی بر فراز تپه همینه قرار گرفته است.از مهمترین آثار وی ساقی نامه و سوگند نامه است. طراح این بنا مهندس جودت و معمار آن حاج هادی کهزادی اهل و ساکن تویسرکان بوده است این بنا از داخل از پنج چهار گوش به نام پنج پنشتن ساخته شده است اغلب بازماندگاه رض به کیایی و میررضی مشهورند.
ساخت این آرامگاه سال ۱۳۵۴ توسط انجمن آثار ملی (میراث فرهنگی) آغازو در سال ۱۳۵۶ به اتمام رسید. این آرامگاه در محدوده شمال شرقی شهرتویسرکان ومشرف به دره سرسبز وباصفای تویسرکان وسرابی واقع شده ومتشکل از بنائی آجری وچهاروجهی است به ابعاد ده در ده وارتفاع 6متر. نمای بنا در هر ضلع دارای سه دهنه طاق زیبا ورفیع است که تشکیل چهار ایوان را در اطراف میدهد ودر هر یک از این ایوانها یک ورودی به داخل بنا تعبیه شده است. بخش داخلی آرامگاه نیز دارای تزئینت ساده وآجری است که مزار میر رضی با لوحی فلزی حاوی شرح حالش در وسط آن قراردارد. سقف آرامگاه با شیوه ای بدیع ساخته شده بدین نحو که چهار ردیف دیواره آجری در قالب کادری مربع ومیان تهی بصورت متقاطع برروی هم قرار گرفته ومساحت هر یک از مربعها از پایین به بالا نصف می‌شود.  تنها اثر بجای مانده از میر رضی الدین آرتیمانی ۱۲۰۰ بیت شعر است. که ساقی نامه و سوگند نامه او در دنیا بی نظیر می‌باشد.
مسیر دسترسی: شمال شرقی تویسرکان انتهای خیابان شهدا بر فراز تپه همینه